VIDEO Nitra potvrdila post lídra aj v Martine, Košice bodovali v Piešťanoch

Útočník Henrich Ručkay z HK Nitra, útočník Andrej Jurášek z MHC Mountfield MartinÚtočník Henrich Ručkay z HK Nitra, útočník Andrej Jurášek z MHC Mountfield Martin Zdroj: SITA

MARTIN - Hokejisti HK Nitra bez väčších problémov potvrdili rolu lídra Tipsport extraligy a v sobotňajšom zápase 32. kola zvíťazili v Martine 5:3. Po vyrovnanej prvej tretine (2:2) hostia odskočili domácim v 54. min na 5:2 a to už bol rozhodujúci náskok. Zatiaľ čo Nitrania zvíťazili v siedmom z ostatných deviatich zápasov, Martinčania prehrali štvrtý z posledných piatich. V neúplnej tabuľke sú na 8.

Nitra v Martine potvrdilla post lídra

Súboju MHC s lídrom súťaže predchádzala milá rozlúčka s bývalými martinskými hokejistami Rovniankom, Babkom, Novotným, Stolárikom, Törökom, Beranom, Somíkom a Šimkom, ako aj s trénermi a funkcionármi, medzi nimi Zdenom Cígerom a Ladislavom Jesenským.

Pred rekordnou návštevou sa hral od začiatku hokej ako remeň. Už vo  4. minúte sa ujali vedenia domáci, keď v presilovke vyšachovali hostí a Galamboš zblízka prekonal Valenta. Favoritovi však stačila prvá príležitosť a Laliberté v 13. minúte po akcii prvej päťky vyrovnal. V 17. minúte pred bránkou hostí zaváhal Kokavec. Z protiútoku sa presadil Piačka a Nitrania viedli 2:1. V 19. minúte si na druhej strane Rzavský položil Valenta a z ostrého uhla vyrovnal.

Aj v 2. tretine sa bolo na čo pozerať. Útoky sa striedali raz pred jednou, raz pred druhou bránkou, ale Orčík, ktorý po 1. tretine vystriedal Dzubinu, i Valent boli na mieste. Potom však tempo trochu opadlo, hráči sa pozorne bránili, a tak sa strelecky len ťažko presadzovali. V 32. minúte sa vyznamenal brankár hostí, keď chytil teč Surovku. Vzápätí Kutálek vo vyloženej šanci minul martinskú bránku a v 34. minúte pri presilovke hostí Laliberté trafil vedľa. V 37. minúte tečovanú strelu Galamboša chytil Valent. V 39. minúte sa opäť presadila prvá päťka hokejistov spod Zobora a po strele  Blackwatera opäť viedli.

V 42. minúte strelu Stloukala zneškodnil Orčík. O minútu neskôr nevyužil veľkú príležitosť domáci Kabáč. V 51. minúte po chybe domácej obrany zabezpečil hosťom Bajtek dvojgólové vedenie a v 54. minúte definitívne o ich víťazstve rozhodol umiestenou strelou Slovák. Nič na tom už nezmenil ani úspešný zásah Dírera v 58 minúte. Nitrania aj v tomto stretnutí potvrdili, že sú zaslúžene na čele tabuľky a veľkú zásluhu na tom má ich prvá päťka.

MHC Martin - HK Nitra 3:5 (2:2, 0:1, 1:2)
Góly: 4. Galamboš (Pokrivčák, Tibor Varga), 19. Rzavský, 58. Dírer (Rusina) - 13. Laliberté (Milam), 17. Piačka (Pupák), 39. Blackwater (Milam), 51. Bajtek (Kutálek, H. Ručkay), 54. M. Slovák (Laliberté)
Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali Kubuš, Orolin - Gajan, Smrek, 3125 divákov

Zostavy:
Martin: Dzubina - Pokrivčák, J. Tabaček, P. Bačik, T. Rusina, P. Trávniček, J. Dlouhý, Matejka, Pacalaj - Kabáč, Galamboš, Tibor Varga - F. Skladaný, Surovka, Jurášek - Poliaček, Murček, Rzavský - Róbert Varga, Dírer, M. Kokavec
Nitra: M. Valent - Milam, Mezei, Ordzovenský, Podhradský, Milo, P. König, F. Kuzma, M. Novák - Blackwater, M. Slovák, Laliberté - Bajtek, Kutálek, H. Ručkay - Stloukal, J. Štefanka, Macík - E. Piačka, Bene, Pupák

