Záchrana hokeja v Martine pokračuje: Veľké gesto zo strany hráčov

Na snímke vľavo hráči MHC Martin Jaroslav Markovič, Branislav Rapáč a člen predstavenstva MHC Martin Zdenko Kozák
Na snímke vľavo hráči MHC Martin Jaroslav Markovič, Branislav Rapáč a člen predstavenstva MHC Martin Zdenko Kozák

MARTIN - Hokejisti MHC Martin sa vzdali 40% z meškajúcich odmien, aby pomohli zachrániť hokej v meste. Týmto krokom zároveň chcú pomôcť vyrovnať podlžnosti martinského klubu z minulej sezóny, ktoré boli nedávno hlavným dôvodom pre neudelenie tipsportligovej licencie pre nasledujúcu sezónu.

Hráči MHC si uvedomujú, že aj snaha o zvyšných 60% môže byť behom na dlhú trať, no spoločným postupom chcú pomôcť k záchrane hokeja v Turci. Na stretnutí s médiami a fanúšikmi bola prítomná väčšina hráčov martinského A-mužstva zo sezóny 2016/2017. Hoci si viacerí z nich už medzičasom našli nové pôsobiská, účasťou na stretnutí vyjadrili podporu martinskému hokeju.

"Je to asi posledný pokus k tomu, aby hokej v Martine fungoval a aby hráči dostali to, čo im patrí. Je potrebné spraviť rázny krok, určiť vinníkov a nastoliť správny smer martinského hokeja. Tých vinníkov by však mali pomenovať iní, nie my hráči," uviedol útočník Jaroslav Markovič. Iniciátorom stretnutia bol útočník Branislav Rapáč, ktorý pred médiami a fanúšikmi prečítal vyhlásenie hráčov a realizačného tímu MHC: "Hráči a realizačný tím A-mužstva MHC Martin sa vzhľadom na snahu o udržanie klubu v najvyššej slovenskej súťaži vzdávajú 40% z odmien, ktoré im prináležia za sezónu 2016/2017. Je to podmienené prerozdelením dotácie z mesta vo výške 100.000 eur, ktorá bola schválená na sezónu 2016/2017. Vzhľadom na nútenú správu mesta doposiaľ nebola vyplatená, takže bude záležať od poslancov mesta, ktorí túto účelovú investíciu musia 28. augusta 2016 schváliť na zasadnutí Mestského zastupiteľstva. Dúfame, že poslanci pochopia situáciu tridsiatich rodín a po takej úspešnej sezóne, ktorá prilákala na štadión tisícky ľudí, tento návrh podporia."

Hráči evidujú podlžnosti zo strany klubu od januára 2017. Väčšina z nich nedostala výplaty za tri mesiace a ani za vyraďovaciu časť, v ktorej senzačne vyradili HC Košice. Uvedomujú si však, že ani získať zvyšných 60% nebude jednoduché. "Ideme do toho s tým, že už možno neuvidíme žiadne z týchto peňazí. Naším ústupkom však vznikla šanca vyriešiť problém. Sme si vedomí, že to poslanci nemusia schváliť. Náš hlavný cieľ je však zachrániť martinský hokej. Zaslúži si to mesto a predovšetkým diváci, ktorí v minulej sezóne predviedli niečo neskutočné. Sme radi, že sa nám pán Zdenko Kozák neotočil chrbtom, práve naopak, podal nám pomocnú ruku. Tým, že sa vzdáme výplat, v konečnom dôsledku pomôžeme aj juniorom i dorastencom. Malo by byť vo verejnom záujme, aby sa to podarilo. Malo by sa zabudnúť na politické spory a hašterenie a spraviť všetko pre to, aby to fungovalo. Ide o to, aby hokej pokračoval na transparentnejšej úrovni ako doteraz," uviedol Branislav Rapáč.

Na vyriešení situácie má záujem aj člen dozornej rady MHC Martin Zdenko Kozák, ktorý je zároveň aj mestský poslanec. "Veľa hráčov, pričom mnohí z nich nie sú Martinčania, sa vzdalo 40% svojho platu len preto, aby klub mohol existovať. Či bude pokračovať v najvyššej súťaži alebo v 1. lige, to ukáže čas. Do poslednej chvíle bolo od najväčšieho akcionára klubu deklarované, že svoje akcie predá sponzorovi z Bratislavy. Všetci sa na to spoliehali, no v posledný možný deň tento sponzor nepotvrdil záujem o akcie MHC. Je pravda, že v MHC sú problémy už dlhodobo. To, čo sa udialo od apríla doteraz nerobí dobrú vizitku. Na najbližšom zastupiteľstve dáme uznesenie, že ak mesto vyjde z nútenej správy, vyplatí dotáciu klubu MHC. Nejde však iba o hráčov, ale aj o to, aby pokračoval mládežnícky hokej v juniorských a dorasteneckých kategóriách. Ak klub padne, tak juniori a dorastenci hneď padnú do najnižších súťaží. V prípade, že ma poslanci nepodporia, tak budem uvažovať o tom, že sa vzdám poslaneckého mandátu," uviedol Kozák, ktorého teší prístup primátora mesta Martin Andreja Hrnčiara. "Odkonzultovali sme to aj s primátorom. Chlapsky mi povedal, že hokej nenechá padnúť a podporí ho."

Po ústupku zo strany hráčov zostáva vyplatiť ešte približne 100.000 eur, aby mal martinský klub po minulej sezóne čistý stôl a mohol požiadať o licenciu pre nasledujúci ročník. Rapáča situácia mrzí o to viac, že väčšina hráčov mala záujem pokračovať v MHC. "Aj ja som mal záujem ostať v klube, rovnako ako veľká väčšina hráčov z tímu. Verili sme, že sa to doplatí. Žiaľ, nikto si nemohol dovoliť byť v takejto neistote donekonečna a tak sme prijali ponuky, ktoré nám dali iné kluby," poznamenala posila Liptovského Mikuláša.
 


Tagy: Jaroslav Markovič MHC Martin Branislav Rapáč Zdenko Kozák

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA