Michalovce zavŕšili majstrovský hetrik, finále so Šaľou skončili v najkratšom čase

Hádzanárky Iuventy Michalovce oslavujú titulHádzanárky Iuventy Michalovce oslavujú titul Zdroj: SITA

ŠAĽA - Hádzanárky Iuventy Michalovce zvíťazili v treťom stretnutí finále národného play-off o majstra Slovenska na pôde HK Slovan Duslo Šaľa 24:17. Zemplínčanky nadviazali na dva domáce triumfy a sériu vyhrali 3:0 na zápasy. Zverenky trénera Jána Packu obhajobou titulu dosiahli víťazný hetrik a celkovo vybojovali šieste prvenstvo v histórii michalovského klubu (2003, 2006, 2007, 2011, 2012, 2013).

Michalovčanky opäť neporušili tradíciu a aj po sezóne 2012/2013 platí, že všetky doterajšie tituly získali v súbojoch so Šaľou a vždy na jej palubovke, pričom v každom z majstrovských rokov ukončili finálové série v najkratšom možnom čase.

Naopak, Šalianky sa tretíkrát za sebou museli uspokojiť so ziskom strieborných medailí. Hráčky Dusla čakajú na majstrovskú radosť už osem rokov, napriek tomu sú s deviatimi slovenskými titulmi (okrem toho majú v zbierke aj tri prvenstvá z federálnych čias) stále najúspešnejším ženským klubom na domácej scéne. Ich kouč Tomáš Kuťka pri premiérovej sezóne na lavičke Šale nepridal po 19 rokoch svoj druhý titul šampióna (s Partizánskym triumfoval v roku 1994). Jeho náprotivok Ján Packa je už päťnásobným slovenským majstrom (3x so Šaľou a 2x s Iuventou).

HK Slovan Duslo Šaľa - Iuventa Michalovce 17:24 (6:13) - konečný výsledok série 0:3

Šaľa: Grandtnerová, Túrociová, Haládiková - Bíziková 4, Trochtová 3, Porubská, Krokavecová, Bérešová, Pócsíková, Demajová 1, Tulipánová, Veselková 1, S. Szarková 4, Súkenníková 4, Sláviková, Rácková

Michalovce: Gubiková, Medveďová - Piskayová 2, Szöllösiová 1, Kovaličková, Rebičová 4, Hollá, M. Holešová, Habánková, Horňáková 2, Tobiašová 8/2, Olšovská, Snopovová 3, Viňukovová 2, Tregubovová 2
Pok. hody: 2/0 - 2/2, vylúčené: 3 - 5, rozhodovali: Sivák a Oťapka, 800 divákov

Šalianky sa dvoma gólmi Súkenníkovej ujali vedenia (2:0), ale hostky odpovedali šesťgólovou šnúrou. Desaťminútové čakanie na tretí presný zásah v sieti Iuventy ukončila v 13. min Bíziková (3:6), ktorá nahradila v zostave zranenú Bérešovú. Iuventa sa mohla spoľahnúť na zákroky brankárky Gubikovej i údernejšie spojky - najmä Tobiašovú. Tréner Dusla Kuťka si v 17. min za stavu 3:8 zobral oddychový čas, ale ani po ňom nenastala zmena vo vývoji. Jeho zverenky prehrali I. polčas 6:13.

Po zmene strán Iuventa zvýšila svoj náskok v 34. min na 15:7. Pre Šaľu potom svitla aspoň aká-taká nádej na čiastočné zdramatizovanie duelu v 43. min, keď sa po treťom gól Szarkovej dotiahli na 11:16. Michalovčanky však mali aj v ďalšom priebehu situáciu pod kontrolou, udržiavali si pohodlný náskok. Duslo v 54. min znížilo na 17:22, ale viac sa už priblížiť nedokázalo. Iuventa doviedla stretnutie do víťazného (24:17) a sezónu do majstrovského konca.

Tomáš Kuťka (tréner Šale): "Iuventa nenechala nič na náhodu a potvrdila svoju absolútnu dominanciu. O osude zápasu sa rozhodlo v prvom polčase, druhý bol už vyrovnaný. Bolo vidieť veľký rozdiel v brankárkach, ich úspešné zákroky chýbali našej obrane. Z toho, čo sme si v útoku vypracovali, sme veľa príležitostí nepremenili. "

Ján Packa (tréner Iuventy): "Zvládli sme to vynikajúco. Som rád, že sme to dokázali. My sme sa sústredili na prvý polčas a v druhom dejstve sa finále už len dohrávalo."

Simona Szarková (spojka Šale): "Chceli sme Iuventu viac potrápiť. Hoci sme po zmene strán držali s Michalovcami krok, o výsledku sa rozhodlo už v úvodnom polčase."

Lucia Tobiašová (spojka Iuventy): "Nečakali sme, že Šaľa strelí v prvej tridsaťminútovke len šesť gólov, ale tešilo nás, že nám dobre fungovala obrana."