Ivan Dornič, tréner Martina: "Začali sme veľmi dobre a ujali sme sa vedenia. Potom však Nitra dala z troch šancí dva góly. Dokázali sme sa ešte zmobilizovať a vyrovnali sme. Do druhej tretiny však už nenastúpil brankár Dzubina, ktorý mal horúčku, a veľmi nám potom chýbal. Nitra je veľmi skúsené mužstvo. Dokázali streliť ďalšie góly a naša snaha už potom na nich nestačila. Čo je horšie, zranili sa nám traja hráči, keď stretnutie nedohrali Murček - má zlomený prst, Babáč a Matejka."

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: "Dnešný zápas sme síce začali vo vianočnom tempe a prehrávali sme, našťastie sme boli veľmi efektívni a presadili sme sa strelecky. Od druhej tretiny to už bolo lepšie. V tretej tretine sme mali hru jednoznačne v rukách, Martin sme do ničoho nepustili a zaslúžene sme zvíťazili."

Poprad nestačil na Banskú Bystricu, štvorbodový Hvila

Vianočný zápas na Štefana začali lepšia hostia z Banskej Bystrice, keď využili hneď svoju prvú presilovku. Milimetrovú prihrávku Tománeka pred bránkovisko využil Juraj Majdan a bolo 0:1. Poprad sa na dostrel bystrického brankára Bacashihu-u dostával často, ale pološance na vyrovnávajúci gól využiť nedokázal.

Nástup do druhej tretiny vyšiel kamzíkom na výbornú. Opäť v presilovej hre sa bezprostredne po buly presadil nechytateľnou delovkou Bartečko a začínalo sa odznova. Nakloniť misky váh na stranu Popradu mohol domáci kapitán Arne Kroták. Po prísne nariadenom trestnom strieľaní opečiatkoval iba hornú žrď hosťujúcej brány. Vyrovnaná partia sa hrala až do 33. minúty, keď sa Bystričania dostali do početnej výhody. Tú využil po peknom pase od Hvilu strelec Tománek, ktorý sa presadil pekným blafákom - 1:2. Ten  istý hráč neskôr prestrelil z uhla úplne prázdne bránku.

Aj záverečné dejstvo začali lepšie hráči Banskej Bystrice. Zápas presilových hier potvrdil tretím zásahom "ex-kamzík" Lukáš Hvila, ktorý sa presadil po ukážkovej prihrávke Michala Handzuša - 1:3. Nádej pre domácich mohol vykresať Lukáš Paukovček, ale ani on sa nedokázal presadiťpo nariadenom trestnom strieľaní. Štyri minúty pred koncom stiahol Poprad z hry počas vlastnej presilovky brankára Kostúra a na konečných 1:4 spečatil odídenec Hvila svojim druhým gólom v zápase.

HK Poprad - HC '05 iClinic Banská Bystrica 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Góly: 22. Bartečko (Kasík, L. Paukovček) - 4. Majdan (R. Tománek, Hvila), 33. R. Tománek (Hvila, Handzuš), 44. Hvila (Handzuš, R. Tománek), 59. Hvila
Vylúčení: 6:10 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík, M. Novák - Junek, Šefčík, 2083 divákov

Zostavy:
Poprad: Kostúr - Dinda, Briják, Š. Fabian, D. Šterbák, Kasík, Malina, Gaborčík - Štrauch, Heizer, Bartečko - Matúš Paločko, Bajaruns, Kroták - Števuliak, L. Paukovček, R. Rapáč - O. Rusnák
Banská Bystrica: Bacashihua - I. Ďatelinka, Sandgren, Gründling, Šmach, V. Čížek, Rosandič, Petran, Jaborník - Majdan, Handzuš, R. Tománek - Hvila, Bast, Ferleťák - Lamper, Kytnár, Matoušek - R. Gašpar, Adamčík, Ambroz

Juraj Halaj, asistent trénera Popradu: "Bol to výborný zápas i pre divákov, mal svoj náboj. Hral sa na plné tempo, videli sme plno šancí. Chlapcom môžem poďakovať za predvedenú hru, vyťažili maximum zo svojich schopností."

