Odhalenie utajených informácií o Djokovičovi: Kouč Andre Agassi prehovoril

Novak Djokovič
Novak Djokovič

NEW YORK - Srbský tenista Novak Djokovič sa neobjavil na kurtoch od júlového Wimbledonu, keď skrečoval štvrťfinálový súboj proti Tomášovi Berdychovi za stavu 6:7, 0:2. Ako sa ukázalo, nešlo iba o obyčajnú dlhotrvajúcu bolesť lakťa, Djokovič mal v tejto oblasti dokonca kompletnú fraktúru. V rozhovore pre ESPN to spätne prezradil jeho tzv. superkouč Andre Agassi z USA.

"Urobil fantastickú prácu v snahe ubezpečiť sa, že jeho zranenie je raz a navždy minulosťou. O týždeň budeme vedieť, či je to naplno za ním, čo považujeme za skvelé. Čas mimo okruhu využil na fyzickú prípravu, bola naozaj dôkladná," povedal Agassi.

Tridsaťročný Belehradčan Djokovič 26. júla oznámil, že zo zdravotných dôvodov vynechá zvyšok sezóny 2017. Na základe konzultácie s viacerými odborníkmi vylúčil potrebu operácie, nekonkretizoval rozsah problému. Exzverenec Mariána Vajdu 12. júla nedohral štvrťfinále Wimbledonu na tráve v Londýne proti Čechovi Tomášovi Berdychovi, odstúpil za stavu 6:7 (2), 0:2. Následne priznal, že ruka ho sužuje už rok a pol.

"Lakeť ma trápi pod vplyvom zaťažujúceho hrania, konštantne ma sužuje pri podaní, najnovšie už aj pri forhende. Môj organizmus má limity a ja ich musím rešpektovať a byť vďačný za všetko, čo sa mi podarilo dosiahnuť. V úvode kariéry som mával zdravotné ťažkosti, ale za tie roky som vďaka trpezlivosti a oddanosti ponachádzal riešenia. S takýmto prístupom vnímam aj terajšiu záležitosť a pevne verím, že sa vrátim silnejší," vyhlásil v lete Djokovič, ktorému okrem Agassiho pomáha v zázemí aj Chorvát Mario Ančič.

Bývalý líder singlového renkingu ATP Djokovič vlani v júni na parížskom Roland Garros zavŕšil tzv. kariérny Grand Slam, odvtedy sa však na piatich podujatiach veľkej štvorky iba raz dostal za štvrťfinále: neúspešne si zahral o trofej so Švajčiarom Stanom Wawrinkom na US Open 2016. Na tohtosezónnej edícii v newyorskej lokalite Flushing Meadows chýbal, grandslamové podujatie vynechal prvý raz od debutu na Majors na melbournských Australian Open 2005. Séria štartov sa skončila na hodnote 51 vrcholných turnajov.

Dvanásťnásobný grandslamový šampión Djokovič sa v septembri druhý raz stal otcom, jeho manželka Jelena porodila dcérku Taru. Majú aj trojročného syna Stefana. Djokovič sa v pondelok 6. novembra po viac ako desiatich rokoch ocitol mimo Top 10. Je na dvanástej priečke, klesol o päť miest.

Naposledy nebol v prominentnej desiatke 18. marca 2007. Strávil v nej 555 týždňov bez prerušenia, čo je celkové šieste miesto a zároveň tretia priečka medzi aktívnymi hráčmi za Švajčiarom Rogerom Federerom (734) a Španielom Rafaelom Nadalom (655 a môže pridávať). Djokovič dosiaľ bol na čele 223 týždňov v troch funkčných obdobiach. Premiérovo bol lídrom 4. júla 2011 a naposledy 6. novembra 2016.

Držiteľ 68 singlových titulov Djokovič sa vráti do diania už na sklonku tohto kalendárneho roka: 28. - 30. decembra sa predstaví na prestížnom exhibičnom podujatí Mubadala World Tennis Championship na tvrdom povrchu v areáli International Tennis Center v komplexe Zayed Sports City v Abú Zabí v SAE.


Tagy: Novak Djokovič Andre Agassi

Zdroj:
SITA, športky
Foto:
SITA

DISKUSIA