Banská Bystrica ovládla rohaté derby: Proti Popradu si schuti zastrieľala

Autor druhého banskobystrického gólu Clayton Stoner (vľavo)Autor druhého banskobystrického gólu Clayton Stoner (vľavo) Zdroj: SITA

BANSKÁ BYSTRICA - V rohatom derby, ako sa zvykli nazývať zápasy 'baranov' proti 'kamzíkom', sa pokúšali obe mužstvá nadviazať na premiérové víťazstvá v tomto ročníku z minulého kola. Domáci sa naň naladili oveľa lepšie, vydarené úvody prvých dvoch tretín spôsobili, že pred treťou časťou viedli už o štyri góly.

Schuti si zastrieľali najmä v druhej tretine, po štvrtom góle dokonca vyhnali z bránky Popradu Sidora,, no ani Srnec si do klaksónu neudržal čisté konto. Všetkých päť gólov Bystričanov sa podobalo ako vajce vajcu, vždy im predchádzala presná nahrávka pred bránku s voľným strelcom, takto sa o góly postarali Kafka, Saracino, Matúš Chovan, White i Meland. Trom gólom napomohli presilovky so stopercentnou výťažnosťou. Popradčania si nezaslúžili ťoľký prídel, no spôsobili si to sami svojou neschopnosťou prekonať Kalembu. Takú strelu, akú v 19. min vyslal pod žŕdku Kroták už v spŕške nepresných, alebo málo dôrazných pokusov nezopakovali.

Rozkývaná muška hostí sa vyplavila hlavne v presilovkách o dvoch hráčov, k dispozícii mali v dvoch dovedna vyše tri minúty a žŕdka Krotáka v jednej z nich v 26. min bola len chabým vyjadrením ich kombinačných schopností.

V tretej tretine po faule Fajčáka nepremenil trestné strieľanie T. Sýkora a 'kamzíci' sa tak neodvratne nasmerovali na jasnú prehre. V 50. min strelil druhý gól hostí po nenápadnej akcii T. Sýkora a už len nepatrne zmiernil rozdiel v skóre.

HC‘05 Banská Bystrica - HK Poprad 5:2 (2:1, 3:0, 0:1)
Góly: 3. Kafka (R. Macík, Heizer), 5. Saracino (Kadura, Heizer), 21. Matúš Chovan (Heizer), 23. White (Meland, Handlovský) 35. Meland (White, Handlovský) - 19. A. Kroták (McNamara, Mlynarovič), 50. T. Sýkora
Vylúčení: 9:6 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, Stano - Gajan, Gavalier, 1298 divákov

Banská Bystrica: Kalemba - Meland, Saracino, Bambúch, Styk, Rosandič, Zošiak, od 41. min Predajniansky a Devečka - Lamper, Heizer, Matúš Chovan - Kafka, White, Handlovský - R. Macík, M. Hudec, Kadura - Dolník, Hegyi, Fajčák

Poprad: Sidor (23. M. Srnec) - Fabian, R. Suchý, Kasík, McNamara, Kurali, D. Brejčák, od 41. min Gaborčík - A. Kroták, Mlynarovič, A. Lapšanský - Drábek, Jabrocký, T. Sýkora - Matúš Paločko, S. Takáč, M. Nagy - Belluš, Peter Gápa

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): "Mali sme dobrý vstup do zápasu, rýchlo sme viedli, no potom sme zbytočnými faulmi vrátili súpera do hry. Musím povedať pravdu, že nie som veľmi spokojný so zápasom. Ľahkovážnosťou za priaznivého stavu sme niekedy miestami hrali rybníkový hokej. Poprad sme púšťali do hry. Výrazne nás podržal brankár Kalemba, vyšli nám aj presilové hry, ale určite mame čo zlepšovať."

Milan Jančuška (tréner HK Poprad): "Pre mňa to bol neuveriteľný zápas, čo sa odohral v Bystrici. Oba vstupy do prvej aj druhej tretiny sme mali katastrofálne. Nebudem hodnotiť tretiu tretinu, ale iba prvé dve, ktoré z nášho pohľadu, čo sa týka defenzívy, boli benevolentné. Prezentovali sme zlú hru do tela a z toho pramenili fauly a góly, ktoré dala Bystrica z troch presiloviek. Počet striel sme mali veľmi veľa a šancí takisto, išli sme sami na brankára, mali sme aj trestné strieľanie, presilovky piatich proti trom, no bola to katastrofa. Ak by sme tento zápas vyhrali 8:5, nik by nemohol nič povedať. Zlyhali sme v koncovke, chýbala mi finálna prihrávka a dôraznejšie zakončenie. Som vrcholne nespokojný s výkonom mojich hráčov."

• Zdroj: TASR, SITA