Vladimír Orságh, tréner Banskej Bystrice: "Myslím, že sme videli dobrý a rušný zápas plný nasadenia. Obe mužstvá hrali na tri päťky, rozhodli špeciálne formácie, tri góly sme dali v presilovke, jeden dali hostia. Náš výkon bol podporený skvelým brankárom. Sme radi, že sme konečne vyhrali v Poprade a brankár potvrdil svoju výbornú formu."

Zvolenský poltucet do siete Skalice

Domáci už v 4. minúte zúročili svoju prevahu, keď sa cez polovicu ľadovej plochy preštrikoval Brabenec a s prehľadom otvoril skóre. Po chybách obrancu Fekiača sa o 5 minút neskôr dostal do samostatného nájazdu Brendl a vyrovnal na 1:1. O minútu neskôr sa však po prihrávke Obdržálka spoza bránky strelecky presadil Klhůfek, ktorý v 14 minúte nastrelil pravú žŕdku Ševelovej bránky. V 15. minúte vystrelil najskôr Juraško, Ševela puk vyrazil a do bránky ho poslal späť Brabenec. O minútu neskôr v presilovke Ševela čelil kanonáde na svoju bránku, ale so strelami si poradil. Škvaridlova strela v závere 1. tretiny v samostatnom útoku skončila v brankárovej lapačke.

Na začiatku 2. tretiny sa v 27. minúte opäť presadila dvojica Brabenec-Puliš a druhý z nich si vychutnal skalického brankára na 4:1. V 38. minúte znížil prudkou strelou z medzikružia Brendl. V 41. minúte nahodil Zuzin strelu spomedzi kruhov a tá skončila v sieti. V oslabení sa dostal do veľkej gólovej šance Lantoš, ale gól nedal. Potom sa do prečíslenia 2:1 dostali Semorad s Pulišom. Druhý z nich sa rozhodol neprihrať a poslal puk za chrbát Ševelu. Zvolenčania tak jednoznačne potvrdili svoju úlohu farovita.

HKM Zvolen - HK 36 Skalica 6:2 (3:1, 1:1, 2:0)
Góly: 4. Brabenec (E. Bagin, R. Puliš), 10. Klhůfek (Obdržálek), 15. Brabenec (Juraško, R. Puliš), 27. R. Puliš (Brabenec, Demiters), 41. P. Zuzin (Klhůfek), 50. R. Puliš (Semorád) - 9. Brendl (Jan Novák), 38. Brendl (D. Pašek, Barák)
Vylúčení: 9:10 na 2 min, navyše R. Školiak (Skalica) 10 min osobný trest, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Snášel - Korba, Martinko, 1514 divákov

Zostavy:
Zvolen: S. Baroš - Juraško, E. Bagin, Andersons, D. Krejči, L. Pokovič, Demiters, F. Fekiač, V. Fekiač - R. Puliš, Brabenec, Semorád - P. Zuzin, Klhůfek, Obdržálek - J. Jurík, B. Mráz, Misenev - Škvaridlo, T. Klíma, Martin Ďaloga
Skalica: P. Ševela - Reichel, Barák, Opalek, Jan Novák, Zukal, Jankovič, Peter Horváth - D. Pašek, Brendl, Mickievics - Korytko, R. Školiak, Komínek - Markulinec, L. Klíma, Lantoš - M. Trenčan

Josef Turek, tréner Zvolena: "My sme podali výborný tímový výkon. Vytvárali sme si po celú dobu zápasu veľa streleckých a gólových príležitostí. Samozrejme sme ich aj dosť premenili a zaslúžene sme zápas vyhrali. Presedlali sme z tréningov, ktoré hráči absolvovali vo veľkom tempe, aj do zápasu, a preto by som chcel všetkých hráčov pochváliť za vynikajúci výkon."

