Trapista Varga mohol po suverénnom výkone sezónu zakončiť zlatom: Rozhodla technická chyba

Erik Varga
Erik Varga

RÍM - Slovenský trapista Erik Varga zakončil sezónu ziskom striebornej medaily. Na finálovom podujatí Svetového pohára brokárov v Ríme mu len tesné ušiel seriálový titul, keď v dueli o zlato netrafil jeden terč a Giovannimu Černogorazovi podľahol 14:15. Chorvát, ktorý obhájil vlaňajšie prvenstvo v SP z Nikózie, sa vo vyrovnanom finále prezentoval výborným výkonom a presnou muškou.

Varga bol po pretekoch so svojím výkonom spokojný. "Je to malé zadosťučinenie za nevydarené olympijské hry. Forma mi zostala a pripravený som bol tak ako na olympiádu. Žiaľ, tam som mal technické problémy, ale bojujeme ďalej. Iné nám nezostáva, pretože toto je ťažký šport. Nemal som to ľahké ani teraz, podmienky boli náročné, viditeľnosť všelijaká. Beriem to tak, že tieto preteky aj umiestnenie sú zadosťučinením za olympiádu," povedal Varga. Aj tréner Branislav Slamka vyzdvihol po pretekoch svojho zverenca. "Erik ukázal kvalitnú výkonnosť a dokázal, že patrí do svetovej špičky. Chceli sme odčiniť naše neúspešné vystúpenie na olympiáde, to sa nám podarilo."

Varga mal úspešný vstup do finálových pretekov seriálu SP, keď v piatok rozprášil 49 z 50 terčov a vyšvihol sa do čela priebežného poradia. V sobotu začal druhú časť kvalifikácie 23 presnými výstrelmi, pričom rovnakú hodnotu si zapísal v tretej aj štvrtej položke. Vďaka bezchybnej muške na záver zaokrúhlil svoj výsledok na 120 a ocitol sa v kvartete priamych postupujúcich.

Semifinále odštartoval Slamkov zverenec výborne a už po troch výstreloch sa opäť ocitol na čele poradia. Na strelnici pôsobil mimoriadne vyrovnane, čoho výsledkom bola spanilá jazda až do nevydareného trinásteho výstrelu. Od kvalitného výkonu však neupustil a do súboja o zlato s Černogorazom postúpil z prvého semifinálového miesta. Vo vyrovnanom dueli napokon rozhodol druhý výstrel, ktorý slovenský reprezentant pokazil. Chorvát už do konca pretekov nepochybil.  

Varga po súboji priznal, že z miery ho vyviedol nešťastný moment. "Mal som menšiu smolu. Černogoraz strieľal, no v tom asi niekto kopol do stoličky, lebo to tam zašramotilo a pretiahol tak časový limit na výstrel. Nevedel som, čo sa bude diať, či ho napomenú alebo nie. Dali mu nový terč a ja som mal strašne málo času na to, aby som sa vrátil do rozbehnutých koľají. Táto technická chyba rozhodla."

Elitný trapista sa na finálové podujatie SP v Ríme prebojoval vďaka striebornej pozícii, ktorú obsadil na jednom zo sezónnych pretekov seriálu v Baku. Následne vynechal kontinentálny šampionát v Lonate, aby doladil prípravu na olympijské hry v Riu de Janeiro, no pod piatimi kruhmi sa mu nezadarilo a obsadil 21. miesto. Celkovo absolvoval v tejto sezóne len štyri súťažné preteky na vrcholnej úrovni. Okrem spomínaných podujatí v Riu, Baku a Ríme sa predstavil aj na SP v San Maríne, kde skončil 22. 

Napriek neúspechu z Ria zhodnotil Varga náročný ročník v pozitívnom duchu. "Zameral som sa na olympijské hry, aj preto som na niektorých pretekoch chýbal. A nezmenil by som to, ani keby som mal možnosť riešiť svoj kalendár podujatí znova. Myslím si, že vďaka realizačnému tímu, trénerovi a manželke to nakoniec klaplo dobre. Na olympijských hrách som mal technické ťažkosti s novými modelmi, to som nedokázal zmeniť. Išli sme vabank, nevyšlo to. Napriek tomu hodnotím túto sezónu pozitívne," dodal. Po návrate z Ríma si síce od zbrane oddýchne, no v príprave bude pokračovať s inými atribútmi. "Ideme ďalej. Mám na programe doplnkové športy, musím zamakať na fyzičke, absolvovať rehabilitácie, aby som sa pripravil na ďalší rok a mohol ho odštartovať naplno. Úplne to neskončí, streľba ako taká áno, ale príprava pôjde ďalej," dodal Varga. 

Pre úradujúceho svetového šampióna to v sobotu bola šiesta účasť na vyvrcholení SP a v súčte všetkých podujatí seriálu mu vyniesla siedmy cenný kov. V zbierke tak má tri zlaté vrátane celkového prvenstva z Abú Zabí 2013 a štyri strieborné. Ďalšie medaily pridal Varga na svetových a európskych šampionátoch. Pred rokom v Lonate obhájil titul majstra sveta z Granady a v roku 2011 sa ovládol aj ME v Belehrade.

Finále SP brokárov - trap mužov:

o zlato: 1. Giovanni Černogoraz (Chorv.) 15, 2. Erik VARGA (SR) 14

o bronz: 3. Antonio Bailon (Šp.) 11, 4. Piotr Kowalczyk (Poľ.) 10

semifinále: 1. VARGA 14, 2. Černogoraz 14, 3. Kowalczyk 13 (2), 4. Bailon 13 (2), 5. Josip Glasnovič (Chorv.) 13 (1) 6. Jiří Lipták (ČR) 13 (0) 

kvalifikácia: 1. Lipták 124, 2. Černogoraz 122, 3. Bailon 121, 4. VARGA 120, 5. Glasnovič 119+2, 6. Kowalczyk 119+2


Tagy: Erik Varga Giovanni Černogoraz

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP

DISKUSIA