VIDEO Birmingham nadchol premiérový český súboj: Dráma sestier Plíškových so senzačnou víťazkou!

Kristýna Plíšková v Birminghame senzačne ovládla sesterské derbyKristýna Plíšková v Birminghame senzačne ovládla sesterské derby Zdroj: SITA/AP - Zac Goodwin

BIRMINGHAM - Premiérový súboj sestier Plíškových v hlavnej súťaži turnaja WTA vyhrala na tráve v Birminghame prekvapivo Kristýna. Svetovú trojku Karolínu zdolala 6:2, 3:6, 7:6 a vo štvrťfinále ju čaká Barbora Strýcová, ktorá postúpila cez Sie Šu-wej z Taiwanu. Už teraz je tak isté, že turnaj, ktorého posledné dva ročníky vyhrala teraz zranená Petra Kvitová, bude mať českú semifinalistku.

Kristýna Plíšková, ktorej v aktuálnom rebríčku patrí 112. miesto, prešla v Birminghame do hlavnej súťaže z kvalifikácie. Karolína naopak pre generálku na Wimbledon využila divokú kartu. Úvodný set získala výborne podávajúca Kristýna hladko za 27 minút, v druhej sade sa ale favoritka zlepšila a vďaka jedinému brejku vyrovnala.

Tretia sada nakoniec dospela do skrátenej hry, v ktorej Karolína ponúkla sestre prvý mečbal dvojchybou. Kristýna ale rovnakou chybou šancu pochovala, rebríčkovo najcennejšiu výhru vybojovala až pri treťom mečbale.

Sestry Plíškové bývajú v Birminghame spoločne v jednej hotelovej izbe, ale víťazka dúfala, že večer aj po trojsetovom boji "prežijú". "Snáď to bude v pohode. Dokážem pochopiť, ako sa cíti, cítila by som sa rovnako. Dúfam, že pôjdeme na večeru. Alebo možno zajtra," povedala Kristýna na kurte. Výhra nad sestrou bolo jej druhé veľké víťazstvo nad krajankou, vlani v Charlestone ukončila sériu 24 výhier Kvitovej proti českým súperkám.

Karolína sa snažila z nečakanej porážky brať to pozitívne. "Dohodli sme sa, že ktorá vyhrá, niečo tej druhej kúpi. Takže dostanem darček," povedala na tlačovej konferencii. "Ona má zajtra deň voľna, takže možno pôjdeme nakupovať a platiť bude ona," plánovala.

Karolína Plíšková Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP - Zac Goodwin

Tridsaťtriročná Strýcová rozhodla duel so svojou deblovou partnerkou Sie Šu-wej jediným úspešným brejkom. Sama servírovala spoľahlivo a súperke za celý zápas neponúkla ani jeden brejkbal. Vyrovnaný prvý set získala v skrátenej hre, vo štvrtom geme druhej sady potom svojej kamarátke prelomila servis, náskok udržala a vyhrala 7:6, 6:3.

Spoločne so Sie Šu-wej sa Strýcová postaví v Birminghame na kurt znovu vo štvrtok. Druhý nasadený pár totiž čaká štvrťfinále štvorhry.

Hladký prechod na trávu prežila šampiónka antukového Roland Garros Ashleigh Bartyová. Druhá nasadená Austrálčanka porazila v prvom dueli po tom, čo v parížskom finále pokorila ďalšiu českú tenistku Markétu Vondroušovú, aj napriek neistému úvodu Chorvátku Donnu Vekičovú 6:3, 6:4.

Barbora Strýcová (ČR) - Su-Wei Hsieh (Taiw.) 7:6 (3), 6:3

Jelena Ostapenková (Lot.) - Johanna Kontová (7-V. Brit.) 6:3, 6:4

Petra Martičová (Chor.) - Margarita Gasparjanová (Rus.) 6:3, 7:6 (4)

Kristýna Plíšková (ČR) - Karolína Plíšková (3-ČR) 6:2, 3:6, 7:6 (7)

Viac o téme: Karolína Plíšková Barbora Strýcová Kristýna Plíšková
  • Zdroj: ČTK, TASR