Roman Šimíček, tréner Skalice: "Zápas sme nezačali vôbec dobre. Ťažko sa mi to hodnotí, pretože sme prepadli úplne vo všetkých častiach zápasu. Boli sme zbytočne vylučovaní, naviac sme dostali desaťminútový trest. To nás tiež oslabilo, pretože sme sem dorazili iba na tri päťky. Mal som z toho obavy už pred zápasom. V dôležitých častiach zápasu nám tak chýbali sily. Z našej strany to bol dnes dosť nekoncentrovaný výkon."

Košičania tesne zvíťazili v Piešťanoch

Košičania začali ofenzívne, nedokázali však prekonať Rybára a v 11. minúte mohlo zahrmieť na opačnej strane. Brancics však po prihrávke Salijiho minul poloprázdnu bránku. Ďalšiu dobrú šancu Piešťan nevyužil Mikula. V 17. minúte našiel Jenčík Bartoša, ktorý si vychutnal Rybára a tak úradujúci majster odchádzal do kabín s jednogólovým náskokom. Na začiatku druhej tretiny domáci dostali Košičanov pod tlak a v 27. minúte sa pri presilovej hre dočkali vyrovnania, keď Trefný prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste.

Hostia po inkasovanom góle zvýšili aktivitu a v 36. minúte opäť strhli vedenie na svoju stranu zásluhou Hričinu. V 48. minúte mohol vyrovnať Tvrdoň, sám zoči-voči Melicherčíkovi však neuspel. Domácim sa nepodarilo vynútiť si predĺženie ani pri záverečnej power play.

ŠHK 37 Piešťany - HC Košice 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Góly: 27. Trefný (K. Kučera, Tvrdoň) - 17. P. Bartoš (R. Jenčík, E. Šedivý), 36. Hričina (Bortňák, Cebák)
Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefik - Holienka, Kollár, 1408 divákov

Zostavy:
Piešťany: Patrik Rybár - S. Hudec, Trefný, Gipters, Svetlík, Kania, R. Filip, F. Hudec, Hluch - K. Kučera, Tvrdoň, O. Mikula - Tibenský, J. Pardavý ml., J. Ručkay - S. Saliji, Brancis, Belluš - Hrehorčák, J. Tomčák, Šimíček
Košice: Melicherčík - Deyl, Cebák, P. Mikuš, M. Macejko, E. Šedivý, M. Dudáš, B. Pavúk - M. Bartánus, Suja, Bicek - P. Bartoš, R. Jenčík, R. Lelkeš - Boltun, Češík, M. Chovan - Bortňák, Hrnka, Hričina

Rostislav Čada, tréner Košíc: "V Piešťanoch to bolo rýchle a bojovné stretnutie s veľkým nasadením. V úvode sme boli aktívnejší, v priebehu druhej časti domáci vyrovnali hru a podarilo sa im aj vyrovnať. Záverečnému výsledku pomohol náš rýchle strelený gól a v závere sme to dobrou obranou hrou s podporou Marcela Melicherčíka v bráne uhájili a odvážame si tri body."

Leo Gudas, tréner Piešťan: "Kolega to zhodnotil úplne presne. Doma nemôžeme vyhrať, keď strelíme len jeden gól. Nemuseli sme dvakrát inkasovať, góly padli po zbytočných chybách v obrane. Mali sme nejaké šance, no nepodarilo sa nám premeniť ani tie vyložené. Dvakrát sme to mohli dávať do prázdnej brány. Bohužiaľ vďaka tomu sme prehrali."

Trenčania sa pozviechali po debakli v Skalici

Trenčín nastúpil v špeciálnej sade retro dresov, ktoré po zápase pôjdu do dražby. Dominoval na nich znak Dukly, ešte z čias československej ligy. Trenčin začal zápas aktívne. Už prvá presilová hra priniesla úvodný gól zápasu. Drgoňova strela od modrej čiary prekvapivo skončila za Tomekovým chrbtom. Vyrovnať mohol o tri minúty pri početnej výhode Richard Huna, ale medzi kruhmi mu puk preskočil hokejku. Aktivitu na stranu hostí preklopili dve presilové hry v rýchlom slede, no po chybe na modrej čiare mohol navýšiť v samostatnom nájazde náskok Dukly Dlouhý. Rehákov pokus v 13. min iba opečiatkoval hornú žŕdku brány vlkov. O štyri minúty rovnako pochodil aj Šišovský.

