Djokovič si po výhre nad Del Potrom zaistil semifinále, Federer udržal šancu na postup

Novak DjokovičNovak Djokovič Zdroj: SITA

LONDÝN - Srbský tenista Novak Djokovič si vybojoval postup do semifinále dvojhry na koncoročnom výberovom šampionáte Barclays ATP World Tour Finals v Londýne (4. - 11. novembra, celková dotácia 6 miliónov USD aj s dvojhrou, tvrdý povrch v hale O2 Arena). Svetový hráč číslo 2 a obhajca lanského celkového triumfu Djokovič zdolal nasadenú štvorku Argentínčana Juana Martína Del Potra za 114 minút 6:3, 3:6, 6:3 a pripísal si na tohtoročnom turnaji v Londýne už druhé víťazstvo v B-skupine.

Djokovič v treťom geme rozhodujúceho setu odvrátil tri brejkové možnosti súpera a potom psychicky odolnejší ovládol zvyšok zápasu. Pri svojom podaní premenil prvý mečbal a zápas zavŕšil čistou hrou.

Ešte predtým vo štvrtok rovnako v B-skupine švajčiarsky tenista Roger Federer nasadený ako šiesty zvíťazil nad Francúzom Richardom Gasquetom, osmičkou turnaja, za 82 minút 6:4, 6:3. Šesťnásobný šampión z majstrovského turnaja Federer týmto víťazstvom oživil svoje postupové šance do semifinále. Federer mal pomer "winnerov" a nevynútených chýb 29:30, Gasquet 11:27. Švajčiar zvládol 16 z 20 zákrokov pri sieti.

Tridsaťdvaročný bývalý líder svetového rebríčka v úvodnom zápase podľahol Srbovi Novakovi Djokovičovi a ak chce postúpiť do vyraďovacej fázy, musí v sobotňajšom stretnutí zdolať argentínskeho súpera Juana Martína Del Potra.

Šesťnásobný víťaz turnaja síce prehral prvých šesť loptičiek, no svojho súpera nenechal odskočiť. Hra bola vyrovnaná až do stavu 4:4 v prvom sete, keď sedemnásťnásobný grandslamový šampión následne zlomil súperove podanie a víťazstvo v prvom sete potvrdil čistou hrou. V druhom viedol 4:2 i 5:3. Gasquet ešte v deviatej hre odolával, no Federer nakoniec zavŕšil svoj triumf, keď premenil šiesty mečbal.

"Richard má neuveriteľný herný štýl a nebezpečné údery. Po prvom prehratom geme som sa cítil trochu pod tlakom, víťazstvo si však nesmierne cením. Dúfam, že to takto bude pokračovať aj v stretnutí proti Juanovi Martínovi," uviedol po zápase Federer.