Senzácia turnaja Burkina Faso vo finále APN proti Nigérii

Nigérijčan Brown Ideye prekonáva gólmana SamassaNigérijčan Brown Ideye prekonáva gólmana Samassa Zdroj: SITA

DURBAN/NELSPRUIT - Futbalisti Nigérie sa prebojovali do finále Afrického pohára národov 2013, keď v stredajšom prvom semifinále v juhoafrickom Durbane zdolali reprezentáciu Mali bez väčších problémov 4:1 (3:0). "Zelení orli" sa meno finálového súpera dozvedeli ešte večer po druhom semifinále, v ktorom "kométa" turnaja Burkina Faso vyradila Ghanu. Po remíze 1:1 sa favorit sklonil až v jedenástkovom rozstrele, v ktorom podľahol 2:3.

Vo finále budú Nigérijčania bojovať o tretí primát na africkom šampionáte, ktorý sa stal ich korisťou v roku 1980 a naposledy pred takmer dvoma dekádami v r. 1994. Burkina Faso slávi už teraz historický okamih, keď sa prebojovala do premiérového finále APN. Jej doposiaľ najlepším výsledkom bolo 4. miesto z roku 1998. Víťaz tohto ročníka si vybojuje právo štartu na Pohári konfederácií FIFA 2013 v Brazílii.

Nigérijčania rozhodli o postupe už v prvom polčase, v ktorom súpera zrazili na kolená tromi gólmi. Na Štadióne Mosesa Mabhidu otvoril skóre v 25. minúte Elderson Uwa Echiejile, ktorý sa hlavou pekne vložil do ideálneho krížneho centra a zblízka trafil do odkrytej časti brány - 1:0. O päť minút neskôr Brown Ideye aj s dávkou šťastia zvýšil náskok zverencov trénera Stephena Keshiho po šikovne zrealizovanom útoku do rozhodenej defenzívy súpera. V 44. minúte sa šťastena naklonila aj k útočníkovi Emmanuelovi Emenikemu, ktorého zblokovaná strela z priameho kopu doputovala až do siete - 3:0.

Po hodine hry sa Ahmed Musa ocitol zoči-voči gólmanovi súpera a zvýšil už na hrozivých 0:4 z pohľadu Mali. O tri minúty sa Musa radoval znova, no zdecimované Mali zachránil hlavný rozhodca od potupy a gól neuznal. Po štvorgólovom náskoku Nigérijčania evidentne zľavili z tempa, čo využil na korekciu skóre striedajúci Cheick Fantamady Diarra - 1:4. V pohodovom zápase mohla Nigérijčanov škrieť jediná vec a tou bolo zranenie štvorgólového najlepšieho kanoniera turnaja Emenikeho, ktorý si v 87. minúte pri streleckom náprahu zranil stehenný sval a viac do hry nezasiahol.

Durban
Mali - Nigéria 1:4 (0:3)
Góly: 75. Ch. Diarra - 25. Echiéjilé, 30. Ideye Brown, 44. Emenike, 60. Musa

Mali: M. Samassa - Tamboura, M. N'Diyae, Wague, F. Diawara - Seydou Keita, M. K. Traoré, Mohamed Sissoko (56. Diabaté) - M. Maiga (46. Ch. Diarra), M. Samassa II, M. Traoré (66. S. Sow)

Nigéria: Enyeama - Echiéjilé, Oboabona, Omeruo, E. Ambrose (81. Yobo) - Victor Moses (53. Musa), Mba, Obi Mikel, Onazi - Ideye Brown (71. Uzoenyi), Emenike

Nelspruit
Burkina Faso - Ghana 1:1 po predĺžení (1:1, 0:1), 3:2 na strely zo značky pokutového kopu
Góly: 60. Bancé - 13. Wakaso Mubarak (z pok. kopu), ČK: 117. Pitroipa (Burkina Faso) po 2. ŽK

Burkina Faso: D. Diakité - Koffi (90.+ H. Traoré), B. Koné, P. Koulibaly, Panandétiguiri - Nakoulma, Rouamba, D. Koné, Pitroipa - Kaboré - Bancé

Ghana: Dauda - Paintsil (10. Asante), Boye, Vorsah, Afful - Agyemang-Badu, Rabiu (47. D. Boateng), K. Asamoah - Atsu Twasam, A. Gyan, Wakaso Mubarak (103. Clottey)