Vynikajúca premiéra v drese Košíc: Staňa vo vypredanej repríze finále nepustil ani gól!

Rastislav Staňa počas tréningu v KošiciachRastislav Staňa počas tréningu v Košiciach Zdroj: SITA

KOŠICE - V repríze minuloročného finále začali obidve družstva s pozornou defenzívou. Prvú vážnejšiu príležitosť si vypracovali hostia v 7. minúte, no Podkonický ani na dva razy Staňu neprekonal. Na opačnej strane sa ocitol pred Šimkom Sojčík, ideálnu prihrávku spoza bránky nedokázal pretaviť vo vedúci gól. "Oceliari" pokračovali v ofenzívnej snahe, v 12. minúte Štrbákova strela od modrej čiary tesne minula priestor zvolenskej bránky a o minútu neskôr nechali Šimka vyniknúť Bicek s Češíkom. Zvolenčania pohrozili v 15. minúte, Michal Chovan však neprepasíroval puk za Staňov chrbát. Po góle volala košická spolupráca Bartoša s Jenčíkom, druhý menovaný v 16. minúte v ideálnej pozícii tesne minul bránku hostí.

V disciplinovanej hre pokračovali protagonisti oboch družstiev aj v druhej tretine. Dobre vykrývali priestor pred svojimi gólmanmi a i preto sa šance rodili iba sporadicky. V 26. minúte sa v jednej z nich ocitol domáci Spilar, puk z jeho hokejky smeroval mimo zvolenskej bránky. V polovici stretnutia neuspel ani Jenčík, Šimko si s jeho bekhendovým zakončením poľahky poradil. O minútu neskôr sa dostal do úniku Bicek, ale zoči-voči Šimkovi nepochodil. Na opačnej strane to strelou spoza hráča skúšal Michal Chovan a po ňom pálil od modrej čiary Obšut, Staňa podržal svoj tím. Aktívny Jenčík sa v 35. minúte uvoľnil cez brániaceho hráča, no znova stroskotal na brankárovi hostí. Rovnako si počínal aj o niekoľko sekúnd neskôr Bartánus. "Oceliari" sa gólu predsa len dočkali v 38. minúte, keď sa pred Šimkom presadil Hrnka - 1:0. Vzápätí Staňa nedržal strelu Hraška, ale Matúš Chovan odpratal puk do bezpečia pred dobiedzajúcim Ďalogom.

V 44. minúte sa dostali do úniku Bartánus so Svatošom, ale prvý menovaný namiesto prihrávky zvolil strelu, ktorú Šimko zneškodnil. Hráči súperiacich tímov sa aktívne napádali predovšetkým v strednom pásme a zvádzali i množstvo osobných súbojov. O dve minúty neskôr Staňa zlikvidoval obrovskú šancu Michala Chovana a Košičania si udržiavali najtesnejšie vedenie. Svoje brankárske umenie predviedol v 47. minúte Šimko, ktorý v oslabení na dvakrát vychytal Bartoša. V 53. minúte nebezpečne pálil Brabenec, no Staňa sa ani tentoraz nenechal zaskočiť. Päť minút pred koncom duelu mohli poistiť víťazstvo domácich Sojčík s Bicekom, skóre sa však nemenilo. O minútu neskôr nepochodil ani Spilar, ale všetko napravil z následnej akcie Bartánus, ktorý sa už pred Šimkom nepomýlil - 2:0.

HC Košice - HKM Zvolen 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Góly: 38. Hrnka, 56. Bartánus. Rozhodovali: Lokšík, M. Novák - Jobbágy, Smrek, vylúčení: 5:5, navyše: Michal Chovan (Zvolen) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 8347 divákov - vypredané.

Anton Tomko (tréner Košíc): "Hralo sa v perfektnej atmosfére. Konečne sa Steel aréna naplnila a hráči sa odmenili divákom. Hral sa rýchly, hoci miestami opatrný hokej. Čakali sme, že Zvolen sa nebude hrnúť dopredu. Ujali sme sa vedenia, trochu nás to upokojilo, potom sme si utvorili rad príležitostí, ale zneškodnil ich hosťujúci brankár. Aj nás podržal Rasťo Staňa. Myslím si, že tento zápas mál parametre duelu play-off."

Július Šupler (tréner Zvolena): "Myslím si, že to bol veľmi dobrý zápas. Som rád, že sa hralo v takejto atmosfére. Prvá tretina bola veľmi dobrá, aj keď bez gólu. V druhej tretine sa domáci ujali vedenia. My sme doplatili na nízku efektivitu a slabú početnosť streľby. Vyzdvihol by som brankárov. Domácich podržal Staňa, ale aj náš Šimko chytili tri-štyri gólové šance."

• Zdroj: TASR, SITA