Prvá medailová šanca na majstrovstvách sveta: Vlhová má na to stáť na bedni!

Petra Vlhová
Petra Vlhová

AARE - Piatková alpská kombinácia bude druhá súťažná disciplína žien na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní vo švédskom Aare. A zároveň prvá z troch medailových výziev pre slovenskú reprezentantku Petru Vlhovú na severe Európy. Okolnosti jej prajú. V kombinácii zjazdu a slalomového kola bude medzi aktérkami chýbať azda najväčšia favoritka Američanka Mikaela Shiffrinová. Rovnako sa nepredstaví úradujúca olympijská šampiónka Švajčiarka Michelle Gisinová, ktorá je zranená.

"Budem sa snažiť skoncentrovať a ísť naplno. Poučila som sa a nechávam to na konkrétny deň. Na majstrovstvách sveta je to risk buď alebo. Nerozdávajú sa body, berie sa len medaila. Uvidí sa, ako to dopadne v danú chvíľu," uviedla Petra Vlhová ešte pred odchodom do Švédska.

Dvadsaťtriročná Liptáčka absolvovala v dejisku šampionátu všetky tri tréningy zjazdu a vo všetkých sa kontinuálne zlepšovala. V tom poslednom zaostala za najrýchlejšou - rakúskou špecialistkou Stephanie Venierovou len o 1,11 s, čo je vzhľadom na minimálnu zjazdovú prax počas sezóny pre 23-ročnú Slovenku povzbudenie pred piatkom. Posledný tréning bol skrátený pre silný vietor, začínalo sa na úrovni štartu superobrovského slalomu. "Zatiaľ nie je jasné, či sa pôjde kombinačný zjazd zo zníženého štartu ako dnešný tréning v dôsledku vetra. Záleží na počasí, uvidíme sa zajtra ráno. Každopádne výsledky Vlhovej v tréningoch zjazdu sú pre ňu veľkým povzbudením pred kombináciou," informoval z Aare vedúci slovenskej výpravy Marek Didek.

Vlhová absolvovala premiéru na vrcholnom podujatí v alpskej kombinácii vlani vo februári na ZOH v Pjongčangu a hneď z toho bolo piate miesto s odstupom 65 stotín sekundy na bronzovú medailu. O dva týždne neskôr na pretekoch Svetového pohára v Crans Montane už bola na stupňoch víťazov tretia. V disciplíne, v ktorej je z pochopiteľných dôvodov najmenšia konkurencia spomedzi všetkých súťaží alpského lyžovania, bude mať vysoké ambície aj teraz v Aare. Pred 12 rokmi v tom istom švédskom stredisku na majstrovstvách sveta skončila Veronika Velez-Zuzulová (vtedy ešte len Zuzulová) v kombinácii deviata. Najlepším slovenským výsledkom v týchto pretekoch univerzálnosti zo svetových šampionátov je však siedme miesto Lucie Medzihradskej z MS 1993 v japonskej Morioke. Je reálne v silách P. Vlhovej, aby oba tieto výkony výsledkovo prekonala. Velez-Zuzulová je v prípade svojej o 11 rokov mladšej kamarátky optimistka.

"Nemienim na ňu vytvárať tlak, ktorý je už aj tak veľký, ale osobne si myslím, že má na to, aby v každej disciplíne, teda postupne v alpskej kombinácii, obrovskom slalome a na koniec aj v slalome vybojovala medailu," uviedla Velez-Zuzulová pre denník Šport a zároveň obozretne doplnila. "Petra pred šampionátom nehovorí o konkrétnych výsledkoch, ktoré chce dosiahnuť. Ani ja som nemala rada, keď sa ma na to novinári pýtali. Zjazdové lyžovanie je šport, v ktorom sa len ťažko predpovedá, ako to na svahu dopadne. Súťaží sa pod holým nebom, v prírode, čím do hry vstupujú mnohé komponenty, ktoré nemôže človek ovplyvniť, no ktoré môžu mať vplyv na výsledok."

Titul v alpskej kombinácii z MS 2017 obhajuje Švajčiarka Wendy Holdenerová. A jej výkony v tréningoch zjazdu naznačujú, že pri neúčasti krajanky Gisinovej a Shiffrinovej bude najväčšia favoritka. Zjazdárska časť kombinácie má v piatok začiatok o 11.00 h, slalomové kolo príde na rad o 16.15 h.


Tagy: Petra Vlhová Marek Didek

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Pavel Neubauer

DISKUSIA