Slovan si poradil s Novosibirskom, štyri góly obrancov

Roman Kukumberg a brankár Sergei GaiduchenkoRoman Kukumberg a brankár Sergei Gaiduchenko Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava nastúpili v krátkom slede už na tretí duel v Kontinentálnej hokejovej lige na domácom ľade. Po prehre s Novokuzneckom a víťazstve nad Chabarovskom uzavreli zverenci trénera Rostislava Čadu tento blok zápasov proti Sibiru Novosibirsk. Pred tradične vypredaným hľadiskom opäť predviedli výborný výkon a zvíťazili 6:2, čo je najvyššia výhra v sezóne. Následne budú mať v súťaži trojdňové voľno a potom ich čaká štvorzápasový výjazd za súpermi, ktorý začnú v sobotu 3. novembra v Prahe proti Levu.

Hostia predviedli raketový vstup do zápasu a hneď ich prvý útočný výpad sa skončil gólom, keď v 29. sekunde prekonal Janusa bekhendovým blafákom Glazačev. Zakrátko mohli "belasí" inkasovať opäť, no pri vylúčení Boumedienna sa zubami-nechtami ubránili. Sibir naopak svoje prvé oslabenie nezvládol a netradičný strelec Sigalet dorážkou vyrovnal - 1:1. Domáci prevzali iniciatívu, boli aktívnejší, do väčších šancí sa však nedostávali. Až v 15. minúte sa Vondrka preštrikoval pred gólmana Glassa, ktorý však jeho pokus zneškodnil.

Divácky atraktívny hokej pred vypredanými tribúnami pokračoval aj v druhej dvadsaťminútovke. V 25. minúte poslal Slovan do vedenia opäť v presilovke Višňovský, ktorý strelou od modrej čiary nedal Glassovi šancu. Autor gólu onedlho putoval na trestnú lavicu, Novosibirsk však túto početnú výhodu nevyužil, čo sa ukázalo ako jeden z rozhodujúcich momentov. Krátko po návrate Višňovského na ľad sa dostal k puku Sekera a v 32. minúte z ťažkého uhla vymietol pravý horný roh bránky. Tréner hostí poslal do bránky Gajdučenka, ktorý si však udržal čisté konto len 45 sekúnd a po Kukumbergovej dorážke Višňovského strely lovil puk zo siete aj on. O päť minút neskôr domáci v obrannom pásme zabudli na Krivonožkina a ten vrátil svoj tím do hry - 4:2. V úplnom závere tretiny pomohla hosťom žŕdka pri zakončení Sigaleta.

Vedenie domácich poistil piatym gólom v 44. minúte Štajnoch, ktorý delovkou od modrej potrestal vylúčenie Zajceva. Sibir napriek trojgólovému manku nezložil zbrane, snažil sa ešte čosi vymyslieť, domáci však snaženie súpera účinne eliminovali a sami neustále hrozili. Dve minúty pred koncom Bakoš vyslal do samostatného úniku Kukumberga a ten spečatil výsledok na konečných 6:2.

Slovan Bratislava - Sibir Novosibirisk 6:2 (1:1, 3:1, 2:0)
Góly: 11. Sigalet (Sekera, Miklík), 25. Višňovský (Štajnoch, Hudáček), 32. Sekera, 33. Kukumberg (Višňovský, Štajnoch), 44. Štajnoch (Višňovský), 59. Kukumberg (Bakoš, Kytnár) - 1. Glazačev (Lehterä, Enlund), 38. Krivonožkin (Nikulin)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kiseľov, Vasiliev - Gordenko, Tomilov (všetci Rus.), 10 055 divákov.

Slovan: Janus - Višňovský, Štajnoch, Hudáček, Bližňák, Šatan - Sigalet, Sekera, Vondrka, Lipiansky, Miklík - Boumedienne, Švarný, Ölvecký, Šťastný, Daňo - Luža, Mikúš, Bakoš, Kytnár, Kukumberg

Sibir: Glass - Zajcev, Kulda, Kudroč, Alexejev, Kutuzov, Karavajev, Ignatovič, Soloduchin - Lehterä, Glazačev, Enlund - Kopeikin, Nikulin, Krivonožkin - Drugov, Malyšev, Sannikov - Šumakov, Nikitenko, Veličkin

Rostislav Čada (tréner Slovana): "Dostali sme hneď z prvého striedania gól, ktorý nám paradoxne pomohol. Po jeho inkasovaní sme začali hrať agresívne proti v prvej tretine veľmi dobre hrajúcemu súperovi. Dnes nám vyšli stopercentne presilovky a zakončenie obrancov. Neopakovali sme chybu z minulého stretnutia, keď sme viedli a laxnou hrou sme ho takmer stratili. Vďaka pozornej a aktívnej hre sme mali záver zápasu už pod kontrolou."

