Sagan pred svojou 10. účasťou v Kalifornii: Vydám zo seba to najlepšie!

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: TASR - Martin Baumann

SACRAMENTO - Slovenský cyklista Peter Sagan jazdí desiaty rok medzi profesionálmi na ceste a desiaty rok nebude chýbať na pretekoch Okolo Kalifornie. Jedno zo Saganových najobľúbenejších podujatí sa uskutoční v dňoch 12.- 18. mája a aj tento rok ho zaradili do prestížnej kategórie WorldTour. Organizátori 14. ročníka najväčších pretekov na západnom pobreží USA pripomínajú, že cyklisti počas siedmich etáp prekonajú 773 míľ, čo je v prepočte 1244 km.

Američania dali Saganovi prezývku "Kráľ Kalifornie" v dôsledku jeho rekordných 16 etapových víťazstiev a jedného v celkovej klasifikácii. Zrodilo sa v roku 2015, keď ešte hájil farby tímu Tinkoff-Saxo a v celkovom hodnotení zdolal o 3 sekundy vtedy ešte málo známeho Francúza Juliana Alaphilippa.

"Od svojho vstupu do profipelotónu som ani raz nevynechal preteky Okolo Kalifornie. Je teda prirodzené, že toto podujatie sa mi spája s hŕbou krásnych spomienok. Kalifornia je jedna z mojich najobľúbenejších cyklistických destinácii," uviedol Peter Sagan v tlačovej správe organizátorov.

Trojnásobný svetový šampión nezabudol spomenúť, čo vravieva každý rok. A síce, že práve tieto preteky pre neho vhodne vypĺňajú medziobdobie medzi jarnými klasikami a letným vrcholom sezóny Tour de France. "Prichádzam sem s tým, že vydám zo seba to najlepšie. Ak sa mi to podarí, budem spokojný. Motivácia navyše je pre mňa zlepšenie rekordu v počte víťazstiev," podotkol Sagan.

Tohtoročné preteky Amgen Tour of California sa začnú v nedeľu 12. mája "rozbiehacou" etapou so štartom aj cieľom v Sacramente s dĺžkou 143 km a rovinatým profilom. Na konci celkom určite prídu k slovu šprintéri. Najdlhšia bude štvrtková 5. etapa na trase Pismo Beach - Ventur (218,5 km) so zvlneným profilom. Obávané stúpanie na Mount Baldy príde na rad v piatok 17. mája a bude cieľovým v tejto 127,5 km dlhej etape. Počas takmer 8 km stúpania s priemerným sklonom 8,8% sa cyklisti vyštverajú do výšky 1959 m. Náročná bude aj záverečná etapa zo Santa Clarity do Pasadeny (141 km). Vrcholiť bude síce na rovinatých okruhoch v Pasadene, ale cestou tam cyklisti absolvujú dve kategorizované stúpania Angeles Forest Highway a Upper Big Tujunga.

Sagan sa napriek viacerým kopcom na trase 14. ročníka pretekov teší na prostredie a ľudí, ktorí ho rok čo rok vítajú takpovediac s otvorenou náručou. "Milujú cyklistiku a sú to otvorení entuziasti. Fandia nielen mne a domácim pretekárom, ale všetkým bez ohľadu na štátnu čí tímovú príslušnosť. Aj preto sa v Kalifornii cítim ako doma. Je pre mňa niečo ako druhý domov," skonštatoval Sagan.

V sedemčlennej zostave tímu Bora-Hansgrohe pre Kaliforniu figurujú až traja Slováci. Okrem Petra Sagana je v nej aj jeho starší brat Juraj a tiež Erik Baška, pre ktorého to bude premiéra na kalifornských cestách. Zostávajúcimi štyrmi členmi nemeckého zoskupenia budú Taliani Oscar Gatto a Daniel Oss, Nemec Maximilian Schachmann a Rakúšan Felix Grossschartner. Zo známejších šprintérskych mien sa na pretekoch predstavia Brit Mark Cavendish (Dimension Data), Francúz Nacer Bouhanni (Cofidis, Solutions Crédits), Nemec John Degenkolb (Trek - Segafredo) či Holanďania Fabio Jakobsen (Deceuninck - Quick Step) a Danny van Poppel (Jumbo-Visma). O celkový triumf by sa mali pobiť Austrálčan Richie Porte (Trek Segafredo), Kolumbijčan Rigoberto Urán (EF Education First) či Novozélanďan George Bennett (Jumbo-Visma), celkový víťaz spred dvoch rokov.

Prehľad etáp na 14. ročníku pretekov Amgen Tour of California /Okolo Kalifornie 2019/:

Nedeľa 12. mája - 1. etapa: Sacramento - Sacramento (143 km)
Pondelok 13. mája - 2. etapa: Rancho Cordova - South Lake Tahoe (194,5 km)
Utorok 14. mája - 3. etapa: Stockton - Morgan Hill (207 km)
Streda 15. mája - 4. etapa: Raceway Laguna Seca - Morro Bay (212,5 km)
Štvrtok 16. mája - 5. etapa: Pismo Beach - Ventura (218,5 km)
Piatok 17. mája - 6. etapa: Ontario - Mount Baldy (127,5 km)
Sobota 18. mája - 7. etapa: Santa Clarita - Pasadena (141 km)

Viac o téme: Peter Sagan Bora-Hansgrohe
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Martin Baumann
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články