VIDEO Angličania po obrate udržali stopercentnosť, Rakúšania zaskočili domácich Rusov

Wayne Rooney oslavuje víťazný gólWayne Rooney oslavuje víťazný gól Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Futbalisti Anglicka sú v kvalifikácii EURO 2016 naďalej stopercentní. V nedeľňajšom zápase E-skupiny zvíťazili v Ľubľane nad domácim Slovinskom 3:2, keď o ich triumfe rozhodol v 86. minúte kapitán Wayne Rooney. Na čele tabuľky má Albion plný počet 18 bodov, druhí sú Švajčiari so šesťbodovým mankom. Helvéti večer otočili stretnutie s Litvou a vyhrali 2:1.

Angličania boli už v úvodnom dejstve aktívnejším tímom, vedenia sa však nevedeli ujať. V sľubnej príležitosti sa ocitol v 22. minúte Rooney, ale jeho pokus brankár Handanovič vytlačil. O štvrť hodinu neskôr dostal na opačnej strane ideálnu prihrávku za obranu Novakovič a sám rútiaci sa na Harta nemal problém prízemnou strelou zakončiť - 1:0.

O vyrovnanie sa postaral po zmene strán Wilshere, ku ktorému sa v pokutovom území odrazila lopta od domáceho obrancu a vymietol pravý horný roh. Hostia následne stupňovali tlak a ten vyústil do ďalšieho gólu, keď sa opäť presadil Wilshere. Záverečných päť minút na štadióne Stožice prinieslo dramatické chvíle. Domáci najprv vyrovnali na 2:2, to ale netrvalo dlho a Rooney vrátil výsledok na stranu Anglicka. Hostia udržali tesný náskok do záverečného hvizdu a v doterajších šiestich kvalifikačných dueloch tak ani raz nezaváhali.

Suverénnu pozíciu v G-skupine si drží Rakúsko, ktoré v šlágri uspelo proti Rusku (1:0). Po pol hodine hry rozhodol o plnom bodovom zisku hostí ukážkovými nožničkami Marc Janko. Rakúšania sú na dobrej ceste na šampionát, na konte majú 16 bodov a druhé Švédsko zaostáva o štyri bodoy. "Tre kronor" porazili Čiernu Horu 3:1 vďaka dvom gólom Ibrahimoviča. V tej istej skupine si posledné tímy Lichtenštajnsko a Moldavsko podelili body po remíze 1:1.

Skóre sa podarilo otočiť i Švajčiarom, ktorí vďaka víťazstvu 2:1 nad domácimi Litovčanmi poskočili na druhé miesto pred Slovincov. Domáci sa ujali vedenia v 64. minúte gólom Černycha, no dôležitá odpoveď Helvétov prišla už o päť minút neskôr. Na vyrovnávajúci zásah Drmiča dokázal šesť minút pred koncom nadviazať Shaqiri, Švajčiari strácajú na zverencov Roya Hodgsona šesť bodov.

Estónsko si vo zvyšnom stretnutí nedeľňajšieho programu E-skupiny na domácej pôde podľa papierových predpokladov poradilo s posledným San Marínom. Domácim pod drobnohľadom slovenských arbitrov na čele s Ivanom Kružliakom vyšla odveta za novembrovú stratu kvalifikačných bodov, keď v Serravalle sklamali po bezgólovej remíze. Hrdinom duelu v Tallinne bol dvojgólový Sergej Zenjov.