Dmitrij Kvartaľnov (tréner Sibiru): "Dostali sme tri góly, keď sme boli v oslabení. Hrali sme slabšie v obrane, navyše dnes proti nám stál skvelý súper."

Jaroslav Janus: "Bol som oddýchnutý a rád, že Braňo zvládol predošlý zápas na jednotku. Nezachytili sme úvod, no som dokázali sa vrátiť do zápasu. V druhej tretine sme mali tlak, strelili góly a potom to už len dohrávali. Okrem prvej tretiny sme mali navrch a dominovali. Súper mal pár šancí, ale každý v tíme má svoju úlohu a myslím, že dnes sme všetci tú svoju zvládli."

Martin Štajnoch: "Napriek rýchlemu inkasovanému gólu sme hrali svoju hru a verili, že súpera zlomíme a strelíme potrebné góly. Po dlhom čase nám vyšli presilovky, zjednodušili sme to, všetko strieľali na bránu a výsledok sa dostavil. A že štyri góly strelili obrancovia? Dnes sme to zobrali na seba, nabudúce to budú útočníci. Je to jedno."

Ľubomír Višňovský: "Väčšinou sa strelecky trápime, dnes sme dali šesť gólov. V závere to nebol nervák, v pohode sme si to kontrolovali. Nezáleží na tom, či skórujú obrancovia alebo útočníci. Bolo radosť pozerať sa aj na nás obrancov, útočníci mali voľno. Samozrejme žartujem, bola to výhra celého tímu, podržal nás aj brankár."

Roman Kukumberg: "Nepamätám si, kedy som takto dlho čakal na gól. Chvalabohu, dočkal som sa. Aj tak je dôležité hlavne víťazstvo. Neskôr som si uvedomil, že som bol jediným strelcom z útočníkov. Po krátkom voľne sa začneme chystať na Prahu, bude to síce zápas ako každý iný, ale veľmi dôležitý."

ONLINE KOMENTÁR:

Tím trénera Čadu predviedol famózny výkon a nezastavil ho ani expresný inkasovaný gól už v prvej minúte. Pomer striel 36:38.

60. min: Už sa len dohráva, Slovan si pripíše do tabuľky tri cenné body. Aréna oslavuje.

59. min: Eufóriu vystupňoval únik Kukumberga, ktorý sa pohral s brankárom a zvyšuje na rozdiel štyroch gólov - 6:2!

59. min: Vzápätí sa štadiónom valí oslavná mexická vlna, Bratislava zažila ďalší skvelý hokejový večer.

58. min: Hostia už zrejme  nebudú mať sily na záverečný nápor, domáci fanúšikovia sú na nohách a oslavujú blížiaci sa triumf. Zrejme si už neplánujú sadnúť až do konca duelu a tak sa nám trošku sťažia podmienky na komentovanie...

57. min: Ideálne rozostavená pätica belasých v útočnom pásme zoviera súpera, puk lietal pred Gaidučenkom, ale do bránky neprekĺzol.

56. min: Lehterä oslabuje svoj tím, dvojminútový trest za držanie. Sannikov medzitým odchádza do šatne.

55. min: Miklíkov strelecký pokus skončil nešťastne na tvári Sannikova, ktorý odchádza otrasený na striedačku.

54. min: Presilovku nevyužil, ale opäť sa o niečo priblížil k ďalšiemu triumfu v sezóne.

53. min: Slovan ma k dispozíciiu 64 sekundovú početnú prevahu.

52. min: Slovná výmena kapitánov a menšia strkanica v strede klziska, Krivonožkin bol iniciátorom a odchádza na trestnú lavicu.

52. min: Janus po dlhej dobe zasahuje, podržal spoluhráčov a prerušením hry im dovolil vystriedať.

51. min: Višňovský nepríjemne atakoval Enlunda a za vrazenie odchádza na trestnú lavicu.

