Famózny obrat slovenských mladíkov proti Česku: Najinteligentnejší hokejisti zabojujú o piate miesto

Radosť slovenských hokejistovRadosť slovenských hokejistov Zdroj: universiadetrentino.org

ALBA DI CANAZEI - Slovenskí hokejisti uspeli aj v druhom vzájomnom meraní síl s Českom na 26. Svetovej zimnej univerziáde a v súboji o umiestnenie zdolali svojho rivala 4:1. V prvom vzájomnom dueli v B-skupine zvíťazilo Slovensko 3:2 po sam. nájazdoch.

Slovenský výber síce prehrával po prvej tretine gólom Babku z 19. minúty 0:1, no v závere druhého dejstva sa o vyrovnanie postaral Martin Kalináč. Rozhodnutie prišlo v záverečnej časti hry, ktorú Slováci vyhrali 3:0 po góloch Cútta, Kalináča a Boltuna a nad Českom zvíťazili 4:1.

Zverenci Igora Tótha vyzvú v piatkovom zápase (20.30 h) o celkovú 5. priečku Taliansko, ktoré zdolalo Lotyšsko 4:1.

V úvodných minútach si vytvorili gólovú príležitosť českí hokejisti, no brankár Cibuľa bol na mieste a puk za svoj chrbát nepustil. V druhej časti prvej tretiny pohrozili aj Slováci, no ani Kalináč v 10. minúte a po ňom ani Kramár s Boltunom o päť minút neskôr neuspeli. Otvárací gól napokon prišiel 76 sekúnd pred prvou sirénou, keď sa trafil po otočke presne pod hornú žŕdku Babka.

Druhú tretinu otvoril možnosťou na zvýšenie náskoku v 26. minúte Kovařík, ale jeho zakončenie k pravej tyčke sa gólom neskončilo vďaka výbornému zákroku Cibuľu. Slováci vyrovnali dve minúty pred koncom druhého dejstva vďaka Martinovi Kalináčovi, ktorého tvrdá strela za so šťastím odrazila od ľavej žŕdky do siete.

V tretej tretine následne hokejisti s dvojkrížom na hrudi rozhodli o svojom triumfe. V jej úvode sa síce nepresadil ako na jednej strane Čížek, tak ani na druhej Březina, no skóre sa predsa len menilo v 48. minúte. Do vedenia poslala Slovákov Cúttova ľahká strela, ktorá prepadla Královi medzi betóny. O definitívnom víťazstve rozhodli zverenci Igora Tótha v 57. minúte v rozpätí 31 sekúnd, keď sa najskôr druhýkrát v dueli presadil Kalináč a následne spečatil výsledok na konečných 4:1 Boltun.

O umiestnenie (5. - 8. miesto):

Slovensko - Česko 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
Góly: 38. Kalináč, 48. Cútt, 57. Kalináč, 57. Boltun – 19. Babka. Rozhodovali: Hall – Jonsson, Nikulainen, vylúčení: 4:3, presilovky: 0:0 , oslabenia: 0:0

Zostava SR: Slovensko: Cibuľa – Slimák, Kramár, Tartaľ, Brejčák, Šedivý, Rais, Habšuda, Loydl – Gmitter, Cútt, Baláž – Čížek, Kentoš, Daniška – Kalináč, Piačka, Baran – Varga, Boltun, Gápa

Taliansko - Lotyšsko 4:1 (0:0, 4:1, 0:0)