Modrič venoval víťazstvo v ankete Zlatá lopta ostatným hráčom: Teraz vyhral futbal!

Luka Modrič po prebratí trofejeLuka Modrič po prebratí trofeje Zdroj: SITA/AP/Christophe Ena

PARÍŽ - Chorvátsky futbalista Luka Modrič ukončil nadvládu Cristiana Ronalda a Lionela Messiho v prestížnej ankete Zlatá lopta (Ballon d´Or, pozn.), ktorú organizuje známy francúzsky časopis France Football. Od roku 2008 získavali túto trofej iba títo dvaja výnimoční hráči, každý z nich triumfoval dovedna 5-krát.

Až prišiel rok 2018 a bol to futbalový rok Modriča. Po tom, ako na konci augusta získal ocenenie pre najlepšieho hráča podľa Európskej futbalovej únie (UEFA) a v septembri mu do zbierky pribudla trofej "The Best" pre najlepšieho hráča roka 2018 podľa Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), si v pondelok večer v Paríži prevzal aj Zlatú loptu 2018.

Modrič po ceremónii vyhlásil, že zisk trofeje Ballon d´Or je víťazstvo všetkých hráčov, ktorí si zaslúžili toto vyznamenanie, ale v čase dominantnosti fenomenálneho dua C. Ronaldo - Messi naň nemali nárok. "Títo dvaja boli v ostatnom desaťročí na výnimočnej úrovni. Možno v minulosti boli hráči, ktorí by si zaslúžili vyhrať Zlatú loptu, napríklad Xavi, Wesley Sneijder alebo Andrés Iniesta, ale nestalo sa to. Ľudia možno chceli niečo iné, neviem... Myslím si, že dnešný večer priniesol víťazstvo futbalu. Mám veľkú radosť, že som vyhral, ale zároveň si myslím, že táto trofej je pre všetkých, ktorí si ju zaslúžili a nikdy nezískali," vyhlásil 33-ročný stredopoliar Realu Madrid podľa webu soccerway.com.

Chorvátsky futbalista Luka Modrič Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Christophe Ena

"Cruyff zo Zadaru", ako Modriča zvyknú prezývať pre výzorovú podobu s legendárnym Holanďanom, zosadil z futbalového trónu niekdajšieho spoluhráča z madridského "bieleho baletu" - Portugalčana Cristiana Ronalda (momentálne Juventus Turín, pozn.), ktorý skončil druhý. V najlepšej trojke ocenených bol aj francúzsky majster sveta Antoine Griezmann (Atlético Madrid). Na 4. pozícii sa umiestnil ďalší Francúz Kylian Mbappé, spomenutému Messimu sa ušlo 5. miesto.

"Ako deti máme všetci svoje sny. Mojím snom bolo hrať za veľký klub a získať s ním významné trofeje, čo sa mi podarilo. Zlatá lopta pre mňa bolo niečo viac ako detský sen. Je pre mňa veľkou cťou, že tu môžem stáť s touto trofejou," uviedol Modrič, ktorý nezabudol poďakovať svojim spoluhráčom a trénerom z Realu Madrid aj chorvátskej reprezentácie. Nezabudol ani na svoju rodinu - manželku a deti. Neskôr spomenul aj človeka, ktorý mal veľký vplyv na jeho hráčsky progres - bývalého kouča z anglického Tottenhamu Hotspur Harryho Redknappa. "Zmena pozície mi v kariére veľmi pomohla. V začiatkoch som hrával ofenzívnejšie, no neskôr som sa trochu stiahol. Dokázal som tak lepšie čítať hru a ukázať svoju kreativitu. Túto zmenu urobil Harry Redknapp," poznamenal Modrič.

"Špílmacher" Realu Madrid výkonmi v rozhodujúcich fázach uplynulej sezóny prispel k tretiemu triumfu "bieleho baletu" v Lige majstrov po sebe a štvrtému v priebehu ostatných piatich ročníkoch. V decembri môže pridať aj titul na MS klubov. V drese chorvátskej reprezentácie žiaril na tohtoročných MS v Rusku, na ktorých "vatreni" postúpili až do finále. V ňom síce futbalisti od Jadranu podľahli Francúzom (2:4), ale rodáka zo Zadaru vyhlásili za najlepšieho hráča "mundialu".

France Football udeľoval od roku 1956 Zlatú loptu na základe hlasovania novinárov. Najprv to bola cena pre najlepšieho európskeho hráča v danom roku, neskôr pre jednotku pôsobiacu na "starom kontinente" bez ohľadu na národnosť, od roku 2007 sa hlasovalo úplne bez obmedzenia. Časopis France Football prvýkrát v histórii udelil aj trofej Ballon d'Or Féminin pre najlepšiu futbalistku sveta a Kopa Trophy pre najlepšieho mladého hráča. Medzi ženami ocenili Nórku Adu Hegerbergovú, mladíkom roka 2018 sa stal Francúz Kylian Mbappé.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 11
Viac o téme: Lionel Messi Luka Modrič Cristano Ronaldo Ballon d´Or
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Christophe Ena
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články