Mba rozhodol o treťom triumfe Nigérie na Africkom pohári národov

Radosť Nigérie z triumfu na APN 2013Radosť Nigérie z triumfu na APN 2013 Zdroj: SITA

JOHANNESBURG - Futbalisti Nigérie sa stali víťazmi Afrického pohára národov 2013, keď v juhoafrickom Johannesburgu zdolali vo finále reprezentantov Burkiny Faso 1:0. Nigérijčania sa stali africkými šampiónmi tretíkrát, predtým uspeli v rokoch 1980 a 1994. Triumfom si zabezpečili účasť na turnaji o Pohár konfederácií FIFA 2013 v Brazílii.

Jediný gól stretnutia dosiahol v 40. min nigérijský stredopoliar Sunday Mba, ktorý si prehodil loptu cez neistého obrancu súpera a volejom poslal loptu za chrbát brankára Diakitého. Futbalisti Burkiny Faso sa vo finále predstavili prvýkrát.

Kormidelník Nigérie Stephen Keshi sa tak stal iba druhým mužom v histórii, ktorému sa podarilo vyhrať APN ako hráčovi i trénerovi.

Nigérijčania potvrdili rolu favoritov finálového duelu afrického šampionátu. Už v 7. min Victor Moses presne prihral Ambrosemu, ktorého hlavička tesne minula priestor bránky Burkinčanov. O tri minúty neskôr Nigérijčan Ideye Brown nezvládol tlak a netrafil prázdnu bránku súpera. V druhom polčase sa do prvej veľkej príležitosti opäť dostali "orli", ako prezývajú Nigérijčanov, no strela Ideyeho Browna z ostrého uhla preletela iba pozdĺž bránkovej čiary "outsidera". V 59. min pohrozili aj "žrebci" z Burkiny Faso, keď sa k zakončeniu hlavou prebojoval útočník Bancé, ale brankár Enyeama si dal pozor. V 74. min takmer vyrovnal skóre striedajúci Wilfried Sanou, ale jeho pokus brankár Nigérie s námahou vyrazil do bezpečia.

Nigéria - Burkina Faso 1:0 (1:0)
Gól: 40. Mba, ŽK: 17. Onazi, 57. Omeruo a Obi Mikel, 71. Oshaniwa, 90.+ Ideye Brown - 33. Rouamba, rozhodoval: Haimoudi (Alž.)

Nigéria: Enyeama - Echiéjilé (66. Oshaniwa), E. Ambrose, Omeruo, Oboabona - Mba (89. Yobo), Obi Mikel, Onazi - Ideye Brown, Uche (54. Musa), Victor Moses

Burkina Faso: D. Diakité - Koffi, B. Koné, P. Koulibaly, Panandétiguiri - Rouamba (65. W. Sanou), D. Koné (90. A. Traoré) - Nakoulma, Kaboré, Pitroipa - Bancé

• Zdroj: SITA, dailymotion