Tenisová legenda slová na adresu Sereny neľutuje: Môžu ma hoci aj poslať do väzenia!

Ilie NastaseIlie Nastase Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Rumunský fedcupový kapitán postavený mimo služby Ilie Nastase mávol rukou nad konzekvenciami, ktoré mu hrozia za minulotýždňové incidenty počas domáceho stretnutia jeho tímu s britskými tenistkami v play-off o II. svetovú skupinu.

"Nič neľutujem a môžu ma hoci aj poslať do väzenia, ak chcú. Je mi to jedno," citovala BBC Nastaseho. Dodala, že niekdajší líder svetového rebríčka sa napriek sobotňajšiemu odňatiu akreditácie a vykázaniu z areálu klubu IDU v Kostanci objavil v nedeľu v miestnej VIP-reštaurácii, vyviedli ho z nej.

Sedemdesiatročná niekdajšia svetová jednotka stále nechápe, že prečo by jeho slová na adresu nenarodeného dieťaťa Sereny Williamsovej mali mať rasistický podtón. "Chcem vedieť, aké rasistické slovo som použil?" uviedol Nastase v pondelkovom telefonickom rozhovore pre AP z Budapešti, pričom dodal, že bol priateľom Williamsových.

Medzinárodná tenisová federácia (ITF) ho pre hrubé nešportové správanie dočasne suspendovala. "Áno, nedokázal som ovládať svoj hnev," vyhlásil Nastase, ktorý považuje trest za neprimeraný: "To bolo šialené."

"Jedným z princípov, ktoré zastávame, je, že chceme dôkladný a spravodlivý proces. Iliemu Nastasemu takisto dáme priestor na vyjadrenie. Konanie bude komplexné a účinné. Nemyslím si, že počas nasledujúcich dvoch týždňov príde nejaký verdikt," povedal šéf Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) David Haggerty.

Krajana sa čiastočne zastala iná rumunská športová legenda - bývalá gymnastka Nadia Comaneciová: "Ilie je veľmi vlastenecký a občas hovorí veci, ktoré v skutočnosti až tak nemyslí. Všetci v Rumunsku milujeme Ilieho, lebo je Ilie. Musí však niesť zodpovednosť za to, čo vychádza z jeho úst, a podľa mňa je v športe dôležité prejavovať rešpekt a zachovávať si vhodné správanie. Ilie ponesie následky, on to však prežije. Ľudia robia chyby."

Podľa The Times londýnsky All England Lawn Tennis Club interne diskutuje o tom, že pod vplyvom udalostí tento rok nevpustí sedemdesiatnika Nastaseho na grandslamový Wimbledon. "Predseda a riadiaca komisia zohľadňujú veľa faktorov vrátane suspendácií, keď pozývajú hostí," znelo komuniké AELTC pre Press Association. ITF vylúčila Nastaseho z diania do vyšetrenia afér.

Nastase najprv v piatok mal poznámky s rasistickým podtónom na adresu Američanky Sereny Williamsovej a jej tehotenstva. Neskôr opakovane vynadal novinárke, ktorá o tom referovala. Okrem toho sa viackrát značne sexisticky vtieral do priazne vydatej a tehotnej kapitánke Britiek Anne Keothavongovej a všetko zavŕšil tým, že počas duelu ju aj jednotku hostiek Johannu Kontovú počastoval vulgarizmami. Britská tenistka sa rozplakala a zamierila do šatne, približne 20 minút sa nehralo. Publikum upokojovala prostredníctvom mikrofónu na tribúne domáca hviezda Simona Halepová. Náhradnou kapitánkou bola Monica Niculescová.

Viac o téme: Serena Williamsová Rumunsko Ilie Nastase
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA; VIDEO: BBC
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články