Trenčania mali ideálny vstup do druhej tretiny. V 23. min zabojoval v rohu klziska Koyš, ponúkol puk Hudecovi, ktorý strelou k žŕdke pridal druhý úspech Dukly. O dve minúty vystihol prihrávku Žilinčanov na modrej čiare Gašparovič a po sóle cez celé klzisko strelou švihom ponad lapačku zabezpečil domácim trojgólové vedenie. Kormidelník hostí na to reagoval oddychovým časom. Vlci sa snažili zodvihnúť hlavy. Kombinácia prvého útoku so zakončením Handlovské však našla iba pripraveného Cháberu a úspech v podobe gólu nepriniesla ani následná presilová hra hostí. V 34. min bol Novák v samostatnom nájazde faulovaný. Dorážka Dlouhého síce skončila v sieti, ale až po odpískaní. Z trestného strieľania Novák úspešný nebol. O minútu na to sa Homérova strela odrazila od Stupkovych korčúľ a na prekvapenie všetkých, skončila v sieti 3:1.

Pred poslednou tretinou sa očakávala zvýšená aktivita na hokejkách hostí. Paradoxne sa však do šancí dostávali domáci. V 42. min zrazená strela Petrovického preletela ponad Tomeka, no v poslednej chvíli ju spred bránkovej čiary upratala obrana. O tri minúty nesadol dobre puk Melichárekovi a Gašparovič nechal vyniknúť gólmana. Stále sa hral hokej zo strany na stranu a napokon o jeho osude definitívne rozhodol Pavlikovský, ktorý od pravého kruhu do siete dorazil vyrazenú strelu Nechalu. Parádnu bodku za zápasom dal ešte tri minúty pred koncom skúsený Homér strelou od modrej čiary, keď trafil puk presne k žŕdke a znížil na konečných 4:2.

Dukla Trenčín - MsHK DOXXbet Žilina 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Gól: 4. Drgoň (J. Gašparovič, V. Nemec), 23. D. Hudec (Koyš, Švec), 25. J. Gašparovič (T. Melichárek), 54. Richard Pavlikovský (Nechala, R. Dlouhý) - 35. Stupka (Homer, Š. Novotný), 58. Homer (V. Škoda, L. Handlovský)
Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner - Návratek, Výleta, 2438 divákov

Zostavy:
Trenčín: Chábera - Holenda, Richard Pavlikovský, Denis Rehák, Hatala, Ryzák, Drgoň, J. Zlocha, Nechala - Michal Hlinka, R. Dlouhý, L. Novák - T. Melichárek, V. Nemec, J. Gašparovič - Šišovský, Róbert Petrovický, Vozdecký, - D. Hudec, Švec, Koyš
Žilina: T. Tomek - M. Zaťko, D. Brejčák, Š. Novotný, Homer, Kurali, M. Leško, Makovský, Ťavoda - L. Handlovský, Róbert Huna, Richard Huna - Stupka, V. Škoda, Valášek - R. Konečný - Drevenák, Ježek, Drábek - Rogoň, Kolena, Dominik Rehák

Jerguš Bača, asistent trénera Žiliny: "Chceli sme odčiniť zlý domáci zápas s Popradom. Nevstúpili sme do zápasu dobre a priskoro sme prehrávali. Vytvorili sme si dve či tri dobré šance, ale Trenčín šiel do vedenia. V druhej tretine nás podržal brankár, pretože sme urobili niekoľko hrubíc. Škoda nájazdu Stupku, ktorý nepremenil. V tretej tretine sme vrhli všetko do útoku, ale Trenčín už víťazstvo nepustil z rúk."

Marcel Hanzal, asistent trénera Trenčína: "Tiež sme chceli po nevydarenom zápase v Skalici zabodovať, lebo tabuľkové rozdiely sa neúprosne stierajú. Začali sme aktívne a pribrzdili nás dve oslabenia. Aktivitou sme odskočili na viac gólov a snažili sme sa to udržať. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo vyhrať a získali sme tri body."

Viac o téme: HK Poprad HK Nitra MHC Martin HC '05 iClinic Banská Bystrica
  • Zdroj: TASR, SITA