VIDEO Pinot na Vuelte dobyl aj druhé náročné cieľové stúpanie, Sagan šetril sily do ďalších bojov

Peter Sagan
Peter Sagan

LLEIDA - Francúz Thibaut Pinot z tímu Groupama-FDJ sa stal víťazom 19. etapy na pretekoch Vuelta a Espaňa, ktorá viedla z Lleidy na vrchol 17 km dlhého stúpania Coll de la Rabassa v Andorre (154,4 km). Pinot po Lagos de Covadonga dobyl aj druhé náročné cieľové stúpanie na tohtoročnej Vuelte a celkovo si pripísal 24. víťazstvo profikariéry.

Pinot zaútočil v záverečnom kilometri zo skupiny favoritov a so sebou vyviezol aj lídra pretekov Brita Simona Yatesa (Mitchelton-Scott), ktorý v samom závere neprejavil záujem šprintovať. S. Yates prišiel do cieľa s odstupom 5 sekúnd, tretí bol na vrchole stúpania v Národnom parku Naturlandia Holanďan Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) s mankom 13 sekúnd. 

Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) podľa predpokladov neplytval so silami a na začiatku záverečného kopca spomalil tempo a prepadol sa dozadu. Do cieľa prišiel v tzv. šprintérskom gruppette na 153. mieste s odstupom 25:59 min za víťazom. Celkovo P. Saganovi patrí 120. pozícia (+3:55:12 h). V bodovacej súťaži zostal druhý, ale Alejandro Valverde na čele zvýšil náskok z 18 na 26 bodov.

Sagan bude mať poslednú šancu na etapový triumf na tohtoročnej Vuelte v nedeľu v šprintérskom dojazde do Madridu. V sobotu sa rozhodne o celkovom víťazovi v horskej etape, ktorá meria iba 97 km, ale so šiestimi horskými prémiami a cieľom na Coll de la Gallina (1480 m) bude jednou z najnáročnejších na Vuelte 2018.

Piatková etapa mala prívlastok rovinatá, ale končila sa 17 km dlhým stúpaním I. kategórie s cieľom vo výške 2025 m. Priemerný sklon malo 6,6%, najprudší bol hneď prvý kilometer so 14 percentami. Simon Yates si dobre načasovaným útokom v závere výrazne priblížil celkové víťazstvo na Vuelte, zatiaľ čo jeho hlavný prenasledovateľ Španiel Alejandro Valverde (Movistar) nezvládol náročný finiš. Do cieľa prišiel ako ôsmy s mankom 1:12 min na Pinota a potichu vycúval z boja o celkové prvenstvo. Yates má aktuálne náskok pred Valverdem 1:38 min. Tretí Kruijswijk zaostáva o 1:58 min.

V úniku dňa sa ocitlo trio Benjamin Thomas (Groupama-FDJ), Tom van Asbroeck (EF Education First–Drapac) a Jonathan Castroviejo (Sky). V posledných 70 km pokračovalo vpredu už len duo bez Van Asbroecka. Keď do cieľa chýbalo 34 km, jazdci silného tímu Movistar sa snažili rozdeliť pelotón na viac častí, ale ich súperi z Bora-Hansgrohe medzeru "zalepili". Pomohli tým aj lídrovi pretekov Simonovi Yatesovi (Mitchelton-Scott), ktorý v čase útoku Movistaru nebol na čele hlavnej skupiny s favoritmi. Dvadsaťjeden kilometrov pred cieľom cyklisti prekročili štátnu hranicu a ocitli sa v Andorrskom kniežactve. Duo v úniku malo vtedy stále k dobru 1:10 min, ale bola len otázka času, keď sa ich pokus skončí. Stalo sa tak už v úvode cieľového stúpania, ale Castroviejo ešte stihol vyhrať rýchlostnú prémiu v Sant Júlia de Lória.

Približne 16 km pred finišom spomalil aj Peter Sagan a záver absolvoval v pokojnom tempe. Necelých 13 km pred koncom zaútočil Nairo Quintana (Movistar) a vytiahol za sebou dvojicu jazdcov LottoNL-Jumbo Stevena Kruijswijka a Georgea Bennetta. Novozélanďan Bennett "odpadol", ale unikajúcu dvojicu doplnil silný Francúz Thibaut Pinot (Groupama-FDJ). Netrvalo dlho a toto trio sa opäť zaradilo do skupiny favoritov. V menej náročnej časti stúpania zaútočil v červenom drese jazdiaci Simon Yates, ale skupina favoritov s výnimkou Alejandra Valverdeho zostala pokope. Potom dostal Quintana defekt a jeho tímový kolega Valverde 4 km pred cieľom zaostával o minútu za S. Yatesom, Pinotom či Kruijswijkom. V poslednom kilometri si to o víťazstvo rozdali Pinot a S. Yates, ale nie až do úplného konca. Yates v samom závere nešprintoval a prenechal Pinotovi radosť z druhého triumfu na tohtoročnej Vuelte.

Výsledky - Vuelta a Espaňa 2018:

19. etapa (Lleida - Andorra / Naturlandia, 154,4 km): 1. Thibaut Pinot (Fr.) Groupama-FDJ 3:42:05 h, 2. Simon Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott +5 s, 3. Steven Kruijswijk (Hol.) LottoNL-Jumbo +13, 4. Rigoberto Urán (Kol.) EF-Drapac Cannondale +52, 5. Miguel Ángel López (Kol.) Astana +52, 5. Enric Mas (Šp.) Quick-Step Floors +52, 7. Wilco Kelderman (Hol.) Sunweb +1:03, 8. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +1:12,... 153. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +25:59.

Poradie po 19. etape: 1. Simon Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott 76:44:41 h, 2. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +1:38 min, 3. Steven Kruijswijk (Hol.) Lotto NL-Jumbo +1:58, 4. Enric Mas (Šp.) Quick-Step Floors +2:15, 5. Miguel Ángel López (Kol.) Astana +2:29, 6. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +4:01,... 120. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +3:55:12 h.

Bodovacia súťaž: 1. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar 125 bodov, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 99, 3. Dylan Teuns (Belg.) BMC Racing 93

Vrchárska súťaž: 1. Thomas de Gendt (Belg.) Lotto-Soudal 74 bodov, 2. Luis Ángel Maté (Šp.) Cofidis 64, 3. Bauke Mollema (Hol.) Trek-Segafredo 60


Tagy: Peter Sagan Vuelta a Espaňa

Zdroj:
SITA
Foto:
Bettiniphoto.net; Video: Y

DISKUSIA