Obrovská kvalifikačná smola hádzanárov: Rusi o prehre našich rozhodli v záverečných sekundách

Zľava v popredí: Martin Slaninka zo Slovenska a brankár Ruska Oleg GramsZľava v popredí: Martin Slaninka zo Slovenska a brankár Ruska Oleg Grams Zdroj: SITA/Viktor Zamborský

PREŠOV - Slovenskí hádzanári prehrali vo svojom druhom zápase v II. fáze kvalifikácie ME 2020 s Ruskom tesne 21:22. V prešovskej Tatran handball aréne si dlho udržiavali tesný náskok, v dramatickom druhom polčase oň však prišli. Rusi o svojom víťazstve rozhodli v záverečných sekundách.

Zverenci trénera Heineho Ernsta Jensena sú tak po prehre v Maďarsku v 7. skupine naďalej bez bodu. Na ďalší zápas nastúpia v apríli 2019 proti Taliansku. Na ME 2020 vo Švédsku, Rakúsku a Dánsku sa prebojujú prvé dva tímy zo skupiny a štyri najlepšie celky z tretích miest v skupinách.

Slováci nastúpili už bez brankára Teodora Paula, ktorý necítil dostatočnú dôveru od trénera Jensena a opustil reprezentačný tím. Príkladne ho nahradil Marian Žernovič, ktorý už v prvom polčase zmaril štyri trestné hody ruského tímu.

Slováci si od úvodných minút udržiavali tesný náskok, ktorý Straňovský v 11. minúte zvýšil na dvojgólový (5:3). Aj zásluhou viacerých zákrokov Žernoviča si domáci reprezentanti udržiavali náskok a ten bol v 19. minúte po góle Rábeka už trojgólový (8:5). Rusi sa postupne dotiahli na najtesnejší rozdiel (9:8), Straňovský však z trestného hodu vrátil Slovákom dvojgólový náskok. Rusi sa gólovo doťahovali, no gól Slaninku dve sekundy pred koncom prvého polčasu znamenal opäť dvojgólový náskok Slovákov.

V 36. minúte Rábek vrátil Slovákom trojgólové vedenie (14:11) a Slovákov povzbudilo aj následné úspešné oslabenie s ďalším gólom Rábeka a zákrokmi Žernoviča (15:12). Rusi zvýšili dôraz v defenzíve a v 46. minúte dokázali vyrovnať (16:16), keď zo sedmičky skóroval Šiškarev. V 51. minúte sa Rusi po dlhšom čase dostali do tesného vedenia (17:18). Dramatický záver zápasu napokon vyznel lepšie pre ruský tím, ktorý o svojom tesnom víťazstve rozhodol až v poslednej minúte.

II. fáza kvalifikácie 2020 mužov:

7. skupina - Prešov:
Slovensko - Rusko 21:22 (12:10)

Zostava SR: Žernovič, Shejbal - Rábek, Hruščák, Hlinka, Kancel, Petro, Baláž, Volentics, T. Urban, Ďuriš, Briatka, Straňovský, Kalafut, Slaninka, Mikita. Rozhodovali: Nikolov, Načevskij (obaja Mac.).

Heine Ernst Jensen, tréner SR: "Dnes sme videli bojovný slovenský tím, ktorý bojoval o každý centimeter ihriska. Takisto sme predviedli aj dobrý výkon v defenzíve, na čom mal veľký podiel brankár Žernovič. V závere zápasu sme sa nedostali do dobrej príležitosti."

Marián Žernovič, brankár SR: "Dnes som si zachytal naozaj dosýta, no všetky moje zákroky by som vymenil za aspoň jeden bod. Myslím si, že Rusi neboli o ten gól lepší. My sme viedli takmer po celý zápas a minimálne bod za remízu sme si zaslúžili. V druhom polčase sme sa akoby zľakli náskoku a v dôležitých momentoch nám chýbal krok navyše. Rusi dokázali, že sú kvalitný tím, o čom sme sa presvedčili najmä v závere."

Eduard Kokšarov, tréner Ruska: "Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, pretože už v predošlom vzájomnom stretnutí sme sa presvedčili o sile slovenského tímu. To sa aj potvrdilo. Najmä v prvom polčase sme nepremenili viacero stopercentných šancí, na čom mal zásluhu aj rozchytaný brankár súpera. Napokon sme zápas doviedli do víťazného konca najmä vďaka výbornému záveru zápasu."