50. min: Hudáček veľmi túži pretrhnúť streleckú smolu a skúša zakončiť z každej pozície, zatiaľ to nepadá.

48. min: Slovan v tejto fáze zápasu dominuje, hostia sa veľmi nevedia dostať do nebezpečných šancí. Skúšajú to iba z väčších vzdialeností.

47. min: Aréna sa baví výborným hokejom a samozrejme predovšetkým vďaka piatim gólom v sieti hostí z Novosibirska.

44. min: Slovan využíva presilovku, Višňovský počkal na správny moment, posunul doľava na Štajnocha a ten z prvej prestrelil obranu aj brankára - 5:2!

44. min: Štadión si hlasivkami pýta gól. Vondrka cez celú širku ponúkol prihrávku Kukumbergovi, ten puk vôbec netrafil podľa predstáv.

43. min: Šatana bolestivo zasiahol hokejkou Zaicev a inkasoval menší trest.

42. min: Slovan sa zameral na defenzívu, jeho hráči sa s rozohrávkou neponáhľajú. Naopak Sibir hrá smerom dopredu veľmi aktívne.

41. min: Prvý zákrok v poslednej tretine si pripísal Janus, ale bolo to iba po nahodenom puku. Druhý pokus Enlunda v úvodnej minúte už bol o niečo zložitejší, poradil si aj s ním.

-----

40. min: Koniec mimoriadne atraktívnej druhej tretiny, v ktorej padli štyri góly.

39. min: Kopeikinom vystrelený puk preskákal popri bránkovej čiare, o pár sekúnd neskôr zazvonila žrď brány hostí po pokuse Hudáčka.

38. min: Hostia sa nechcú zmieriť s prehrou, Krivonožkin dostal ideálnu prihrávku od Nikulina medzi kruhy a peknou strelou švihom nedal Janusovi šancu - 4:2!

36. min: Presilovka ale Slovanu nevyšla, k zakončeniu sa nedostal a hostia už sú v plnom počte.

34. min: Eufória na štadióne môže smelo pokračovať, Štastného poslal na ľad Veličkin a ponúkol domácim presilovú hru. Fanúšikovia sú na nohách a skandovaným potleskom ďakujú hráčom za doterajší výborný výkon.

34. min: Tréner hostí reaguje, vzal si oddychový čas a odvolal Glassa z bránky. Jeho miesto zaujal Gaidučenko.

33. min: Slovan pokračuje vo výbornom výkone, Višňovský naviezol puk do pásma a zakončil, Glass iba vyrazil a Kukumberg dorazil puk do siete - 4:1!

32. min: Tradičné nedáš-dostaneš opäť platilo. Sibir mal viacero zaujímavých šancí, ale po okamžitom protiútoku dostal prihrávku do pravého kruhu Sekera a zvyšuje na 3:1!

31. min: Slovan sa takmer celé dve minúty nedostal z vlastnej obrannej tretiny, vyčerpaní hráči si po návrate Višňovského konečne zmocnili puku a mohli vystriedať.

30. min: Višňovský hákoval Enlunda a ponúkol Sibiru možnosť presilovej hry.

29. min: Hostia začali vysoko napádať rozohrávku Slovana, v týchto fázach nabrala hra výborné obrátky.

27. min: Slovan je pri chuti, Višňovský posunul Lipianskemu, ten už mohol strieľať, ale rozhodol sa prihrať Miklíkovi. Ten mal veľkú rýchlosť a puk dostal iba na päty.

26. min: Kukumberg pekne obišiel bránku hostí, ponúkol prihrávku Boumediennemu a ten z prvej narobil problémy Glassovi.

25. min: Zdržal sa tam iba veľmi krátko, presilovú hru už po 11 sekundách využíva Ľubomír Višňovský strelou zo svojej tradičnej parkety od modrej čiary - 2:1!

25. min: Trestnú lavicu bude zohrievať Alexejev.

24. min: Do výbornej šance sa dostal Enlund, s jeho prízemnou strelou si Janus poradil.

23. min: Útoky sa prelievajú zo strany na stranu, tvrdý projektil vyslal Hudáček. Po vhadzovaní to skúsil z prvej aktívny Sekera.

