Čech Berdych nezvládol úvod turnaja šampiónov, s Wawrinkom nevyužil brejkbaly

ATP World Tour Finals odštartovalo súbojom Stanislasa Wawrinku s Tomášom BerdychomATP World Tour Finals odštartovalo súbojom Stanislasa Wawrinku s Tomášom Berdychom Zdroj: SITA

LONDÝN - Švajčiarsky debutant medzi elitou Stanislas Wawrinka zvíťazil v pondelňajšom úvodnom zápase programu dvojhry na koncoročnom výberovom šampionáte tenistov Barclays ATP World Tour Finals v Londýne v základnej A-skupine nad českým rovesníkom Tomášom Berdychom za 146 minút 6:3, 6:7 (0), 6:3.

Odvrátil všetkých 5 brejkbalov súpera. Sám dosiahol rozhodujúci brejk vo štvrtom geme tretieho setu. Za stavu 4:1 si Wawrinka nechal ošetriť pravé stehno v oblasti slabín, na koncovku to však už nemalo vplyv. Pri jeho prvom mečbale prehnal Berdych forhend. Čech mal pomer "winnerov" a nevynútených chýb 30:39, Švajčiar 43:42.

"Víťazstvo hneď pri debute na tomto podujatí je pre mňa ako zo sna. Turnaj som v minulosti často sledoval v televízii, dnes som sám stál na kurte. Som rád, že sa to skončilo úspechom. Nebolo to jednoduché, ale som spokojný s mojím výkonom. Nepúšťam však zo zreteľa, že je to len jeden triumf, musím to brať zápas za zápasom. Som si vedomý vlastných schopností a som pripravený na ďalšiu výzvu," povedal Wawrinka.

V tejto skupine sú aj Španieli Rafael Nadal a David Ferrer, do diania vstúpia v utorok.

Dvadsaťosemročný zverenec Magnusa Normana a daviscupového kapitána Severina Lüthiho Wawrinka (8. v renkingu) prekonal finalistu Wimbledonu 2010 Berdycha (6.) tretí raz v rade a šiestykrát z ostatných siedmich duelov. Nadviazal na osemfinálový úspech z medzinárodných otvorených majstrovstiev Spojených štátov amerických 2013. Celkovo vedie v bilancii zo vzájomných stretnutí 8:5. Dosiahol svoj jubilejný 50. zápasový triumf v tejto sezóne.

Semifinalista tohtoročných newyorských US Open 2013 je tretí kvalifikovaný Švajčiar v histórii po Jacobovi Hlasekovi (1988) a 6-násobnom šampiónovi Federerovi. Pripísal si 6. tohtoročný triumf nad niektorým z členov Top 10, v tomto smere je na tretej priečke v hodnotení za Nadalom (20) a Djokovičom (18).

Tomášom Krupom trénersky vedený rodák z Valašského Meziříčí Berdych štartuje na tzv. Masters štvrtý raz (bez prerušenia), predvlani bol v britskej metropole v semifinále a celkovo teraz stojí 4:7 na zápasy. Je jediný z osmičky aktérov, ktorý v tejto sezóne nezískal žiadny titul.

"Nie je to dobrý štart, ale zostávajú ešte dva zápasy. Proti Stanovi to znova bolo tesné, rozhodlo premieňanie šancí. On využil dva brejkbaly zo štyroch, ja ani jeden z piatich. Ďalší súperi sú na papieri ešte ťažší, ale budem to brať zápas za zápasom, pripravím sa na nich. Už som tu bol v situáciách, keď to so mnou nevyzeralo dobre, napriek tomu som však predvlani napokon išiel do semifinále," povedal Berdych, ktorý štvrtý raz pri Temži prehral svoj vstupný duel. V pondelok mu nestačilo ani 16 es.

A-skupina:
Stanislas Wawrinka (Švaj.-7) - Tomáš Berdych (ČR-6) 6:3, 6:7 (0), 6:3 za 146 minút