VIDEO Ďalšia penaltová dráma v osemfinále: Chorváti prešli cez Dánov a čaká ich Rusko

Radosť hráčov Chorvátska Radosť hráčov Chorvátska Zdroj: SITA/AP/Gregorio Borgia

NIŽNIJ NOVGOROD - Futbalisti Chorvátska postúpili do štvrťfinále na majstrovstvách sveta v Rusku. V nedeľňajšom osemfinále zdolali Dánov v rozstrele z 11 m 3:2, ten víťazný z "bieleho bodu" premenil v piatej sérii Ivan Rakitič. Dánsku nepomohol ani skvelý výkon brankára Kaspera Schmeichela, ktorý najprv v závere predĺženia chytil pokutový kop Luku Modriča a v rozstrele kryl ďalšie dva pokusy Chorvátov. Celkovo v jedenástkovej lotérii zaváhalo až päť exekútorov.

Skóre zápasu otvorili Dáni, keď už v 1. min sa presadil stopér Mathias Jörgensen. Dvadsaťosemročný defenzívny univerzál strelil vôbec prvý gól v národnom drese. Chorváti však vzápätí vyrovnali. V 4. min sa dostal k odrazenej lopte Mario Mandžukič a nezaváhal. Duel dospel až do predĺženia, pre oba tímy premiérového na MS. Chorvátsko sa vo štvrťfinále v sobotu 7. júla v Samare od 16.00 h SELČ stretne s domácim Ruskom.

Dáni vstúpili do zápasu ideálne. Už v 1. min sa dlhé autové vhadzovanie Jonasa Knudsena dostalo až k Mathiasovi Jörgensenovi a ten so šťastím prekonal brankára Danijela Subašiča. Severania sa však dlho netešili, už o tri minúty zazmätkovali vo vlastnom pokutovom území. Henrik Dalsgaard pri odkope trafil iba hlavu Christiana Eriksena, od ktorého sa odrazila k Mandžukičovi a ten bez problémov vyrovnal.

Dánsko mohlo skórovať v 28. min. Martin Braithwaite sa dostal do šance po kolmici Eriksena, ale Subašič dobre vybehol a zmaril príležitosť. Na opačnej strane sa mohli po druhý raz radovať Chorváti. Kasper Schmeichel sa však nenechal zaskočiť z uhla Ivanom Rakitičom a z dorážky sa nepresadil ani Ivan Perišič. V závere prvého polčasu Dejan Lovren po štandardke hlavou minul bránku. Posledné slovo v prvom polčase patrilo Dánom - Eriksen trafil iba spojnicu Subašičovej bránky.

Po zmene strán sa ani jedno mužstvo nedostalo do vyloženej príležitosti. Obe obrany pracovali spoľahlivo, hra sa presunula najmä do stredu pola. V 72. min sa k strele dostal Nicolai Jörgensen, ale trafil iba do priestoru, v ktorom operoval brankár Subašič. V nadstavenom čase sa k zakončeniu dostali oba tímy: Chorvát Ivan Rakitič a na opačnej strane Bratihwaite netrafili priestor troch žrdí.

Obraz hry sa nezmenil ani v predĺžení. V 114. min však Luka Modrič vysunul Anteho Rebiča, ten obišiel brankára Schmeichela, ale v poslednej chvíli ho fauloval Mathias Jörgensen. Modrič však nezahral dobre pokutový kop a jeho pokus kryl Schmeichel.

Majstrovstvá sveta 2018 vo futbale - nedeľa:

Osemfinále - Nižnij Novgorod (Štadión Nižnij Novgorod)

Chorvátsko - Dánsko 1:1 po predĺžení (1:1, 1:1), v rozstrele z 11 m 3:2 - do štvrťfinále MS 2018 postúpilo Chorvátsko
Góly: 4. Mandžukič - 1. M. Jörgensen, ŽK: 115. M. Jörgensen (Dánsko), rozhodoval: Pitana (Arg.)
Rozstrel z 11 m: Ch. Eriksen (Dán.) - nepremenil, Badelj (Chor.) - nepremenil, Kjaer (Dán.) - 0:1, Kramarič (Chor.) - 1:1, Krohn-Dehli (Dán.) - 1:2, Modrič (Chor.) - 2:2, Schöne (Dán.) - nepremenil, Pivarič (Chor.) - nepremenil, N. Jörgensen (Dán.) - nepremenil, Rakitič (Chor.) - 3:2

Zostavy:
Chorvátsko: Subašič - Vrsaljko, Lovren, D. Vida, Strinič (81. Pivarič) - Rakitič, Brožovič (71. M. Kovačič) - Rebič, Modrič, Perišič (97. Kramarič) - Mandžukič (108. Badelj)
Dánsko: Schmeichel - Knudsen, Kjaer, M. Jörgensen, Dalsgaard - Christensen (46. Schöne), T. Delaney (98. Krohn-Dehli), Ch. Eriksen - Y. Poulsen, Cornelius (66. N. Jörgensen), Braithwaite (105. Sisto)

Viac o téme: Dánsko Chorvátsko MS v Rusku 2018