Jeden z najskúsenejších Američanov varuje: U Sagana si nikdy nemôžete byť istý!

Peter Sagan
Peter Sagan

BERGEN - Americká zostava na majstrovstvách sveta v cyklistike kedysi vzbudzovala rešpekt, ale dnes to tak nie je. Zatiaľ posledný z troch titulov majstra sveta pre USA vybojoval neskôr dopingom "preslávený"Lance Armstrong v roku 1993 v nórskom Osle.

Odvtedy Američania zatiaľ márne čakajú na medailu v pretekoch s hromadným štartom. A je len malá pravdepodobnosť, že sa dočkajú práve teraz, keď sa svetový šampionát po 24 rokoch opäť presunul do Nórska, tentoraz do Bergenu, Jeden z najskúsenejších Američanov Brent Bookwalter (33) k tomu pre Cyclingnews povedal: "Vo WorldTour máme dnes pomerne málo jazdcov. V súčasnosti nemáme superhviezdu typu Petra Sagana alebo Grega van Avermaeta. Máme však viacero mladých talentovaných pretekárov s univerzálnymi schopnosťami."

Okrem Bookwaltera figurujú v americkej zostave pre preteky s hromadným štartom na 267,5 km (24. 9.) aj jeho tímoví kolegovia z BMC Racing Joey Rosskopf a Tejay van Garderen, tiež Nate Brown, Alex Howes (Cannodale-Drapac) ako aj Kiel Reijnen (Trek-Segafredo). Za ostatných 15 rokov je najlepším americkým výsledkom na MS ôsma priečka Chrisa Hornera z roku 2004 z talianskej Verony a 10. miesto Tylera Farrara z roku 2011 z dánskej Kodane. Obaja už ukončili kariéru. Predvlani na domácej ceste v Richmonde bol Alex Howes dvanásty a vlani vo "vysušených" pretekoch v katarskej Dauhe klasifikovali Taylora Phinneyho na 42. pozícii. Skúsený Bookwalter ponúkol aj svoju prognózu záveru majstrovských pretekov v Bergene.

"Z toho, čo som videl z profilu trate, bude tam pomerne veľa stúpania aj technických častí podobne ako to bolo v Richmonde. Myslím si však, že posledný kilometer nebude taký náročný ako pred dvoma rokmi. Nemyslím si teda, že niekto odíde ostatným tak ako Sagan pred dvoma rokmi, aj keď u neho si nikdy nemôžete byť istý. Na papieri to však vyzerá tak, že to bude v závere o šprinte menšej skupiny cyklistov," uviedol Bookwalter.


Tagy: Peter Sagan Greg van Avermaet Brent Bookwalter

Zdroj:
SITA
Foto:
Profimedia

DISKUSIA