VIDEO Šampiónka a bojovníčka na pohľadanie dráždila osud: Pohodlný stav zmizol šmahom ruky

Simona Halepová
Simona Halepová

MELBOURNE - Druhé úspešné vystúpenie na Australian Open má za sebou aj Belinda Benčičová, švajčiarska hráčka so slovenskými koreňmi. V druhom kole porazila Lotyšku Jelenu Ostapenkovú 7:5, 7:5.

Benčičová s Ostapenkovou spolu súperia prakticky od juniorských čias, prvýkrát sa spolu stretli pred 12 rokmi, keď mali obe 10 rokov. Ich posledný duel, ktorý sa odohral v noci, bol sprevádzaný veľmi nepríjemnou udalosťou. Ostapenková prišla noc predtým o otca a rozhodovala sa, či vôbec do zápasu nastúpi. 

Ak prihliadneme na tieto skutočnosti, je obdivuhodné, že Ostapenková vstúpila na kurt, ba čo viac, zanechala pozitívny dojem aj napriek porážke. Lotyšská hráčka zaujala skôr vyčkávaciu taktiku, Benčičová bola tou, ktorá sa snažila útočiť, tvoriť hru a byť agresívnejšou z dvojice. 

Benčičovej táto hra napokon aj priniesla sladké ovocie v podobe postupu, hoci priznala, že zápas vôbec nebol jednoduchý. Veď o tom hovorí i samotné skóre. "Bolo to proti nej ťažké. Nemôžete prepadnúť prílišnej frustrácii a musíte akceptovať, že v úsekoch bude hrať úžasne a ak si aj zaslúžite vyhrať loptičku, tak ona pošle fantastický víťazný úder. Niekedy je to trochu nefér." 

Duel sa mohol vyvíjať úplne inak, najmä v druhom sete, keď sa Ostapenková dostala do vedenia 5:2. Rozhodujúci set sa zdal byť v tej chvíli nevyhnutnosťou. Benčičová sa však vrátila do hry a vzala si päť hier v jednom slede. 

"Som šťastná, že som nepanikárila, keď nešli veci podľa môjho plánu. Ide trochu o vyváženosť toho, aby som jej nedávala moje nevynútené chyby, no zároveň na ňu vytvárala tlak. Nerobila som to do stavu 2:5 a potom som sa uvoľnila. Viem, že nie som najlepšia silová hráčka, najlepšie podávajúca alebo s najlepším forehandom, ale cítim, že má celoplošnú hru a viem, ako hrať každú loptičku. Moje súperky sa snažím prehrať," vysvetlila Benčičová. 

Malá veľká šampiónka ide ďalej

Harriet Dartová prehrala pred rokom s Mariou Šarapovovou tým najmrzutejším spôsobom - dostala dvoch kanárov. O rok neskôr sa snažila čo najviac potrápiť Simonu Halepovú a sčasti sa jej to podarilo. Štvrtá nasadená Rumunka ale postúpila po setoch 6:2, 6:4. 

Za stavu 2:6, 1:5 odvrátila Dartová mečbal súperky a dostala sa brejkbal pri skóre 4:5 v jej neprospech. Ak by ho premenila, vyrovnala by. Rumunská bojovníčka však nepripustila ďalšiu drámu a duel zaraz ukončila. 

"Bolo to nebezpečné. Trochu som stratila sústredenosť, ale ona začala hrať veľmi dobre. Bolo pre mňa ťažké to udržať. Som však šťastná, že som si tým prešla, rada hrám pod tlakom. Je to viac zábavné a vzrušujúce. Preferovala by som však ukončenie zápasu vtedy, keď mám šancu," komentovala Halepová. 

Rumunská hráčka sa v bitke o postup do osemfinále stretne s Kazaškou Yuliou Punitsevovou, tá si poradila s 26. nasadenou Danielle Collinsovou v troch setoch (6:4, 2:6, 7:5). K rumunsko-kazašskému súboju príde po prvý raz. 

Pre najlepších hráčov je základom prejsť prvým týždňom na grandslamoch bez toho, aby sa príliš zdržali na kurte a ušetrili čo možno najviac síl. Halepová sníva o treťom titule z podnikov najlepšej štvorky. Jeden jej unikol v januári 2018, kedy v nervydrásajúcom divadle podľahla vo finále Caroline Wozniackej. 

"Príliš ďaleko rozmýšľať o titule, ale mám dobré spomienky. Od 2018 som tu odohrala veľa dobrých zápasov. Dúfam, že tu pridám tretí grandslam," zakončila dúfajúca Halepová. 


Tagy: Belinda Benčičová Simona Halepová Harriet Dartová Jelena Ostapenková Australian Open 2020

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Ondrej Herceg
Foto:
SITA/AP/Dita Alangkara; Video: YouTube/Australian Open TV, Eurosport, The Sports Drink

DISKUSIA