VIDEO Odvážny sen sa splnil, Slovensko to dokázalo: Hŕstka bojovníkov postúpila medzi elitu!

Martin Joppa a Miroslav Dráb (vpravo)Martin Joppa a Miroslav Dráb (vpravo) Zdroj: Športky - Vlado Anjel

BRATISLAVA - Slovenskej reprezentácii v parahokeji sa uplynulý víkend podarilo dosiahnuť vytúžený cieľ. Na turnaji B-kategórie majstrovstiev sveta v Berlíne obsadilo družstvo mužov druhú priečku a postúpilo medzi elitu.

Na najbližšom šampionáte v roku 2021 tak môže zabojovať aj o účasť na paralympijských hrách v Pekingu. "Postúpili sme, hoci naše družstvo má v podstate amatérsky status," povedal predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš a poďakoval sa okrem iných aj Slovenskému zväzu ľadového hokeja (SZĽH). "Vytvorili sa výborné podmienky pre rozvoj parahokeja na Slovensku. V Dolnom Kubíne sme upravili prvý hokejový štadión na bezbariérový. Toto je cesta nielen pre parahokej, ale aj ostatné paralympijské športy, aby nadviazali na čo najväčšiu spoluprácu so zdravými. O postup sa tento tím pokúšal desať rokov a teraz máme šancu predstaviť sa s kolektívom na paralympiáde. To sa podarilo naposledy volejbalistom v roku 2000," doplnil.

 

Nejedná sa o úspech iba paralympijského hnutia, ale aj hokejového. Rozdiely medzi paralympijským a olympijským športom sa na medzinárodnej úrovni začínajú stierať. Hlavne v oblasti infraštruktúry. "Tento úspech nie je výstrel do tmy, ale výsledok dlhodobej práce. Budeme sa snažiť, aby sa štadióny rekonštruovali takým spôsobom, aby parahokejisti mohli pôsobiť na čo najviac miestach," vyhlásil predseda SZĽH Martin Kohút.

Udržať sa medzi elitou bude pre parahokejistov ťažkým orieškom, no z generálneho manažéra a asistenta trénera Miroslava Drápa srší optimizmus. "Nikdy sme sa nesťažovali na podmienky. Vždy sme pracovali s tým, čo máme," povedal. "Je pravda, že potrebujeme nových hráčov. S tak malou skupinou sa na najvyššej úrovni nedá pracovať. Veríme, že po tomto úspechu privítame v reprezentácii ďalších chlapcov a zmeníme im život. Veď aj mnohí, čo sú tu teraz, začali s parahokejom iba preto, že po zranení nevedeli, čo ďalej so životom," vysvetlil.

Slováci si medzi elitou zahrajú v roku 2021 po boku Američanov, Kanaďanov, Kórejčanov, Čechov, Nórov, Talianov a Rusov. Dejisko turnaja ešte nie je známe, teoreticky by svetová špička v parahokeji mohla zavítať aj na Slovensko. "Bolo by to niečo neskutočné. Isto by sme to privítali. Už sme si zahrali zápasy pred pár tisíc divákmi a užili sme si ich. Doma by to bolo úžasné," povedal pre agentúru SITA hráč Martin Joppa.

 

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Ján Riapoš Slovensko Martin Kohút Miroslav Dráb Martin Joppa
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Športky - Vlado Anjel; VIDEO: Vlado Anjel
  • Zdroj: TASR, SITA

Súvisiace články