Slováci, tešte sa na najlepšie výkony: Sestry Fialkové vo forme ako nikdy predtým

Paulína FialkováPaulína Fialková Zdroj: TASR/Michal Svítok

BRATISLAVA - Sedemnásť dní na snehu vo švajčiarskom Lenzerheide absolvovali slovenské sestry Fialkové na záver prípravného obdobia pred začiatkom Svetového pohára v biatlone. Ich bežecký tréner Martin Bajčičák to síce napovedal priamo, ale vzhľadom na kvalitnú prípravu by mali byť na sezónu nachystané možno ako nikdy predtým. Najmä u Paulíny Fialkovej budú očakávania vysoké, keďže v minulej sezóne sa až šesťkrát postavila na stupne víťazov v pretekoch SP a v nadchádzajúcej sezóne preberie rolu slovenskej jednotky po fenomenálnej Anastasii Kuzminovej.

"V Lenzerheide to bolo v poradí tretie sústredenie na snehu. Predtým sme dvakrát boli v rakúskom Ramsau am Dachstein na ľadovci, tam sme to ešte kombinovali aj s behom a kolieskovými lyžami. Teraz vo Švajčiarsku sme sa v dňoch 8.- 24. novembra venovali už len príprave na snehu. Na dva dni sa ešte zastavíme doma na Slovensku a potom vyrazíme do švédskeho Östersundu na prvé kolo Svetového pohára," povedal Martin Bajčičák v rozhovore pre agentúru SITA.

Niekdajší skvelý bežec na lyžiach pripomenul, že najmä za posledný týždeň napadlo v Lenzerheide veľa snehu a podmienky na prípravu na naozaj na vysokej úrovni. "Mali sme 200 m dlhý okruh spojený so strelnicou. Úprava trate s umelým aj prírodným snehom bola výborná. Dochádzali sme aj do 40 minút vzdialeného Davosu, kde sme na 16 km dlhom okruhu absolvovali vytrvalostný tréning. Spočiatku s nami trénovali aj Francúzky a Ukrajinky, na konci zostali už len domáce Švajčiarky, s ktorými sme absolvovali aj spoločný meraný tréning," ozrejmil Bajčičák.

Bežecký tréner vyzdvihol, že tradičnú zostavu s ním, trénerkou streľby Ankou Murínovou a fyzioterapeutom Radom Jamborom rozšíril nový slovinský servisman Miha Plahutnik. "Bol s nami už aj tri dni v Ramsau. Poradil nám ho taliansky servisman. Vďaka nemu mali dievčatá už v príprave kompletný servis ako na pretekoch. K dispozícii mali väčšie množstvo lyží a tým aj kvality ako po minulé roky. Dúfam, že aj toto nám pomôže ubrať z plusových sekundičiek, ktoré sme v minulosti mávali," pokračoval Bajčičák.

Ivona Fialková Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR - Michal Svítok

"Strážili sme si tréningy a ich kvalitu. Nie je to zlé. Ivona sa zlepšila oproti vlaňajšku a o máličko sa dotiahla na Paulínu. Príprava bola náročná, veľa sa trénovalo aj z únavy, čo nie je objektívny obraz výkonnosti. Objektívne to bude až vo Svetovom pohári v konkurencii absolútnej špičky. Sám som zvedavý, ako to vystrelí, ale dievčatá sú pripravené dobre," podotkol Bajčičák.

Pripomenul ešte, že počas letného prípravného obdobia absolvoval so svojimi zverenkyňami aj niekoľko náročných vysokohorských túr až do výšky približne 2500 m, čo praktizujú už niekoľko rokov. "Chodíme s paličkami do hôr, je to súčasť prípravy. Boli sme v Obertiliachu, ale aj v Tatrách. Mali sme naplánovaný aj výstup na Gerlach, ale nevyšlo nám počasie. Verím, že sa nám to ešte v budúcnosti podarí. Aby Paulína dokázala vyhrať preteky, musí sa ešte zlepšiť rýchlostne o pár sekúnd," vysvetlil tréner.

Podľa jeho slov by mali sestry Fialkové absolvovať kompletný program úvodného kola Svetového pohára vo Švédsku vrátane štafiet v Ostersunde? "V štafetách bude po odchode Kuzminovej štvrtá do partie Veronika Machyniaková. Na základe výsledkov z prvých pretekov sa ukáže, ako to pôjde ďalej," dodal Bajčičák.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 8
Viac o téme: Martin Bajčičák Paulína Fialková Ivona Fialková
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Michal Svítok
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články