FOTO Posledná rozlúčka s legendárnou Novotnou: Na pohreb prišli aj ďalší wimbledonskí víťazi

Posledná rozlúčka s Janou Novotnou
Posledná rozlúčka s Janou Novotnou

BRNO - Zhruba tri stovky ľudí sa prišli v Brne rozlúčiť s tenisovou legendou Janou Novotnou, ktorá zomrela po ťažkej chorobe pred ôsmimi dňami vo veku 49 rokov. Wimbledonská šampiónka z roku 1998, víťazka Fed Cupu aj Turnaja majsteriek viedla viac ako rok márny boj s rakovinou. Jej úmrtie zasiahlo celý tenisový svet.

Vedľa rodičov, ďalších najbližších rodinných príslušníkov aj fanúšikov dali úspešnej hráčke a neskôr trénerke posledné zbohom aj ďalší wimbledonskí víťazi Jan Kodeš a Petra Kvitová. A spoločne s nimi aj Novotnej bývalá deblová spoluhráčka Helena Suková, tréner fedcupového tímu Petr Pála či prezident Českého tenisového zväzu Ivo Kaderka.
"Je to strašne smutné, pretože odišla nielen veľká tenisová legenda, ale aj veľký človek a dobré dievča. Všetkých nás to trápi. Jána bola noblesná a vždy nad vecou. Boj s chorobou hrala sama," povedal pred obradom Kaderka.
 
"Boli sme kamarátky. Keď s niekým hráte na kurte, tak si s ním musíte rozumieť a zhodnúť sa na tom, čo chcete hrať. Fungovalo nám to, medzi nami bola súhra," spomínala Suková.
 
Kvitová sa naposledy videla s Novotnou v roku 2016 vo Wimbledone. "Obdivovala som na nej bojovnosť. Dvakrát bola vo finále Wimbledonu a vyhrala ho tretíkrát. Pamätám si, ako ju mrzelo, keď druhýkrát finále prehrala," poznamenala Kvitová.
Brnenská rodáčka Novotná vyhrala na okruhu WTA 24 turnajov vo dvojhre a 76 vo štvorhre. V roku 1988 slávila triumf vo Fed Cupe. Vedľa jedného grandslamového vavrínu z dvojhry získala ďalších dvanásť vo štvorhre a štyri v zmiešanej štvorhre.
 
Bola bronzovou olympijskou medailistkou z dvojhry v Atlante 1996, kde pridala striebro vo štvorhre s Helenou Sukovou. S tou boli druhé aj v Soule 1988. wimbledonský titul získala v roku 1998. Vo finále tohto turnaja hrala Novotná aj v rokoch 1993 a 1997.

Tagy: Jana Novotná

Zdroj:
ČTK
Foto:
Profimedia

DISKUSIA