Fantázia! Slovensko sa teší z cenného kovu: K4 vybojovala bronz, zlatí sú Nemci

Slovenský štvorkajak získal na MS v Szegede bronzovú medailuSlovenský štvorkajak získal na MS v Szegede bronzovú medailu Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

SZEGED - Slovenský štvorkajak v zložení Denis Myšák, Ákos Gacsal, Gábor Jakubík, Juraj Tarr získal v piatok na MS v Szegede bronzovú medailu na neolympijskej 1000 m trati. Vo finále finišoval na tretej priečke za loďami Nemecka a Ruska.

Slováci postúpili do bojov o medaily najrýchlejším časom a vo finále od štartu potvrdzovali oprávnenosť medailových ambícii, keď sa držali v prvej trojici. Nechali za sebou posádky domáceho Maďarska i Bieloruska, ktoré tiež ašpirovali na medailu. Jakubík s Tarrom vybájovali na vlaňajších MS v portugalskom Montemore v K4 na kilometri striebro.

"Po rozjazde som v kútiku duše veril v zlato, ale cení sa každá medaila. Na to, že mám štyridsať rokov je to výborný výsledok a teším sa. Chlapci sú možno zlomení, ale ešte ich čaká veľa pretekov. Vždy lepší bronz ako štvrté miesto, aj to už poznám," povedal najskúsenejší člen posádky K4 Tarr.

Slovenský štvorkajak získal na Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Každá medaila poteší

Radosť z medaily mal aj Jakubík, hoci i on priznal, že ambície boli trochu vyššie: "Každá medaila poteší, aj keď sme dúfali v trochu lepší výsledok. Podmienky neboli ideálne, ale na to sa nedá spoliehať. Fúkalo všetkým a súperi to zvládli lepšie. Dvestopäťdesiat metrov pred cieľom sme mali dosť síl, myslel som si, že dáme aspoň Rusov, Nemci odskočili, ale napokon sme nemali toľko síl ako som si myslel."


Príďte na KarpatyRun - Najväčší Trailový Festival.


Najviac síl nechal v kanáli háčik Denis Myšák. Po príchode do cieľa mal čo robiť, aby "nespadol" vysilením a aj k rozhovorom sa dostal až po vydýchaní sa. "Chcel som spraviť náskok a udržať to, ale posledných dvesto-tristo metrov som akosi 'stvrdol'. Neviem čo sa stalo, či to bol vietor alebo niečo iné, pretože som sa cítil dobre. Na jednej strane som šťastný, že po roku trápenia som získal medailu, ale očakávania boli väčšie," priznal Myšák.

Slovenský štvorkajak získal na Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Skvelý finiš Gelleho

Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Peter Gelle sa na MS v Szegede prebojoval do A-finále K1 na 1000 m. V prvom semifinále obsadil druhé miesto za Čechom Josefom Dostálom. Ešte 250 metrov pred cieľom bol šiesty, no predviedol skvelý finiš a vďaka postupu medzi elitnú deviatku má v najsilnejšie obsadenej disciplíne šancu získať olympijskú miestenku na OH 2020 v Tokiu. Účasť v japonskej metropole si zabezpečí najlepších päť kajakárov.

Slovenský reprezentant v rýchlostnej Galéria fotiek (10) Peter Gelle Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

"Toto som ani nečakal, je to niečo fantastické. Pred štartom som sa necítil veľmi dobre, ale išlo sa mi fajn. Od 500 metrov som ich začal sťahovať. Posledných 250 metrov som to odpálil. Ani neviem odkiaľ som vzal sily. Dúfam, že v sobotu to zopakujem," povedal v cieli "megašťastný" Gelle, ktorý si dal postupom darček k piatkovým 35. narodeninám.

Mládková neuspela

Slovenská reprezentantka v rýchlostnej kanoistike Ivana Mládková na MS v Szegede nepostúpila do A-finále K1 na 200 m trati. V treťom semifinále skončila piata s vyše sekundovou stratou na víťaznú Poľku Martu Walczykiewiczovú. V tejto disciplíne tak nezíska olympijskú miestenku na OH 2020 v Tokiu, šancu ešte bude mať na päťstovke.

