Bartekovej spokojnosť s osudom bezdradných Rusov: Zvíťazil zdravý rozum!

Danka BartekováDanka Barteková Zdroj: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA - Výkonný výbor Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) na pondelkovom zasadnutí vo švajčiarskom Lausanne jednomyseľne prijal odporúčanie svojho výboru pre kontrolu dodržiavania predpisov v súvislosti s masívnym dopingom v Rusku. Znamená to, že počas nasledujúcich štyroch rokov Rusi nesmú organizovať vrcholné medzinárodné podujatia vrátane majstrovstiev sveta, tiež sa nesmú uchádzať o ich organizáciu.

Rusi rovnako nemôžu štartovať na olympijských hrách či svetových šampionátoch pod ruskou vlajkou. Počas najbližších štyroch rokov ruskí štátni zamestnanci či členovia vedenia Ruského olympijského výboru a Ruského paralympijského výboru nesmú navštevovať medzinárodné športové podujatia. Je možné, že ruská strana tento verdikt napadne na Športovom arbitrážnom súde (CAS). Má na to právo počas najbližších 21 dní.

Členka MOV Danka Barteková, ktorá je aj v komisii športovcov MOV, pondelkový verdikt privítala. "Vyzdvihnem dva najdôležitejšie momenty, ktoré komisia športovcov očakávala. Prvým je potrestanie vinníkov, ktorí zmanipulovali dáta. V tomto smere sme teda očakávali, že budú sankcie. Zároveň sme požadovali, aby čistí športovci mali možnosť štartovať na najbližších olympijských hrách v Tokiu a Pekingu. Prijatie odporúčania sme privítali, hoci ani v rámci našej komisie sme neboli jednotní."

Barteková prezradila, že dištanc Ruska si prialo aj mnoho vplyvných športovcov. "Nie všetci, ale viacerí vplyvní svetoví športovci požadovali pre Rusko kompletný zákaz štartu na najbližších OH a ZOH. Myslím si však, že vyhral zdravý rozum, teda princíp ochrany čistých športovcov. Podľa mňa to bolo očakávané rozhodnutie, že sa odporúčanie prijme. WADA má totiž momentálne väčšie právomoci a Rusko si za to môže samo. Nie RUSADA či Ruský olympijský výbor, keďže tieto inštitúcie spolupracujú a chcú zmenu, ale tí, ktorí to spôsobili," povedala Danka Barteková.

Viac o téme: Rusko Danka Barteková WADA
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/Martin Medňanský
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články