Slafkovského finálová jazda nepriniesla zlatú príchuť: Uvedomoval som si chybu!

Michal Martikán
Michal Martikán

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský skončil na druhom mieste v kategórii C1 na úvodných pretekoch Svetového pohára 2018 vo vodnom slalome v Liptovskom Mikuláši. Trojnásobný majster Európy Slafkovský vo finále dosiahol výsledný čas 96,66 s a až takmer do samého záveru pretekov viedol.

Napokon ho o 55 stotín sekundy zdolal Nemec Sideris Tasiadis, ktorý predtým vyhral aj semifinále. "Teším sa z pódiového umiestnenia pred domácim publikom. Veril som, že to vyjde na prvú priečku a urobil som pre to všetko. Prišiel som o ňu na poslednej protiprúdnej bránke. Verím, že diváci boli spokojní, ja som vďačný za každé pódium," uviedol Alexander Slafkovský. Tretí skončil Brit Ryan Westley (+1,20 s), čerstvý európsky šampión z Prahy.

Ďalší slovenskí reprezentanti sa na pódium nedostali, ale podali dobré výkony. Skúsený Michal Martikán s 2 trestnými sekundami obsadil piate a Matej Beňuš rovnako s jedným "ťukom" siedme miesto. "Konečne som v tejto sezóne zajazdil celkom dobre. Dúfam, že sa to bude zlepšovať, keď budem poctivo trénovať. Chcel som ísť dobrú jazdu, no škoda tej chyby. Na danom mieste som na tréningoch nemal problémy. Viem, že stále môžem víťaziť v tejto náročnej konkurencii," zhodnotil päťnásobný olympijský medailista Michal Martikán.

Beňuša mrzel dotyk na jedenástej bránke. "Jedna chybička ma stála celé preteky. Finálová jazda bola celkom fajn, ale na najdivokejšom úseku mi vyskočila špička do bránky a dostal som dvojsekundovú penalizáciu. Trať mi úplne nesedela, ale pretekári na mojej úrovni sa s tým musia vyrovnať," povedal po finále Matej Beňuš.

V elitnej desiatke chýbal zo Slovákov iba Marko Mirgorodský, ktorý sa v semifinále zaradil na 20. miesto. V druhej sobotňajšej finálovej disciplíne K1 ženy sa zrodilo očakávané víťazstvo Jessicy Foxovej. Dvadsaťštyriročná Austrálčanka zvíťazila s náskokom 1,58 s pred Rakúšankou Corinnou Kühnleovou, ktorá sa o celkový triumf pripravila dvoma trestnými sekundami na 13. bránke. Tretie miesto si vybojovala Nemka Ricarda Funková. Finále K1 bolo bez Sloveniek. Eliška Mintálová,

Michaela Haššová aj skúsená Elena Kaliská skončili svoje účinkovanie už v semifinále. Kaliská až do úplného záveru svojej jazdy držala postupovú priečku, ale záver jej ušiel. Dvojnásobná olympijská víťazka z Atén 2004 a Pekingu 2008 bola ešte viac sklamaná ako jej oveľa mladšie kolegyne. "Čo mám na to povedať? Je to veľké sklamanie. Jazda to bola pomerne dobrá až na poslednú bránku. Videla som, že mám ‘zavretý valec‘, tak som sa cez neho chcela previezť. Keď som tam vkladala prednú časť lode, tak sa otvoril a vyhodilo ma to. Návrat do bránky bol potom ťažký, všetky drahocenné sekundy zostali teda v poslednej bránke," uviedla Kaliská.

Svetový pohár vo vodnom slalome - Liptovský Mikuláš - sobota - súhrn:

C1 muži - finále: 1. Sideris Tasiadis (Nem.) 96,11 s (0), 2. Alexander Slafkovský (SR) 96,66 (0), 3. Ryan Westley (V. Brit.) 97,31 (2), ... 5. Michal Martikán (SR) 97,72 (2), 7. Matej Beňuš (SR) 101,62 (2), ... v semifinále: 20. Marko Mirgorodský (SR) - nepostúpil do finále

K1 ženy - finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 101,20 s (0), 2. Corinna Kühnleová (Rak.) 102,78 (2), 3. Ricarda Funková (Nem.) 103,65,... v semifinále: 19. Eliška Mintálová, 22. Michaela Haššová, 27. Elena Kaliská (všetky SR) - nepostúpili do finále


Tagy: Michal Martikán Matej Beňuš Alexander Slafkovský Marko Mirgorodský

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Michal Svítok

DISKUSIA