Skvelý úvod na ME slovenským hádzanárkam nestačil: Senzačné vedenie s Francúzskom neudržali

Tetyana Trehubová (uprostred) Tetyana Trehubová (uprostred) Zdroj: SITA

OSIJEK - Prvé vystúpenie hádzanárok Slovenska na majstrovstvách Európy po 20 rokoch sa skončilo trojgólovou prehrou. Zverenky trénera Dušana Poloza podľahli na XI. európskom šampionáte v pondelkovom otváracom stretnutí základnej D-skupiny v chorvátskom Osijeku Francúzkam 18:21, keď vďaka výbornej hre v obrane vyhrávali po I. polčase 9:7.

Slovenky začali vynikajúco. Trehubovej prvý strelecký pokus na šampionáte síce ešte neskončil v sieti, ale po dvoch skvelých zákrokoch Gubikovej na opačnej strane sa tá istá hráčka postarala o prvý gól SR, keď v 3. min premenila pokutový hod. Dubajová ukázala prehľad v hre, keď v 5. min strelou takmer cez celé ihrisko do opustenej francúzskej bránky poslala svoj tím do vedenia 3:1. Francúzky vyhrávali v I. polčase len raz, po štvrťhodine hry 5:4. V tejto fáze sa Slovenky nevedeli strelecky presadiť, desaťminútové čakanie na gól ukončila v 17. min Školková (5:5). Výborne brániace zverenky trénera Poloza na čele so skvelou Gubikovou v bránke inkasovali v druhej polovici prvého dejstva už len dva góly. Pred prestávkou odskočili na rozdiel dvoch gólov a do kabín odchádzali za nádejného stavu 9:7.

Hneď pri vstupe do druhého dejstva Slovenky dostali tri góly v sérii, ale vzápätí odpovedali rovnakou šnúrou - 12:10 v 38. min. Prouvensierová dvoma úspešnými pokusmi z krídla naklonila v 44. min skóre opäť na francúzsku stranu (14:13). Štvrťhodinu pred koncom sa Francúzky ujali prvýkrát dvojgólového vedenia (16:14) a v 52. min svoj náskok zvýšili na 19:16. Keď Baudouinová v 55. Min pri vylúčení Jakubisovej zvýšila na 21:17, o víťazovi duelu bolo rozhodnuté. Slovenky napokon ešte Súkenníkovou znížili na 18:21.

Slovensko - Francúzsko 18:21 (9:7)
Zostava a góly SR: Gubiková, Ž. Tóthová - Czanik 1, Horňáková 1, Minárčiková, Jakubisová 3, Súkenníková 2, R. Bíziková, Dubajová 1, Beňušková 2/1, M. Školková 4/1, S. Szarková, Rajnohová, Trehubová 4/1, Kertészová, Michnová
Najviac gólov za Francúzsko: Dembeleová 6, Nimblová 4
Pok. hody: 3/3 - 1/1, vylúčené: 3 - 4, rozhodovali: Engkebölle Stenrand a Kaerlund Birch (obaja Dán.), 1200 divákov

Dušan Poloz, tréner SR: "Som trochu sklamaný, pretože tá  šanca, o ktorej som pred šampionátom hovoril, dnes prišla. Nevyužili sme ju, ale som pyšný na hráčky a určite ich v šatni pochválim. Bol to zážitok, pretože zápas sa pre nás vyvíjal priaznivo. Boli sme blízko k bodovému zisku, ale nepodarilo sa. Treba však uznať, že vyhral lepší tím, ktorý štartuje na vrcholných podujatiach pravidelne. Chceli sme dokázať, že remíza s Francúzskom z kvalifikácie nebola náhoda a myslím si, že sa nám to aj podarilo. Dnes rozhodli najmä skúsenosti a presilové hry, pretože za osem minút v početnej výhode sme dali iba dva góly. Ale podali sme dobrý výkon, prvý polčas bol asi z našej strany najlepší, odkedy som pri tíme."

Tetyana Trehubová, najlepšia strelkyňa SR: "Odohrali sme veľmi dobrý prvý polčas a aj v druhom sme hrali tímovo. Žiaľ, na body to nestačilo, ale prehrali sme s veľmi dobrým súperom. Ak zopakujeme takéto výkony, máme šancu na postup."

Lucia Gubiková, brankárka SR: "Nemáme sa za čo hanbiť. Podľa mňa sme predviedli veľmi dobrý výkon. Dokázali sme, že nie sme až také outsiderky, za aké nás pasovali pred šampionátom. Chytalo sa mi dobre, Francúzky sme mali prečítané."

Martina Školková, najlepšia strelkyňa SR: "Francúzky sme poriadne potrápili. Môžeme byť s našim výkonom určite spokojné. Keď budeme stavať na takomto výkone aj v ďalších dvoch dueloch, tak nič nie je stratené. Turnaj sme začali vynikajúco a ukázali sme, že nás nikto nemôže podceniť. Verím, že ešte prekvapíme."

Slovenky nedokázali zopakovať úspešný výsledok z júnového vzájomného kvalifikačného súboja (24:24) a vo štvrtom vzájomnom meraní síl s hráčkami krajiny galského kohúta utrpeli tretiu prehru (0-1-3). Reprezentantky SR v stredu od 20.15 h nastúpia na svoj druhý zápas v skupine proti obhajkyniam titulu Čiernohorkám, ktoré na úvod turnaja čakali Srbky.

Viac o téme: Slovensko Francúzsko ME v hádzanej