Žilina bojujúca o záchranu prekvapila lídra: Tri body však berú Košice

Peter BartošPeter Bartoš Zdroj: SITA

KOŠICE - Prvá tretina veľa vzruchu nepriniesla, pretože obidve družstvá dobre bránili priestor pred svojim gólmanom. V 7. minúte tvrdo pálil domáci Češík, brankára hostí však neprekonal. Na opačnej strane pohrozil v 13. minúte Drevenák, no gól padol z následného protiútoku. Bartánus vypálil z pravej strany a prekvapil Peksu - 1:0. Už o niekoľko sekúnd pálil z podobného miesta Hrnka, tentokrát žilinský gólman so šťastím zasiahol. Žilinčania mohli korigovať z dobrej šance Kloudu, stav sa nezmenil.

Druhú tretinu začali aktívnejšie hostia a v 22. minúte počas presilovej hry zrovnal Martin Chovan, ktorý vymietol pravý horný roh Staňovej bránky a prerušil jeho dvojzápasovú nepriestrelnosť - 1:1. V 26. minúte vyrobil hrúbku v domácej defenzíve Šeda a Tomas nekompromisne trestal - 1:2. "Oceliari" odpovedali obrovskou šancou Jenčíka v 28. minúte, no zrovnanie priniesla až strela Bartoša o minútu neskôr, keď sa presadil v početnej výhode o jedného muža - 2:2. V ďalšom priebehu zaujali ešte šance Štrbáka, ktorý však v 36. minúte pálil nad bránku a v tej istej minúte i únik Slováka, zoči-voči Staňovi nepochodil.

Od začiatku tretieho dejstva sa obidve družstvá snažili neinkasovať a podnikali rýchle protiútoky. V 50. minúte si nakorčuľoval pred bránku Sojčík, bekhendovým zakončením nechal vyniknúť iba Peksovu lapačku. O minútu neskôr sa najskôr ocitol v dobrej šanci domáci Jenčík, vzápätí sa na opačnej strane rútil na Staňu Tomas, ktorého zastavil nedovolene Štrbák. Následné trestné strieľanie žilinský útočník ale nezužitkoval. Misky váh naklonil na košickú stranu v 52. minúte Jenčík, z ľavej strany upravil na 3:2. Víťazstvo Košičanov potvrdil päť minút pred koncom duelu druhým gólom v stretnutí Bartoš, ktorý znova skóroval v presilovej hre - 4:2. Bodku za stretnutím dal v 58. minúte hosťujúci Lipovský - 4:3.

HC Košice - MsHK DOXXbet Žilina 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)
Góly: 13. M. Bartánus, 29. P. Bartoš (Deyl, Štrbák), 52. Jenčík (M. Bartánus), 55. P. Bartoš (Jenčík, M. Bartánus) - 22. Martin Chovan (Marek Slovák, Ďurák), 26. R. Tomas (A. Lipovský), 58. A. Lipovský (Klouda, E. Bagin)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc - Bednár, Bogdaň, 3365 divákov

Košice: Staňa - Klouček, Kolba, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák, M. Macejko, E. Černák - M. Bartánus, Matúš Chovan, Svatoš - R. Jenčík, P. Bartoš, T. Hrnka - Sojčík, Češík, Bicek - Borecký, Jokeľ, Hinďoš

Žilina: Peksa - Ostrčil, Marcel Šterbák, Leško, Dlouhý, E. Bagin, Ďurák, Bajaník, Martin Chovan - Marek Slovák, Bene, Kalla - A. Lipovský, Klouda, R. Tomas - T. Varga, Valášek, Drevenák - Čavrk, Linet, Piják

Anton Tomko (tréner Košíc): "Bol to zápas po prestávke, začali sme v pohybe, ale vylúčenia nás trochu rozhádzali. Za stavu 2:2 sme mali dostatok gólových príležitostí. Súper mal možnosť skórovať z trestného strieľania. Rasťo Staňa nás podržal. Žiline sme potom odskočili na dva góly, škoda tretieho gólu, mali sme to kontrolovať až do konca"

Martin Groma (tréner Žiliny): "Po dlhšej prestávke sme mali viac času na prípravu na tento zápas. Určite sme nešli do Košíc z cieľom vyhrať, ale chceli sme bodovať a podľa toho bola pripravená aj taktika. Hráči plnili pokyny zodpovedne. Párkrát nám to ušlo, keď nás súper dokázal prečísliť. Záver stretnutia nás veľmi mrzí. Za stavu 2:2 sme mali šance na skórovanie. Po nezodpovednosti v strednom pásme sa domáci dostali do brejku a využili to. Našim hráčom by som chcel poďakovať, ale ten výlet do Košíc ma mrzí, keďže sme nezískali body."

• Zdroj: TASR, SITA