VIDEO Maďari sa zmohli len na hŕstku striel: Hrdosť si zachránili v absolútnom závere

Hráč USA Nick Foligno (vpravo) strieľa gól brankárovi Maďarska Adámovi VayoviHráč USA Nick Foligno (vpravo) strieľa gól brankárovi Maďarska Adámovi Vayovi Zdroj: TASR

PETROHRAD - Hokejisti Spojených štátov amerických zvládli pozíciu favorita v piatkovom zápase proti Maďarom, ktorých v zápase základnej B-skupiny na majstrovstvách sveta v Petrohrade zdolali presvedčivo 5:1. Tri góly dosiahli reprezentanti USA v rozpätí desiatich minút druhej tretiny.

Skóre duelu otvoril v čase 24:37 min Nick Foligno, už o osemnásť sekúnd neskôr Vince Hinostroza zvýšil na 2:0 a po ňom sa presadil aj Dylan Larkin. V 53. min Foligno svojím druhým presným zásahom upravil na 4:0 a piaty gól Američanov dosiahol Connor Murphy. Čestný úspech hostí dosiahol v závere István Sofron. USA prestrieľali svojho súpera 37:8. V tabuľke "slovenskej" skupiny majú po piatich dueloch 9 bodov, Maďari sú bez akéhokoľvek zisku poslední.

Maďari tentoraz neboli takým nepríjemným súperom, ako v dueli proti Fínom. V prvej tretine vyslali na bránku súpera len jednu strelu a len vďaka Vayovi sa udržali nad vodou. Američania zlepšili efektivitu po prestávke, gólmi Foligna a Hinostrozu za osemnásť sekúnd sa upokojili a pokračovali v aktívnej hre. Do konca druhej tretiny pridal tretí gól Larkin a v záverečnej desaťminútovke zveľadili víťazstvo Foligno s Murphym. Maďari vystrelili na bránku len sedem striel, no dve minúty pred záverečnou sirénou sa dočkali čestného úspechu z hokejky Sofrona.

B-skupina (Petrohrad):

USA - Maďarsko 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)
Góly: 25. N. Foligno (Ch. Wideman, Hanifin), 25. Hinostroza (Fasching), 35. Larkin (J. McCabe, Murphy), 53. N. Foligno, 56. C. Murphy (N. Foligno, Maroon) - 58. Sofron (Bartalis, Sarauer)
Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman, Olenin (obaja Rus.) - Lhotský (ČR), Suominen (Fín.)

zostavy:
USA: Kinkaid - Wideman, Hanifin, Skjei, Murphy, Warsofsky, Santini, McCabe - Foligno, Larkin, Maroon - Wood, Matthews, Vatrano - Motte, Compher, Hendricks - Nelson, Hinostroza, Schroeder - Fasching
Maďarsko: Vay – Dudas, Sagert, Szirányi, Wehrs, Stipsicz, M. Vas,  Mestyán, Garát – Kovács, Bartalis, Sofron - Galló, Sareuer, Sebők -  Benk, J. Vas, Magosi – G. Nagy, Kóger, Banham - Garát

8. Maďarsko 5 0 0 0 5 5:25 0

Auston Matthews, útočník USA: "V prvej tretine sme dominovali a nepustili súpera k ničomu. Vypracovali sme si obrovské množstvo gólových šancí, ale ich brankár chytal skutočne skvele. Postupom času sme ho zlomili a víťazstvo poistili niekoľkými gólmi."

Márton Vas, kapitán Maďarska: "Prvý gól nás nalomil a potrebovali sme viac času na to, aby sme sa otriasli. Žiaľ, spravili sme chybu a bolo po zápase. S favoritmi si nesmieme dovoliť toľko chýb. Majú veľa kvalitných hráčov, ktorí nás donútia za ne zaplatiť."

Viac o téme: USA Maďarsko MS 2016