Obrovská smola Košic v Lige majstrov: Po dráme na ľade fínskeho majstra stratili šancu na postup

Košice po dráme podľahli Oulu a stratili šancu na postupKošice po dráme podľahli Oulu a stratili šancu na postup Zdroj: hckosice.sk

OULU - Hokejisti HC Košice prehrali vo svojom piatom vystúpení v A-skupine Ligy majstrov na ľade fínskeho Kärpätu Oulu 2:3 po predĺžení a definitívne prišli o šancu postúpiť do ďalšej fázy. So ziskom štyroch bodov sú aktuálne na poslednom mieste tabuľky skupiny. Rozlúčku s Ligou majstrov absolvujú v stredu 8. októbra v domácom zápase s nemeckým tímom Kölner Haie.

Hostia začali veľmi zle a už od 13. sekundy museli doťahovať náskok súpera. Chybu Cebáka potrestal po úniku a presnom zakončení Donskoi - 1:0. Aj ďalšie minúty patrili domácim a košický brankár Hylák bol v neustálej permanencii. Hráči fínskeho majstra často kombinovali v útočnom pásme, no brankár Hylák podržal viackrát svoj tím. Košičania vyrovnali gólom "do šatne," keď sa po nenápadnej akcii a strele z ľavej strany presadil Sojčík.

V druhej časti sa hra vyrovnala, no taktický boj veľa streleckých príležitostí nepriniesol. V 29. minúte získal Spilar puk v strednom pásme, prenechal ho Šedovi a netradičný strelec z ľavej strany prekonal Tarkkiho - 1:2. Radosť slovenského majstra však trvala len tri minúty. Fínsky tím okamžite pridal na dôraze i aktivite a po výbornej prihrávke Kemppainena vyrovnal Junttila v 32. minúte.

V tretej tretine si obe mužstvá dávali pozor najmä na defenzívu. Strelecky aktívnejší boli hráči domáceho Kärpätu, no do výraznejších streleckých príležitostí ich obrana Košíc nepúšťala. Brankár Hylák sa vyznamenal najmä v 58. minúte po individuálnej akcii Junttilu. V riadnom hracom čase už gól nepadol a tak nasledovalo predĺženie. Už v jeho úvode mal rozhodnutie na hokejke domáci Deschamps, no Hyláka v dobrej pozícii neprekonal. Domáci napokon rozhodli v 65. minúte, keď Hyláka prekonal presnou strelou od modrej čiary obranca Masuhr.

Liga majstrov - A-skupina:

Kärpät Oulu (Fín.) - HC Košice 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 1. Donskoi, 32. Junttila (Kemppainen, Donskoi), 65. Masuhr (Donskoi, Kukkonen) - 20. Sojčík, 30. Šeda (Spilar), vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Vladyka (ČR), Lindqvist - Orava, Perämäki (všetci Fín.)

Kärpät: Tarkki - Kukkonen, Masuhr, Niemela, Glenn, Spang, Jutivaara, Vallin - Pyörälä, Deschamps, Davis - Manninen, Haataja, Huml - Junttila, Kemppainen, Donskoi - Keranen, Suoranta, Alikoski

HC Košice: Hylák - Cebák, Jánošík, Černák, Štrbák, Drgoň, Šeda, Macejko - Lapšanský, M. Bartánus, Kolena - Spilar, Jenčík, Češík - P. Bartoš, Matúš Chovan, Stupka - Hinďoš, Hrnka, Sojčík

Peter Sojčík (útočník HC Košice): "Pri mojom góle som sa vracal do tretiny, súperov hráč prihral na môjho beka a tomu som puk vypichol. Sledoval som obrancu aj brankára, napokon ma ich zadák nechal vystreliť. Volil som svoju tradičnú strelu ponad lapačku a našťastie to tam padlo. Mám z toho veľkú radosť."

Michal Šeda (obranca HC Košice): "Súper mal pred mojím gólom celkom sľubnú príležitosť, ale puk napokon stratil a nič z toho nevyťažil. Na hokejku si ho zobral Gabo Spilar, potiahol ho do tretiny a prenechal mi ho. Oprel som sa do strely a išlo už iba o to, aby som trafil bránku. Našťastie sa mi to podarilo, čo ma veľmi teší. Streliť gól na ľade fínskeho majstra je rozhodne príjemný pocit, ale škoda, že napokon nebol víťazný."

Alexandr Hylák (brankár HC Košice): "Chytalo sa mi dobre, ale začiatok z našej strany nebol najlepší. Už po niekoľkých sekundách sme dostali gól z brejku, čo rozhodne nie je nič príjemné. Potom som sa do toho dostal, pomohlo mi pár zákrokov. Už od prvého zápasu s Kärpätom som mal jasno v tom, čo od tohto súpera môžem očakávať. V podstate neustále som mal nejakú prácu, pretože aj keď to neboli vždy iba strely, tak pred bránkou boli rôzne iné situácie a bol som neustále v pohybe. To je pre brankára oveľa lepšie, než keby tam mal stáť bez kontaktu s pukom. Hokejisti Kärpätu hrali skutočne dobre. Často si menili pozície a bolo úplne bežné, že obranca bol z ničoho nič v rohu útočnej tretiny. Súper hral takto v podstate počas celého zápasu, aj keď postupne mu už dochádzali sily, pretože sa nedá hrať 65 minút úplne na maximum."

Ďalší zápas A-skupiny:

Bílí Tygři Liberec (ČR) - Kolín Haie (Nem.) 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 9. Jelínek (Gřegořek, Bulík), 32. Bulík (Jelínek, Gřegořek) - 40. Sulzer (Ohmann, Jamie Johnson), 2203 divákov

Tabuľka A-skupiny:
1. Oulu 5 2 2 0 1 14:11 10
2. Liberec 5 3 0 0 2 15:12 9
3. Kolín nad Rýnom 5 2 0 1 2 9:12 7
4. Košice 5 1 0 1 3 10:13 4

C-skupina:

Frölunda Indians (Švéd.) - Briancon Diables Rouge (Fr.) 6:2 (2:0, 1:1, 3:1)

F-skupina:

TPS Turku (Fín.) - HC Linköping (Švéd.) 3:4 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0, 0:1)