Žilinčania finalistami pohára, Trnava sa v odvete zmohla iba na remízu

Sprava: Oliver Augustini a Vladimír LeitnerSprava: Oliver Augustini a Vladimír Leitner Zdroj: SITA

TRNAVA - Futbalisti MŠK Žilina postúpili do finále 44. ročníka Slovenského pohára - Slovnaft Cupu 2012/2013. V semifinálovej odvete na Štadióne Antona Malatinského v Trnave remizovali hostia s domácim Spartakom 1:1, čo im stačilo na postup. Vo finále 1. mája v Ružomberku vyzvú Slovan Bratislava.

Prvá štvrťhodina veľa futbalovej krásy nepriniesla, hralo sa medzi šestnástkami a úplne chýbali strelecké možnosti. Ako prví zahrozili domáci v 24. minúte, Augustíni strieľal spoza pokutového územia a tiež bez úspechu dorážal Schranz. Potom prebrala opraty na chvíľu Žilina, Majtán pekne unikol po pravom krídle, ale jeho center nevyužil Pich, ktorého strelu Rusov kryl. Ani v ďalšom priebehu sa nehral veľmi zaujímavý zápas, až v poslednej minúte prvého dejstva sa dostali do zakončenia hostia, no Barčík, ani krátko po ňom striedajúci Paur, loptu za chrbát Rusova nedostali.

Hostia vstúpili do druhého polčasu výborne, v 49. minúte otvoril skóre skúsený veterán Leitner, ku ktorému sa dostala lopta po rohu a jeho rutinérsky obstrel zapadol k pravej tyčke domácej brány. Domáci vyrovnali o tri minúty, keď Akakpo v šestnástke fauloval unikajúceho Saba a ďalší veterán Hodúr sa z bieleho bodu nepomýlil. Trnava ožila, o pár okamihov vypadla Dúbravkovi lopta z rúk, no obrana hostí odvrátila na poslednú chvíľu. Hra sa priostrila, Šošoni držali loptu a snažili sa kontrolovať priebeh. No v 67. minúte po priamom kope domácich a odrazenej lopte opäť z prázdnej brány odvrátili Žilinčania až na poslednú chvíľu. Trnava sa snažila streliť postupový gól, ale mohla inkasovať v 72. minúte, keď Barčík po spätnej prihrávke trafil len tyč. Štvrťhodinu pred koncom po ruke Žilinčana na hranici šestnástky to z ideálnej parkety skúsil Sabo, ale kopol slabo a zle. Domáci záverečných desať minút Žilinu zatlačili, tá si ale postup do finále ustrážila.

FC Spartak Trnava - MŠK Žilina 1:1 (0:0) - prvý zápas 2:3, do finále Slovnaft Cupu postúpila Žilina
Góly: 52. I. Hodúr (z pok. kopu) - 49. V. Leitner, ŽK: 59. P. Čarnota - 21. M. Mravec, 64. T. Majtán, 65. Pečovský, 81. Škvarka, rozhodovali: Vnuk - D. Hrčka, Lieskovský, 3159 divákov

Trnava: Rusov - Habánek (78. K. Pavelka), P. Čarnota, Gross, Ciprys - M. Kaščák, Grabež - Augustíni (53. Mikinič), I. Hodúr (53. Šulc), E. Sabo - Schranz

Žilina: Dúbravka - Mabouka, Akakpo, Piaček, V. Leitner - Pečovský - Pich (90.+ S. Angelovič), Barčík (76. Guba), M. Mravec (41. Paur) - Škvarka - T. Majtán

Peter Zelenský, tréner Trnavy: "Pred zápasom som hovoril hráčom, aby sme od začiatku neotvárali zbytočne riskantne hru, že gól môžeme streliť hocikedy. Hráči to ale nepochopili a hrali zakríknuto, hrali málo útočne smerom dopredu. Po inkasovanom góle sa hra zmenila. V druhom polčase sme boli lepší, pritlačili sme Žilinu a mali sme viac z hry. Za druhý polčas sa mojim hráčom vytknúť nič nedá. Gratulujem Žiline k postupu."

Štefan Tarkovič, tréner Žiliny: "Skonštatujem, že remíza nám pomohla, hoci sme nechceli na ňu hrať. Výkon poznačila kŕčovitosť, hrali sme nervózne. Vedeli sme, že čím ďalej to bude už viac o bojovnosti. Začiatok druhého polčasu nám vyšiel, strelili sme gól, ale zasa sme si to skomplikovali nezmyselnou situáciou, keď Akakpo fauloval v šestnástke. Som rád, že sme to my, kto bude hrať finále."

• Zdroj: TASR, SITA