21. min: Miklík mohol zopakovať kúsok hostí a už po 19 sekundách sa ocitol v zaujímavej príležitosti, neuspel ani pri následnom pokuse z pravého kruhu.

-----

20. min: Posledné sekundy patrili opäť hosťom, ale do gólovej koncovky sa už nedostali.

20. min: Kopeikin si rukou spracoval nahodený puk priamo pred Janusom a mohol sa ho spýtať, kam to chce. Trestuhodne však zaváhal.

19. min: Chvíľkové ticho na tribúnach využila malá skupinka fanúšikov hostí, aby o sebe dala vedieť.

18. min: V závere oslabenia sa do koncovky dostal Miklík a domáci ustáli aj tretie oslabenie.

17. min: Hostia predvádzajú sympatický technický hokej a pred Janusom to opäť poriadne horelo.

15. min: Lipiansky teraz neverí vlastným očiam, rozhodca ho posiela na trestnú lavicu za sekanie, keď si robil priestor pred bránkou.

14. min: Nikulin pekne prenikol až pred Janusa, o dorážku sa ešte snažil Krivonožkin, ale slovenský brankár mal puk pod kontrolou.

12. min: Obecenstvo sa zabáva a pýta si "ešte jeden".

11. min: Tlak Slovana však pokračoval, strela Sekeru išla tesne vedľa, ale pri dorážke od mantinelu mieril presne Sigalet - 1:1!

11. min: Elitná formácia zavrela súpera v pásme, ale strely Višňovského aj pokus Šatana boli zblokované ešte pred Glassom.

10. min: Prvýkrát si početnú prevahu skúsia aj Šatan a spol, Ignatovič kvôli držaniu oslabuje svoj tím.

9. min: Domáci prežili ďalšiu hru vo štvorici a okamžite sa snažia o útočné akcie.

8. min: Glazačev nebol ďaleko od druhého gólu, Janus v poslednom momente vystrčil pravý betón.

6. min: Sibir si zahrá ďalšiu presilovku, tentokrát sa previnil seknutím Kytnár.

6. min: Hlásateľ privítal na štadióne tím ŠK Slovan Bratislava, ktorý aj takto prišli pozvať fanúšikov na blížiace sa derby s Trnavou (2. november na Pasienkoch o 18:30).

5. min: Slovan sa ubránil oslabeniu a z následnej akcie zaznamenal vôbec prvú strelu na Glassa.

4. min: Aktivita jednoznačne na hokejkách Sibiru, ktorý začal skutočne výborne.

3. min: Hostia sa okamžite usadili pred Janusom a Lehterä mal dve veľké príležitosti.

2. min: Zbytočný zákrok Boumedienneho pri mantineli a dostáva 2 minúty za vrazenie.

2. min: Fanúšikovia si prajú okamžité vyrovnanie a ženú hráčov do útoku.

1. min: Šokujúci úvod zápasu, Glazačev dostal spoza bránky ideálnu prihrávku a bekhendom prekonal po 28 sekundách Janusa - 0:1!

- Nasledujú štátne hymny Ruska a Slovenska, o malú chvíľku začíname.

- 5 minút pred začiatkom zápasu prichádzajú na ľad rozhodcovia, po nich najprv hostia a napokon za búrlivého aplauzu aj domáci hokejisti.

- Tímy majú za sebou rozkorčuľovanie, do bránky sa dnes postaví Jaroslav Janus, ktorý dostal vo včerajšom stretnutí s Chabarovskom voľno a premiéru zažil Konrád.

- Na čelo kanadského bodovania belasých sa prepracoval český legionár Michal Vondrka, keď nastrieľal 6 gólov a pridal 9 asistencií.

- V drese sibírskeho celku zavítal do Bratislavy aj slovenský hokejista Kristián Kudroč, ktorý je najproduktívnejšom obrancom tímu (5+5). Lídrom tímu je najmä fínsky útočník Jori Lehterä s 22 bodmi (6+16).

- Slovan doteraz odohral 20 zápasov a figuruje na 7. mieste Západnej konferencie so ziskom 28 bodov a skóre 52:54. Sibir má po 22 zápasoch na konte 34 bodov (53:52) a nachádza sa na 6. mieste Východnej konferencie.

- Vitajte pri online komentári zápasu KHL medzi Slovanom Bratislava a Sibirom Novosibirsk.

• Zdroj: športky, ts, TASR, youtube