Jasné stanovisko UEFA k rasistickým udalostiam: Výzva každej futbalovej rodine v Európe

Alexander Čeferin
Alexander Čeferin

NYON - Predseda UEFA Aleksander Čeferin po udalostiach z kvalifikačného zápasu medzi Bulharskom a Anglickom odmietol kritiku, že by európska futbalová únia nedostatočne bojovala s rasizmom. Slovinský funkcionár je presvedčený, že UEFA má najtvrdšie tresty v športovom svete.

Pondelkový zápas v Sofii o postup na ME bol dvakrát prerušený kvôli hajlovaniu a rasistickým nadávkam domácich priaznivcov. Dokonca hrozilo, že duel bude predčasne ukončený, ale anglickí futbalisti sa nakoniec rozhodli pokračovať a vyhrali 6:0. 

"Verte mi, robíme, čo môžeme, aby sme sa zbavili tejto nákazy. Futbalové zväzy ten problém nevyriešia sami. Celá futbalová rodina od funkcionárov po hráčov a trénerov musí viac spolupracovať s vládnymi a nevládnymi organizáciami, aby sme vyhrali vojnu s tými, ktorí majú tak otrasné názory," dodal. 

Čeferin je presvedčený, že za nástupom rasizmu na futbale môže i vlna nacionalizmu naprieč Európou. "Nie je to tak dávno, čo sme si mysleli, že sa nám podarilo vymazať rasizmus na futbale. Ale posledné roky nám ukázali, že sme sa prinajmenšom radovali predčasne," uviedol Čeferin. 

"Nástup nacionalizmu naprieč kontinentom podnietil neprijateľné správanie a niektorí ľudia si začali myslieť, že futbalové tribúny sú skvelým miestom, kde hlásať ich otrasné názory," povedal 52-ročný Čeferin

UEFA zatiaľ nezaujala žiadny konkrétny postoj k udalostiam v Sofii, pretože čaká na hlásenie rozhodcu a delegáta zápasu. Čeferin však odmietol kritiku predovšetkým z britskej strany, že únia nebojuje s rasizmom dostatočne tvrdo. "Viem, že ako organizácia nikdy nevyhráme žiadnu súťaž v obľúbenosti. Ale niektoré názory o našom boji s rasizmom boli poriadne mimo," prehlásil. 

"Tresty UEFA za rasistické správanie fanúšikov pre kluby i národné zväzy patria k tým najtvrdším v športe. Minimálnym trestom je uzavretie štadióna a to pripraví usporiadateľov o stovky až tisíce z príjmov na vstupnom. A poznamená to i povesť ich fanúšikov," uzavrel rodák zo slovinskej Ljubljany. 


Tagy: UEFA Anglicko Bulharsko Aleksander Čeferin

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Alessandra Tarantino

DISKUSIA