David Luiz v nadstavenom čase stanovil triumf Chelsea, Fenerbahce zdolalo Benficu

Frank Lampard a Victor Moses oslavujú gól do siete BazilejuFrank Lampard a Victor Moses oslavujú gól do siete Bazileju Zdroj: uefa.com

BAZILEJ - Futbalisti londýnskeho tímu FC Chelsea urobili dôležitý krok k postupu do finále Európskej ligy UEFA 2012/2013 (15. 5. v holandskom Amsterdame na štadióne miestneho Ajaxu). Zverenci Rafaela Beníteza zvíťazili v prvom semifinálovom stretnutí na trávniku švajčiarskeho klubu FC Bazilej 2:1 a pred domácou odvetou si utvorili sľubnú východiskovú pozíciu. Ani jeden zo štyroch semifinalistov ešte nikdy nezvíťazil v tejto súťaži, odvety sú na programe 2. mája.

Na štadióne sv. Jakuba v Bazileji sa od začiatku prelievala hra zo strany na stranu, častejšie mal loptu na kopačkách domáci tím, miernu prevahu však nedokázal pretaviť do gólu. Naopak, v 12. minúte sa ujali vedenia "The Blues", center Franka Lamparda po rohu našiel v šestnástke Victora Mosesa a ten hlavou poslal loptu medzi tri žrde. Bazilej vyvinul v posledných minútach prvého polčasu enormnú aktivitu, pokusy Švajčiarov však končili na pozornej obrane hostí. Pred polčasovou prestávkou sa do veľkej šance ešte dostala Chelsea, prečíslenie 2 na 1 sa snažil zakončiť Eden Hazard, no neúspešne.

Tri minúty po zmene strán mal na kopačkách vyrovnanie stredopoliar Valentin Stocker, jeho strela však zasiahla iba konštrukciu brány. Do podobnej situácie sa na opačnej strane dostal Fernando Torres, ktorý ľavačkou napálil tyč Sommerovej brány. Domáci sa v ďalšom priebehu hry snažili o vyrovnanie, to sa im podarilo až v 87. minúte, keď obranca Fabian Schär premenil prísne nariadenú penaltu. Hostia si vydreli cenné víťazstvo až v štvrtej minúte nadstaveného času po góle Davida Luiza z priameho kopu. V súboji malo zastúpenie aj Slovensko v osobe čiarového rozhodcu Romana Slyška.

Chelsea sa môže stať len štvrtým klubom histórie so ziskom všetkých troch európskych klubových trofejí. Minulý rok triumfovala v Lige majstrov a na konte má aj prvenstvá v už neexistujúcom Pohári víťazov pohárov (1971 a 1998).

"Hrali sme proti kvalitnému mužstvu, bolo vidieť nasadenie a hra mala slušné tempo. Napriek tomu sme mali dostatok šancí na skórovanie. Nebyť penalty, ktorá azda prekvapila všetkých, mohlo byť skóre ešte lepšie," reagoval po zápase tréner Chelsea , ktorému sa nepozdávala penalta. "Nikto z môjho okolia nemal pocit, že ide pokutový kop, pretože lopta bola vo vzduchu. Bolo to zvláštne rozhodnutie."

Bazilej odohral v tejto sezóne v európskych pohároch už 19 zápasov počnúc 2. predkolom Ligy majstrov proti Flore Tallinn, pričom doma zdolal v posledných 18 mesiacoch aj Manchester United a Bayern Mníchov.

"Dať dva góly na ihrisku Bazileja proti veľmi kvalitnému súperovi, navyše s rozhodujúcou poslednou strelou, to je pre nás skvelý pocit. Musíme sa však mať na pozore, pretože čaká nás ešte náročná odveta," povedal autor víťazného zásahu Luiz.

FC Bazilej (Švaj.) - FC Chelsea (Angl.) 1:2 (0:1)
Góly:
87. Schär (z pok. kopu) - 12. Victor Moses, 90.+ David Luiz, ŽK: 70. A. Dragovič, 80. D. Degen, 89. Schär - 68. Ashley Cole, 83. David Luiz, rozhodovali: Královec (ČR) - Slyško (SR), Wilczek (ČR)

Bazilej: Sommer - P. Degen, Schär, A. Dragovič, Park Joo-Ho - Serey Die (61. Marcelo Díaz) - Elneny (65. Zoua), F. Frei, Salah (78. D. Degen), Stocker - Streller

Chelsea: P. Čech - Azpilicueta, Ivanovič, Terry, Ashley Cole - David Luiz - Hazard (70. Juan Mata), Ramires, Lampard (79. Oscar), Victor Moses - F. Torres

V druhom stretnutí medzi Fenerbahce a Benficou sa mohli domáci ujať vedenia v nadstavenom čase prvého polčasu, brazílsky stredopoliar Cristian Baroni však nariadenú penaltu nepremenil.

V úvodných minútach druhého polčasu sa nedokázal presadiť ani jeho spoluhráč Dirk Kuyt, ktorý v 51. minúte trafil žrď. O dve minúty sa v rovnakej situácii ocitol útočník Lisabonu Cardozo a takisto opečiatkoval iba konštrukciu brány. Diváci museli čakať na presný zásah až do 72. minúty, keď sa po rohu presadil hlavičkou domáci obranca Egemen Korkmaz a jeho presný zásah sa neskôr ukázal ako víťazný.

"Bolo potešením hrať v takej atmosfére - za také niečo musíme našim fanúšikom poďakovať. Máme dôvod na radosť nielen pre samotné víťazstvo, ale aj nulu na strane inkasovaných gólov. Každý pozná pohárovú matematiku, vie, že nedostať doma gól je dôležité. Mohli sme dať aj viac gólov, ale stále je to výsledok, na ktorý môžme byť hrdí," povedal obranca Fenerbahce Joseph Yobo.

"Odveta bude pre nás ešte nesmierne náročná, ale rozhodne sú šance na účasť vo finále z 51% na našej strane," povedal tréner istanbulského klubu Aykut Kocaman.

"Sme tímom, ktorý zvyčajne dokáže skórovať, keď si vytvorí šance, ale nepodarilo sa nám to," povedal tréner portugalského zástupcu Jorge Jesus a doplnil: "Samotný výsledok však nie je príliš zlý, zostáva nám nádej až do poslednej minúty v odvete. Budeme hrať podstatne lepšie v Lisabone."

Fenerbahce Istanbul (Tur.) - Benfica Lisabon (Portug.) 1:0 (0:0)
Gól:
72. E. Korkmaz, ŽK: 38. Cristian Baroni, 50. Mehmet Topal, 90. Webó - 31. André Gomes, 37. Pablo Aimar, 41. Maxi Pereira, 45. O. John, rozhodoval: Mažič (Srb.)
Miroslav Stoch (Fenerbahce) nefiguroval v zápise o stretnutí.

Fenerbahce: Demirel - Gönül, Yobo, E. Korkmaz, Ziegler - Raul Meireles (64. Salih Ucan), Mehmet Topal - Kuyt, Cristian Baroni (86. Selcuk Sahin), Moussa Sow (87. M. Krasič) - Webó

Benfica: Artur - Maxi Pereira, Jardel Nivaldo, Garay, Melgarejo - André Gomes (81. Carlos Martins), Pablo Aimar (46. Gaitán), N. Matič - O. John (64. Rodrigo), Ó. Cardozo, Eduardo Salvio