VIDEO Banská Bystrica v derby zdolala Nitru: S tesným náskokom poskočila na čelo

Tomáš Zigo (v strede vľavo) z HC ´05 iClinic Banská Bystrica a Lukáš Paukovček (v strede vpravo) z HK Nitra počas zápasu 28. kola Tipsport ligy medzi HC´05 iClinic Banská Bystrica a HK NitraTomáš Zigo (v strede vľavo) z HC ´05 iClinic Banská Bystrica a Lukáš Paukovček (v strede vpravo) z HK Nitra počas zápasu 28. kola Tipsport ligy medzi HC´05 iClinic Banská Bystrica a HK Nitra Zdroj: SITA

BANSKÁ BYSTRICA - Hokejisti Banskej Bystrice zdolali Nitru 4:2 v utorňajšej dohrávke 28. kola Tipsport ligy a poskočili na čelo tabuľky. Banskobystričania majú na 1. priečke jednobodový náskok pred Košičanmi (88, resp. 87), Nitrania teraz zaostávajú o tri (85).

V dohrávke 28. kola TL, ktorú zapríčinila ešte v decembri porucha na chladiacom zariadení, sa bojovalo aj o prvú priečku tabuľky. Nárok na ňu malo len to mužstvo, ktoré trojbodovo zvíťazí a táto motivácia od začiatku viac zachutila domácim. V 1. tretine im k dvojgólovému vedeniu pomohli dve presilovky, najskôr Surový v 8. min usmernil do siete puk odrazený po strele Hickmotta od mantinelu, a potom Hickmott v 15. min z uhla prekvapil brankára Valentu. Nitranom trvalo pomerne dlho, kým sa zahriali do normálneho tempa a umožnili do konca tretiny 'baranom' aj ďalšie šance, v 17. min opät v presilovke pohrozili Buc i Zigo a v 20-tej boli blízko ku gólu aj Truchno a Matoušek.

V 2. tretine pridal v 29. min po chybe nitrianskej obrany tretí gól Kafka a hostia mierili k prehre nemilosrdným spôsobom. Tretí inkasovaný gól im však akoby pomohol k precitnutiu a odrazu bolo na ľade iné mužstvo, agresívnejšie, priamočiarejšie a často strieľajúce. V 34. min vymysleli Tvrdoň so Slovákom peknú akciu a Slovák s prehľadom znížil. Domáci mali čo robiť, aby súperovi znemožnili streliť kontaktný gól, našťastie pre nich im pomohli aj nitrianske vylúčenia.

Presilovku piatich na troch v trvaní 51 sekúnd si preniesli aj do tretej tretiny, dobre ju nezahrali a nádej Nitranov na zvrat trvala. Dôležitý moment sa zrodil v 46. min, Lamper vykúzlil krásne sólo, bravúrne sa vyhol aj bodyčeku Ordzovenského a 'baranov' nasmeroval na víťazstvo a vedúci tabuľkový post. U 'baranov' sa prejavila ku koncu herná pohoda, Bortňákovi chýbalo v 50. min len málo, aby víťazstvo v prečíslení ešte zvýraznil, v defenzíve boli pozorní a disciplinovaní a hosťom neumožnili nadýchnuť sa a priebeh skomplikovať. V 56. min ešte Macík znížil v presilovke, potom vzruch nastal pri pravej bitke bez rukavíc Ziga a Paukovčeka, Nitrania ešte zatlačili, no už bez ďalšieho efektu, napriek záverečnej power play.

HC '05 iClinic Banská Bystrica - HK Nitra 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Góly: 8. T. Surový (Hickmott, Matuškin), 15. Hickmott (Matuškin, Maione), 29. Kafka (Truchno, Zigo), 46. Lamper (Matoušek, Bortňák) - 34. Marek Slovák (M. Tvrdoň, Blackwater), 56. Macík (M. Versteeg, Meland)
Vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše Zigo (Banská Bystrica) a L. Paukovček (Nitra) 10 min OT za údery, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Goga, Baluška - Stanzel, Synek, 2743 divákov

Zostavy:
Banská Bystrica: Bacashihua - Wishart, Maione, V. Mihálik, Gründling, Kubka, I. Ďatelinka, Matuškin, Ťavoda - Buc, T. Surový, Hickmott - Truchno, Zigo, Kafka - Lamper, Bortňák, Matoušek - Belluš, Tamáši, Hamráček
Nitra: Michal Valent - Ordzovenský, Milam, Mezei, Pupák, M. Versteeg, Meland, Piačka, Korím - Blackwater, Marek Slovák, M. Tvrdoň - Kutálek, Krištof, H. Ručkay - Bajtek, J. Štefanka, Macík - Cope, L. Paukovček, Timotej Šille

Liptovský Mikuláš víťazne po šiestich prehrách

Hokejisti Liptovského Mikuláša pretrhli sériu šiestich prehier v Tipsport lige 2016/2017. V utorňajšej dohrávke 15. kola si doma poradili s Martinčanmi 2:1 po predĺžení, keď im v 59. s pridanej päťminútovky vystrelil víťazstvo krídelník Rudolf Huna. Mhk32 uspel prvý raz od 3. januára, keď zdolal Trenčín a v aktuálnej tabuľke je práve pred ním na 8. mieste s jednobodovým náskokom. Martinu patrí 7. priečka.

MHk 32 Liptovský Mikuláš - MHC Martin 2:1 po predĺžení (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 20. J. Sukeľ (Stümpel, Kriška), 61. Rudolf Huna (T. Nádašdi) - 37. Pacalaj (Galamboš)
Vylúčení: 4:9 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kalina - Jobbágy, Korba, 1150 divákov

Zostavy:
Liptovský Mikuláš: Durný - M. Šiška, Burzala, Mezovský, T. Nádašdi, Oravec, Kadlubiak, M. Moravčík, Makovský - Vybíral, Cibák, Rudolf Huna - J. Sukeľ, M. Sukeľ, Kriška - Uhrík, Stümpel, Števuliak - A. Laco, Piatka, Lištiak
Martin: Dzubina - Salija, Pacalaj, Brňák, Rusina, Leško, P. König, M. Dvořák - P. Koyš, Heizer, Rzavský - R. Varga, Galamboš, Korostin - Surovka, R. Dlouhý, Pokrivčák - Šalka, Jurášek, Markovič

Viac o téme: HK Nitra MHC Martin HC '05 iClinic Banská Bystrica MHk 32 Liptovský Mikuláš
  • Zdroj: TASR, SITA