Slováci zvládli prvý záchranársky krok, v sérii s Lotyšskom sa ujali vedenia

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: u18worlds2013.iihf.com

SOČI - Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov nastúpila na majstrovstvách sveta v ruskom Soči na mimoriadne dôležitý zápas o udržanie medzi elitou. Prvý krok proti Lotyšsku zvládla a po výhre 5:2 je k záchrane o niečo bližšie (hrá sa na dve víťazstvá). Druhý duel s rovnakým súperom je na programe v piatok 26. apríla o 10:00 SEČ. Prípadný tretí duel by sa odohral v nedeľu 28. 4.

Úvodná tretina sa niesla v réžii mladých Slovákov, ktorí v nej prestrieľali súpera vysoko 18:5. Už na začiatku štvrtej minúty sa ujali vedenia, keď Cehlárik obkrúžil bránu a odrazený puk poslal zblízka do siete Rehák. Druhý gól pridal v 12. minúte Boboš, prečíslenie 2 na 1 vyriešil strelou príklepom, ktorou nekompromisne prestrelil Nazarovsa - 2:0. Vzápätí lotyšský brankár zastavil strelu Vargu i následných päť dorážok. V závere tretiny potom Okoličány v slovenskej bránke zmaril šancu Bukartsovi.

V druhej časti Lotyši vyrovnali hru a v 26. minúte znížil skóre z ich pohľadu Egle. Hráči spod Tatier však okamžite kontrovali, keď sa v neprehľadnej situácii pred bránkou najlepšie zorientoval Varga a prízemnou strelou poslal puk k žrdi - 3:1. Hra sa potom otvorila a na oboch stranách sa vyskytlo niekoľko sľubných šancí na skórovanie. Z nich jedinú premenili Lotyši, keď nedôraz Slovákov vo vlastnom bránkovisku využil na strelenie kontaktného gólu Homjakovs.

Bartánusovi zverenci si však víťazstvo nenechali vziať. V 50. min Cehlárik nenápadnou prízemnou strelou od modrej čiary využil slovenskú presilovku a dve minúty pred koncom tretej tretiny definitívne zlomil odpor súpera Lantoši, ktorý využil zmätky v lotyšskej rozohrávke a stanovil konečný výsledok na 5:2.

Slovensko "18" - Lotyšsko "18" 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)
Góly: 4. Rehák, 12. Boboš, 27. Varga, 50. Cehlárik, 59. Lantoši – 26. Egle, 39. Homjakovs. Rozhodovali: Brill (Nem.), Koch (Švajč.) – Kaliada (Biel.), Pihlblad (Švéd.), strely 38:24, vylúčení: 2:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

Slovensko: Okoličány – Bačik, Černák, Sloboda, Boboš, Gula, Dubeň, Holenda – Cehlárik, Lantoši, Rehák – Varga, Šille, Šoltés –Žilka, Horvát, Ambróz – Beták, Predajniansky, Petráš

Anton Bartánus, tréner: "Hoci výsledok vyznieva jednoznačne v náš prospech, stretnutie nieslo všetky znaky boja o záchranu. Boli to jednoducho poriadne nervy. Úvodná tretina bola jednoznačne v našej réžii. Chlapci hrali disciplinovane, no predovšetkým aktívne a rýchle kombinácie zakončovali častou streľbou. Nepríjemnosť prišla v v strednej časti zápasu. Tréneri súpera zredukovali formácie a točili menej hráčov. Lotyši pridali na dôraze, podarilo sa im prevziať iniciatívu, najmä keď naši zverenci boli v týchto fázach zrazu nečakane pasívni a sami sa tak vystavili do hernej krízy. Preto sme im počas druhej prestávky dôrazne pripomenuli, že sa treba vrátiť k hre z prvej tretiny, ktorá na súpera platila: teda musia znovu pridať v pohybe, dohrávať súboje a najmä strieľať. Obraz hry sa naozaj začal znovu obracať v náš prospech, do kariet nám hralo aj to, sme mali viac síl ako súper, ktorý viac vyťažoval svojich najlepších hráčov.  Minimálny rozdiel v skóre však poriadne brnkal na nervy. Našťastie zabrali naše prvé dve formácie. Skúsený Cehlárik odviedol kus práce a pridali sa k nemu ďalší. V bránke bolo zasa cítiť prínos Okoličányho. V porovnaní s predchádzajúcimi našimi vystúpeniami sme boli dnes silnejší na puku, viac sme sa udržali v útočnom pásme a čo je najpodstatnejšie, boli sme aj efektívnejší v koncovke."

• Zdroj: športky, SITA, ts, TASR