Trest smrti pre 21 ľudí za násilnosti na futbale, pri protestoch ďalší mŕtvi

Protesty v Egypte po vynesení rozsudkuProtesty v Egypte po vynesení rozsudku Zdroj: SITA

KÁHIRA - Súd v egyptskej Káhire po takmer roku ukončil proces s mužmi obvinenými z vyvolania násilností počas minuloročného futbalového zápasu, pri ktorom zahynulo 74 ľudí. Všetkým 21 obvineným vymeral tresty smrti. Verdikt ešte musí odsúhlasiť vrcholný klerik v krajine, veľký mufti.

Niektorí príbuzní obvinených mužov, ktorí si verdikt vypočuli priamo v súdnej miestnosti, rozsudok psychicky nezvládli a podľa svedkov sa súdnou miestnosťou ozýval hlasný plač a srdcervúce náreky. Medzi odsúdenými je aj deväť príslušníkov bezpečnostných síl. Proces so zvyšnými 52 podozrivými bude pokračovať v marci. Medzi obžalovanými je aj deväť bezpečnostných predstaviteľov.

Po verdikte sa pred väznicou v Port Said strhli nepokoje, ktoré vyvolali príbuzní a podporovatelia odsúdených osôb. Najmenej 22 ľudí zahynulo počas vlny násilia. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na egyptskú štátnu televíziu. Zranenia utrpelo najmenej 200 ľudí.

Podľa egyptských bezpečnostných zdrojov sa pred väznicou zhromaždili demonštranti, rozhnevaní, že sú v prípade obvinení aj obyvatelia ich mesta. Egyptské štátne médiá predtým informovali o streľbe pred väznicou. Tá vypukla krátko po tom, čo súd oznámil rozsudky smrti nad 21 zo 73 obžalovaných v prípade násilia z februára 2012. Do ulíc Port Saidu následne vyšli obrnené vojenské vozidlá i jednotky vojenskej polície, citoval Reuters svedkov.

K tragédii prišlo 1. februára 2012 po skončení zápasu v egyptskom Port Said. Väčšina z obetí prišla o život v tlačenici, mnohí však zomreli na následky bodných, rezných či sečných poranení. Ďalších približne tisíc ľudí utrpelo rôzne zranenia. Incident sa stal medzi fanúšikovskými tábormi domáceho klubu Al-Masrí a káhirským tímom Al-Ahly. Zápas sa skončil 3:1 v prospech domácich.

Incident vyvolali prívrženci Al-Masri, ktorí napriek priaznivému výsledku vtrhli na ihrisko bezprostredne po záverečnom hvizde, hádzali kamene, fľaše a svetlice. Priaznivci aj hráči napadnutého Al-Ahly v panike hľadali možnosť úniku. Zazneli údajne aj rany zo strelných zbraní. Tragédiu má na svedomí tiež zlá bezpečnostná situácia v politicky nestabilnej krajine. Organizátori údajne podcenili situáciu a mnohí obviňujú z tragédie armádu, ktorá nezareagovala promptne a nedostatočne sa snažila ukončiť incident, resp., niektorí jej príslušníci využili situáciu na potrestanie "vinníkov" za zvrhnutie bývalého prezidenta Husního Mubaraka.

Futbalová tragédia nenechala chladných ani európskych funkcionárov. Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter nazval stredu 1. februára 2012 čiernym dňom futbalu.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA, TASR, youtube

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy