Neuveriteľná inšpirácia prichádza z Indie: Tenisový velikán (46) sníva o ôsmej olympiáde!

Leander Paes
Leander Paes

BOMBAJ - Na profesionálnu dráhu sa dal v roku 1991 ako 18-ročný žabiak a odvtedy sa stal jedným zo symbolov športovej Indie. Na okruhu ATP sa stal jednotkou vo štvorhre, na najvyššom stupienku strávil deväť mesiacov v rokoch 1999 až 2000. Rok 2019 ukončil prvý raz od roku 1992 mimo najlepšej stovky. Má 46 rokov, ale stále neplánuje ukončiť kariéru. Jednoducho sa tak necíti.

Profesionálny debut si odkrútil už ako 16-ročný v Davis Cupe. Písal sa rok 1990. O 29 rokov bol Leander Paes súčasťou tímu, ktorý minulý týždeň porazil Kazachstan v kvalifikácii Davis Cupu a zabezpečil si zápas v budúcoročnej edícii proti Chorvátsku. Vskutku nevídané a obdivuhodné.

Hoci má bližšie k 50-ke ako 40-ke, stále hrá hru, ktorú neskonale miluje a zostáva mu jeden sen. Chcel by si zahrať na ôsmej olympiáde po sebe, a teda 2020 v japonskom Tokiu. Už teraz sa môže pýšiť rekordom, akému sa nepriblížil nik od Barcelony 1972. Paes nastúpil na siedmich po sebe idúcich olympiádach. Gény športovca má v krvi, pretože jeho rodičia boli olympionikmi a on na nich nadviazal bronzovou medailou v dvojhre roku 1996 v Atlante. 

"Viete, som olympijské dieťa. Moji rodičia boli na OH v Mníchove 1972 a narodil som sa s týmito fyzickými predpokladmi a v prostredí, ktoré moji rodičia poskytli aj mojim dvom starším sestrám. Hrať na olympiáde v Tokiu by bolo pre mňa snom," neskrýva ambície Paes v závere kariéry.

Láska k domovine je u Paesa viditeľná ako pri balkánskych krajinách či USA. Rodák z Kalkaty má rekord priamo pred očami a sna o Tokiu sa neplánuje vzdať. "Viac ako čokoľvek by som rád zabezpečil Indii svetový rekord najvyššieho počtu tenisových účastí na olympiáde. Teraz to mám na siedmich účastiach a bolo by fantastické, ak by som mohol pridať ôsmy štart a reprezentovať Indiu."

Úspešné ťaženie zažil najmä s Martinou Hingisovou v mixe

Pravoruký Ind sa počas celej kariéry prezentoval skromným prístupom a do tenisu dával absolútne všetko. Za všetko hovorí, že bielu hru môže hrať aj v pokročilom veku, ktorá nie je taká vídaná ani u členov debla, nieto singlu. Osemnásobný víťaz grandslamových turnajov v debli a 10-násobný v mixe vie, komu môže vďačiť za to, akým človekom sa stal behom života. 

"Myslím si, že na to, aby ste v niečom dosiahli excelenciu, musíte mať určité množstvo vytrvalosti, trpezlivosti, ale ja som si zvolil, že to urobím s gráciou. Reprezentovanie mojej krajiny a vlajky si volím s množstvom elegancie. To je to, čo mi všepili rodičia," zakončil víťaz 55 deblových turnajov, ktorý si v kariére vyskúšal po svojom boku 130 mužských tenisových partnerov na kurte. Najznámejšie spolupráce mal s krajanmi Maheshom Bhupathim, Rohanom Bopannom či českým bojovníkom Radkom Štěpánkom. 


Tagy: Leander Paes OH 2020 Tokio

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Alastair Grant

DISKUSIA