SOV s novými stanovami: Búrlivá diskusia aj schválenie účasti výpravy v Soči

 Danka Barteková, Vladimír Černušák a František Chmelár počas 45. valného zhromaždenia SOV
Danka Barteková, Vladimír Černušák a František Chmelár počas 45. valného zhromaždenia SOV

BRATISLAVA - Slovenský olympijský výbor (SOV) sa bude riadiť novými stanovami, ktoré schválili delegáti 45. valného zhromaždenia v Bratislave. Najzásadnejšie zmena sa dotkne počtov hlasov v pléne. Olympijské športové zväzy budú mať po dva hlasy s výnimkou tých odvetví, ktoré na Slovensku fungujú samostatne, ale na medzinárodnom poli sú súčasťou väčšieho celku. Po jednom hlase budú mať zástupcovia neolympijských športov a individuálni členovia SOV.

"Chceme, aby bola olympijská väčšina aj vtedy, keď budeme prijímať nových členov. Je to aj o otváraní dverí iným," poznamenal prezident SOV František Chmelár.

Rkovanie bolo už od začiatku napäté: Slovenský futbalový zväz neuspel v úvode so žiadosťou o jeho zrušenie - plénum vrcholného orgánu slovenského olympizmu sa nestotožnilo s týmto návrhom a rozhodlo, že valné zhromaždenie sa bude konať v súlade s navrhovaným programom. Proti návrhu sa postavilo 48 z 53 hlasujúcich členov (1 za, 4 sa zdržali). Slovenský zväz cyklistiky a Slovenský tenisový zväz navrhli, aby z programu vypustili hlasovanie o nových stanovách, ale podporilo ich iba päť delegátov.

Najväčšia diskusia sa rozprúdila pri stanovách v súvislosti s bodom o prerozdeľovaní hlasov v pléne.

"Čakal som podobnú debatu, ale nie som s ňou spokojný. Kultúra slovenského športu je taká, že pri príprave je aktivita nízka a pri schvaľovaní sa zvýši. Potom sa diskutuje o veciach, o ktorých už malo byť dávno rozhodnuté. Škoda, že pripomienky neprišli skôr. Mohlo to byť rýchlejšie a racionálnejšie," poznamenal prezident SOV František Chmelár.

Zmena sa dotýka predovšetkým Slovenskej plaveckej federácie, Slovenského zväzu vodného póla, Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode, Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky, Slovenskej gymnastickej federácie, Slovenského zväzu modernej gymnastiky, Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu a Slovenského rýchlokorčuliarskeho zväzu, ktoré na rozdiel od domova na medzinárodnom poli fungujú v rámci jednej organizácie a športu. Proti návrhu najvýraznejšie vystupoval prezident vodnopólového zväzu Juraj Kula a zástupca plaveckého zväzu Marcel Blažo.

"Pri návrhu stanov sme vychádzali z Olympijskej charty i zákonov Slovenskej republiky. Mali by zabezpečovať, aby mali olympijské športy potrebnú väčšinu hlasov," uviedol predkladateľ stanov Ľubomír Chripko.

SOV v roku 2012 pracoval s vyrovnaným rozpočtom vo výške 2 122 849 eur. V roku 2013 sa počíta s nižšími výdavkami i príjmami. Plénum SOV schválilo rozpočet vo výške 1 599 850 eur.

"Keďže v roku 2013 nie sú olympijské hry, náklady i príjmy sú nižšie," vysvetlila členka výkonného výboru Slovenského olympijského výboru Janka Gantnerová.

Novým čestným členom SOV sa stal najstarší žijúci slovenský olympionik Ján Matocha.

Šéfka výpravy Slovenska na ZOH 2014 predložila SOV informáciu o prípravách a členovia schválili účasť výpravy v Soči. Slovensko by malo na zimných olympijských hrách 2014 v Soči reprezentovať 50 až 60 športovcov v jedenástich disciplínach v šiestich športoch. V súčasnosti už majú istotu štartu v Soči mužský hokejový tím, jedna krasokorčuliarka (miestenku vybojovala Monika Simančíková - pozn.) a desať biatlonistov. Počíta sa s účasťou celkovo trinástich zástupcov lyžovania (alpské, bežecké, akrobatické, snoubording), jednej rýchlokorčuliarky, šiestich sánkarov, posádky dvojbobov i štvorbobov. Športovci však ešte musia v týchto odvetviach splniť nominačné kritériá.

V poradí 22. zimné olympijské hry sa uskutočnia od 7. do 23. februára 2014. Celkovo sa v Soči bude konať 98 súťaží v siedmich športoch a pätnástich disciplínach. Zlatý medailista zo Slovenska v individuálnych športoch môže získať odmenu vo výške 45-tisíc eur. Za striebro SOV navrhol finančnú prémiu 35-tisíc, za bronz 25-tisíc eur. Za 8. miesto si športovec polepší o 4-tisíc eur. V kolektívnych športoch získa každý člen víťazného tímu 15-tisíc eur (2. miesto 13-tisíc, 3. miesto 11-tisíc).

Plénum SOV na 45. VZ v Bratislave schválilo aj podporu kandidatúre Krakova na zimné olympijské hry 2022. Spolu s poľským mestom by mala podujatie organizovať aj slovenská strana.


Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA