VIDEO Nadľudské striedanie hokejového gladiátora vás dostane: Je to vôbec človek, ako to zvládol?

Stephen Weiss v drese Panthers
Stephen Weiss v drese Panthers

FLORIDA - Viete, koľko trvá také bežné hokejové striedanie? Obyčajne približne 40-50 sekúnd, vo výnimočných prípadoch niečo cez jednu minútu, ale rozhodne nie viac. Tréneri dnes uplatňujú krátke striedania, pretože hra je veľmi rýchla a nemá význam trápiť hráčov na ľade v nezmyselne dlhých intervaloch. Čo ak by sme vám však povedali, že jeden hráč vydržal na ľade päť minút a 43 sekúnd?

Pravda, k niečomu takému prišlo ešte 6. marca roku 2011, ale to na veci nič nemení. Normálne striedanie predsa netrvá takmer šesť minút bez toho, aby si hráč čo i len sekundu odpočinul sediac na striedačke. Stephen Weiss, jedna z ikon Floridy Panthers, bol v inkriminovanom zápase na ľade 25 minút a 22 sekúnd, čo je na útočníka nevídaná porcia, pretože toľko hrávajú tí najlepší obrancovia. 

Weiss sa dostal na ľad v čase 2:36 počas druhej tretiny, keď jeho spoluhráč Darcy Hordichuk vybojoval presilovku. Na ploche strávil celú početnú výhodu, avšak potom sa Washington okamžite usadil v obrannom pásme Panthers a Weiss tak nemohol zísť z ľadu. Neuveriteľné je, že hra bola zastavená v čase 6:19, pričom na rad prišla aj reklamná prestávka. Po nej sa však Weiss na ľade znova objavil. 

"V istom momente mi preblesklo hlavou, že som na ľade už dosť dlho. Čo urobíš?" kládol Weiss otázku sám sebe až do momentu, kým v čase 8:19 neopustil ľad. "Nechcel som zísť z presilovky, lebo som sa cítil dobre. Bol to bod v zápase, kedy sme potrebovali gól. Potom som uviazol proti útoku Alexa Ovečkina. Len čo ste na ľade tak dlho, zabudnú na vás. Nepozeral som sa smerom k striedačke. Ak by som bol býval unavený, z ľadu by som odišiel," povedal Weiss, druhý najproduktívnejší hráč dejín Floridy (394 bodov, 145 gólov) za Fínom Ollim Jokinenom. 

"Stephena žiadame o to, aby v tejto sezóne robil prakticky všetko. A on to robí. Vždy sa však bojíte o to, že nádrž sa vyprázdni a zoschne, hlavne v tejto fáze sezóny, preto sme sa snažili zmanažovať jeho hrací čas. On je ale tvrdý chlapík na to, aby sme ho v akejkoľvek situácii držali na ľade," vyhlásil vtedajší tréner Pete DeBoer, súčasný lodivod San Jose Sharks. 

Weiss bol súčasťou NHL 13 sezón, z toho 11 hrdo reprezentoval farby Floridy, ktorá ho draftovala zo 4. miesta v roku 2001. V lete 2013 podpísal päťročný kontrakt s Detroitom, ale ten ho po dlhotrvajúcich zdravotných problémoch o dva roky neskôr vyplatil zo zmluvy. Zo svojho draftového ročníka je 11. najproduktívnejším hráčom, vedie Jason Spezza pred Iľjom Kovaľčukom. 


Tagy: Florida Panthers Stephen Weiss

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/oh
Foto:
SITA/AP/Ross D. Franklin; Video: YouTube

DISKUSIA