Svitko o budúcnosti i Dakare: Vedeniu ho natreli potrestaní jazdci!

Štefan Svitko
Štefan Svitko

BRATISLAVA - Úspešný slovenský motocyklista a osemnásobný účastník Rely Dakar Štefan Svitko pri plánovaní novej sezóny počíta aj s finále majstrovstiev Európy, ktoré budú v októbri v Gelnici.

"Na tomto šampionáte v enduro v Gelnici by som chcel štartovať. Rád budem súčasťou slovenského tímu. Pravda, ak budem zdravotne v poriadku. Sú to družstvá. Je to niečo podobné ako Šesťdňová, lenže v európskom meradle. Šesťdňová je celosvetové podujatie, ME v endure zasa európske," pripomenul 34-ročný rodák zo Žaškova a pokračoval: "Keď bolo toto podujatie pred štyrmi rokmi v Krompachoch, skončili sme ako slovenský tím na 3. mieste. Radi by sme si tento úspech zopakovali, obhájili, alebo aspoň sa k nemu priblížili. Urobíme pre tento cieľ všetko, čo bude v našich silách."

Druhý muž celkového hodnotenia Rely Dakar v ročníku 2016 sa pri bilancovaní uplynulej súťažnej sezóny pristavil aj pri skutočnosti, že mnohé podujatia slovenského šampionátu v enduro a country crose mu kolidovali so zahraničnými rely, na ktorých sa zúčastnil v rámci prípravy na Rely Dakar. "Samozrejme, že chcem štartovať na majstrovských pretekoch, veď som niekoľkonásobný majster Slovenska v enduro a country crosse. Teraz v Borskom Mikuláši, kde sa nám 25. marca začína nový súťažný ročník, štartovať pravdepodobne nebudem, lebo už dva týždne ma trápi zranená ruka. Ešte nie som definitívne rozhodnutý, ale skôr nie," tvrdil Štefan Svitko. Bolestivé zranenie ľavej ruky si spôsobili pri tréningu v Maďarsku. "Po návrate z Dakaru som si dal týždňový oddych, potom som išiel na sústredenie do Talianska a trénoval som aj v Maďarsku. Práve tam som mal nezmyselný pád, pri ktorom som si udrel zápästie o zem. Našťastie som si ho nezlomil. Po štyroch dňoch som opäť trénoval, lenže ruka ma bolela, opuchla a začali mi tŕpnuť prsty. Preto musím nosiť ortézu. Možno sa to v priebehu týždňa - dvoch zlepší, možno nie. Dosť ma to limituje v príprave. Musím však byť trpezlivý, nič iné mi nezostáva. Ak chcem opäť jazdiť, musím byť v prvom rade zdravotne v poriadku," vysvetlil Štefan Svitko dôvody, prečo sa pesimisticky pozerá na začiatok novej sezóny na domácich tratiach.

Priznal tiež, že tohtoročný neúspešný Dakar ho už prebolel. Už sa s ním dokázal vyrovnať, hoci nie všetko bolo podľa jeho predstáv. Veľakrát sa o priebežnom poradí rozhodovalo nie na trati, ale za zeleným stolom. Aj k penalizácii za tankovanie na nepovolenej pumpe, po ktorej klesol až na 25. miesto. "Niekto nahlásil jazdcov z tímu Honda, že tankovali na neschválenej pumpe. Organizátori súťaže stiahli GPS prvej dvadsiatke jazdcov, bol som medzi nimi, nedalo sa s tým už nič robiť. Potrestali ma tak ako všetkých ostatných," reagoval Štefan Svitko. "Či sa tomu nedalo vyhnúť? Samozrejme, že dalo. Dnes to už každý vie. Po pretekoch je každý múdry... Nemusel som tam tankovať, urobil som to preventívne, lebo tam pohonné hmoty čerpali viacerí. Ako jazdci predo mnou, tak aj za mnou. Nemusel som tam ísť. Urobil som chybu, ktorú som už odtrpel. Už je to za mnou. Už to neriešim. Čo sa stalo, sa už nedá zobrať späť. Nedá sa to vrátiť. V depe sa diali aj iné veci, človek to nemal ani kedy riešiť. Jazdci sa strážili všetkými spôsobmi. Ja som doplatil na to, že som bol súčasťou tohto súboja. Keď bolo zle, potrestaní jazdci povedali, že aj ja som tam bol," priblížil Štefan Svitko zákulisie tohtoročného Dakaru.


Tagy: Štefan Svitko

Zdroj:
SITA
Foto:
Facebook - Stefan Svitko Fanclub

DISKUSIA