Iuventa vstúpila do finále suverénne, Šaľu zdolala o desať gólov

Hráčka Michaloviec Alžbeta Polláková; ZDROJ: SITAHráčka Michaloviec Alžbeta Polláková; ZDROJ: SITA Zdroj: SITA

MICHALOVCE - Hádzanárky Iuventy Michalovce začali svoju finálovú púť za obhajobou prvenstva v národnom play-off o majstra SR úspešne. Zverenky trénera Jána Packu zvíťazili v sobotňajšom prvom zápase finále nad hráčkami HK Slovan Duslo Šaľa presvedčivo 36:26 (17:10) a v sérii sa ujali vedenia 1:0.

Michalovčanky si rozhodujúci náskok vypracovali v závere I. polčasu, keď ušli súperovi na rozdiel siedmich gólov. Hlavné strojkyne víťazstva boli Lucia Tobiašová a Tatiana Tregubová, ktoré skórovali dovedna 24-krát (13+11). Zemplínčanky budú mať výhodu domáceho prostredia aj v nedeľňajšom druhom stretnutí, ktoré sa v Chemkostav aréne začne od 10.30 h.

Iuventa Michalovce - HK Slovan Duslo Šaľa 36:26 (17:10) - stav série 1:0
Zostavy a góly:
Iuventa: Gubiková, Zykovová, Medveďová - Kiridžičová, M. Holešová 1, Szöllösiová, Kostelná, Rebičová 4, Habánková, Horňáková 4, Tobiašová 13/7, Wollingerová, Tregubovová 11, Kovaličková 3
Šaľa: Grandtnerová, Krebsová, Haládiková - Bujnochová 2, Trochtová 5, Blehová 1, Klučková 1, R. Bíziková 1, Kodajová 3/1, Pócsíková 1, Demajová 1, Tulipánová, S. Szarková 6/2, Súkenníková 5, Sláviková
Pok. hody: 8/7 - 5/3, vylúčené: 5 - 5, rozhodovali: Oťapka a M. Sivák (obaja SR), 900 divákov

Prvý polčas priniesol v úvode vyrovnanú hru. Skóre duelu otvorila hosťujúca Trochtová, domáce však hneď otočili na 2:1. Šalianska pivotka Trochtová poslala svoj tím v 14. min naposledy do vedenia (6:5), Iuventa odpovedala štvorgólovou šnúrou na 9:6 v 18. min. Hostky sa vzápätí opäť dotiahli a ešte v 25. min mali len tesné manko (10:11). Záver prvého dejstva však patril michalovskému družstvu, ktoré šesťkrát skórovalo a na prestávku išlo za priaznivého stavu 17:10.

Tobiašová po zmene strán zvýšila už na 18:10. Hostky potom v priebehu piatich minút znížili na 14:18, ale obrat sa nekonal. Domáce nepustili vývoj duelu zo svojich rúk. Naopak, od svojho súpera sa ešte viac odpútali. V závere už vyhrávali 11-gólovým rozdielom (36:25), hráčky Dusla potom už len skorigovali na konečných 26:36.

Ján Packa (tréner Iuventy): "Som rád, že sme vyhrali. Prvý zápas v sérii play-off je vždy veľmi dôležitý a druhý ešte dôležitejší. V úvodnej štvrťhodine sa tímy oťukávali, družstvá sa ťahali o každý gól. Potom sme zmenili obranný systém a začali sme hrať lepšie v postupnom útoku. Naša hra začínala mať svoju tvár, presadzovali sme sa svojou hrou a dostali súpera pod tlak."

Rudolf Petrikovič (tréner Šale): "Začiatok duelu bol vyrovnaný, do 25. min sme držali so súperom krok. Potom sme hrubými chybami v obrane i útoku sme umožnili Iuventy odskočiť prestávkou na rozdiel siedmich gólov, čím sme prakticky prehrali prvé finále. V druhom polčase sme sa snažili stiahnuť náskok súpera, ale naďalej sme kopili chyby v defenzíve. Aj keď sme sa zlepšili trochu v prechode do útoku, nebránili sme dôsledne."