Slovenská reprezentantka Ivana Mládková Galéria fotiek (10) Ivana Mládková Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

"Určite som veľmi sklamaná aj s výkonom. Ani rozjazda sa mi nepodarila, teraz to bolo ešte horšie. Už ráno som sa cítila nejako divne, myslela som si, že je to nervozita, ale ani teraz mi nie je dobre. Dúfam, že sa na zajtrajšie semifinále päťstovky dám dohromady, pretože ma čakajú ťažké súperky. Určite však ešte zabojujem. Mrzí ma to najmä preto, že som sa túto sezónu cítila najlepšie za uplynulé roky, preto som smutná, že som to nezvládla. Bojovala som až do konca, ale nie som spokojná," povedala Mládková.

Ladičová do B-finále

Semifinále nevyšlo podľa predstáv ani singlkanoistke Gabriele Ladičovej. Vo svojej jazde dopádlovala piata a v Szegede si nezabezpečí účasť v Tokiu. Počas víkendu ju čaká B-finále C1 na 200 m trati. Možnosť zabojovať o OH 2020 ešte bude mať v novej sezóne na podujatí Svetového pohára v Duisburgu a na kontinentálnej olympijskej kvalifikácii.

Slovenská reprezentantka Gabriela Ladičová Galéria fotiek (10) Gabriela Ladičová Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

"Uvidíme ako dopadne B-finále na dvestovke, podľa toho budem vedieť povedať, či som spokojná. Je to tu veľmi vyrovnané, takže by ma potešili popredné priečky. Napriek tomu, že som nepostúpila som s jazdou spokojná, vyšla mi, nestačilo to na A-finále, musím sa s tým zmieriť," uviedla Ladičová.

Muži:

K4 1000 m: 1. Nemecko (Tobias Pascal Schmidt, Jacob Thordsen, Lukas Reuschenbach, Felix Frank) 2:48,79 min., 2. Rusko (Igor Kalašnikov, Oleg Siniavin, Vasilij Pogrebnak, Alexej Vostrikov) +0,99 s, 3. SLOVENSKO (Denis Myšák, Ákos Gacsal, Gábor Jakubík, Juraj Tarr) +1,65

K1 500 m: 1. Tom Liebscher (Nem.) 1:35,04, 2. Mikita Borikov (Biel.) +0,15, 3. Maxim Spesivcev (Rus.) +0,45

C2 500 m  1. Sing Sung, Li Čchiang (Čína) 1:37,33, 2. Jonatan Hajdu. Ádssm Fekete (Maď.) +1,08, 3. Antoni Segura, Alfonso Benavides (Šp.) +1,64

C2 200 m: 1. Alberto Pedrero, Pablo Grana (Šp.) 36,06, 2. Michal Marek Lubniewski, Arsen Sliwinski (Poľ.) +0,12, 3. Artur Guliev, Eleyrjon Mamadaliev (Usb.) +0,36

Ženy:
C1 500 m: 1. Alena Nazdrovová (Biel.) 2:00,73, 2. Ksenia Kuračová (Rus.) +0,90, 3. Anastasia Četverikovová (Ukr.) +3,09

K2 200 m: 1. Volga Chudenková, Marina Litvinčuková (Biel.) 36,21, 2. Špela Ponomarenková-Janičová, Anja Ostermanová (Slov.) +0,51, 3. Blanka Kissová, Anna Luczová (Maď.) +0,58

K2 1000: 1. Erika Medveczká, Réka Hagymasiová (Maď.) 3:34,23, 2. Fabea Medertová, Sarah Bruesslerová (Nem.) +1.36, 3. Karina Alanisová, Maricela Montemayorová (Mex.) +6,67

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 10
Viac o téme: Štvorkajak Juraj Tarr Gábor Jakubík Denis Myšák Ákos Gacsal 54
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Pavel Neubauer
  • Zdroj: TASR, SITA

Súvisiace články