Federerova úprimná spoveď bez obalu: Kde začať? Som šťastný a nedokážem tomu uveriť!

Roger Federer
Roger Federer

BAZILEJ - Roger Federer brázdi tenisové kurty na všetkých kontinentoch planéty ako profesionál od roku 1998. Budúci rok vstúpi do svojej 22. sezóny na okruhu ATP, čo sa samo osebe ťažko píše, pretože ide o neuveriteľný fakt.

Švajčiarsky velikán opúšťal ako šampión 20 grandslamových podujatí a celkovo vyhral 103 titulov. Čo je nemenej dôležité, zverenec bývalej chorvátskej ikony Ivana Ljubičiča si behom úspešnej získal neodškriepiteľnú popularitu. Kamkoľvek príde, všade ho vrúcne vítajú zástupy stoviek či tisíciek fanúšikov, ktorí sú ochotní spraviť čokoľvek pre podpis a fotografiu. 

Napriek tomu, že pre väčšinu tenisovej planéty je nesmrteľným, ani najlepší hráč historických knižiek bieleho športu zatiaľ nevynašiel (a že sa mu počas kariéry podarilo posunúť herný prejav na novú úroveň výdobytkami ako SABR atď...) liek proti starnutiu. Ak by ho objavil, lepšie pre celý svet, pretože by mohol hrať naveky a vyhrať ďalších 100 titulov. 

Sám Roger vie, že iní hráči v jeho veku už dávno nehrajú. On popiera zákony a krátko pred 40-kou si stále hrá svoju ligu a často predvádza výkony, ktorým nik nedokáže chápať. Len si napríklad vezmime zápas v skupine na nedávnom Turnaji majstrov v Londýne proti Novakovi Djokovičovi. 

"Bola to skvelá kariéra. Neviem, kde začať. Mohol by som hovoriť o mojich výhrach, ale viem, že čas rýchlo plynie. Cítim sa, akoby som bol ešte včera junior a teraz som stále na tour. Mám 38 rokov, ale mentálne sa cítim ako 25-ročný. Moje telo však starne," priznal Roger realitu. 

38-ročný Švajčiar dostal do vena prirodzený tenisový talent, ale bez tvrdej práce by len ťažko dosiahol také množstvo úspechov. On si aj v pokročilom veku udržiava vysokú úroveň tenisu, aj keď tomu vraj sám celkom neverí, ako je to možné.

"Je to v poriadku. Som tiež otec štyroch detí a nedokážem uveriť, že stále hrám na vysokom leveli. Byť otcom a najlepšou osobou každý deň... Cítim, že som šťastný a dúfam, že ešte ma čaká nejaký úspech. Posledných 20 rokov však rozhodne bolo nádherným časom." 

Federerova cesta sa priblížila k svojmu nepopierateľnému koncu a pomaly sa na ňu treba pripravovať. Možno po budúcej sezóne, ktovie. Zatiaľ môžeme jedine dumať a hádať dátumy. Je však Roger spokojný so svojou kariérou? Odpoveď fenomenálneho elegána z Bazileja znie viac ako jasne.

"Hrať na najväčších štadiónoch sveta, dosiahnuť viac, ako boli moje sny. Vidieť prichádzať mladú generáciu, hrať proti hráčom, ktorých som poznal v televízii, byť schopný držať wimbledonskú trofej. Mať deti, manželku, cestovať okolo sveta a cestovať na miesta, o ktorých som si nikdy nemyslel, že ich navštívim. Keď som mal 15, nemyslel som si, že pôjdem do Kolumbie a teraz cestujem cez celú Južnú Ameriku," uzavrel dvojnásobný otec dvojičiek, ktorý sa v kariére vyhýbal akýmkoľvek excesom a mimo kurtu žije vzorovým rodinným životom. 


Tagy: Roger Federer

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Jean-Francois Badias

DISKUSIA