Dukla zhodnotila jednu z najlepších sezón v histórii: Haring by sa mal predstaviť v Tokiu

Martin Haring
Martin Haring

BANSKÁ BYSTRICA - Jediný slovenský kontinentálny tím v proficyklistike Dukla Banská Bystrica má za sebou veľmi úspešnú sezónu 2019. Jej pretekári vybojovali dovedna 617 UCI bodov, čo je historické maximum a 9 víťazstiev je zasa najviac za posledných 10 rokov. A to ešte Martin Haring vôbec nejazdil cestné preteky, ale koncentroval sa na získavanie bodov do rebríčka pre účasť na olympijských hrách v Tokiu v súťaži horských bicyklov. Išlo mu to veľmi dobre - zvíťazil v 11 pretekoch UCI, z toho štyroch I. kategórie. Celkovo mu v rebríčku patrí 30. priečka.

"Dukla má za sebou dobrú sezónu. Získala oba tituly i ďalšie medaily v časovke a bronz v pretekoch s hromadným štartom na MSR cestnej cyklistiky. Úspechy dopĺňajú aj Cullyho štyri víťazstvá, Tyborove druhé miesta a bronzy ďalších jazdcov na UCI pretekoch za hranicami krajiny. Martin Haring v prvom roku olympijskej kvalifikácie takisto úspešne zbieral body do rebríčka MTB. V histórii samostatného Slovenska je to zatiaľ najlepšie umiestnenie elitného bajkera vo svetovom rebríčku,“ uviedol Roman Benčík, riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica na stredajšej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici.

Športový riaditeľ a hlavný tréner Martin Fraňo predstavil novú zostavu Dukly BB pre sezónu 2020. Z vlaňajšieho kádra ukončil kariéru profesionálneho športovca Martin Mahďar. A medzi profesionálmi sa rozhodol nepokračovať ďalej Samuel Oros. Z minuloročných juniorských jazdcov rozšíril rady Dukly Pavol Rovder z tímu Cyklospiš. Lídrami zostávajú Patrik Tybor, Marek Čanecký a Ján Andrej Cully. Tím dopĺňajú Juraj Bellan a dvadsaťtrojkári, ktorí sú jadrom slovenskej reprezentácie U23: Jakub Varhaňovský, Martin Vlčák, Martin Chren a Lukáš Kubiš. Martin Haring sa aj tento rok sústredí na vyjazďovanie miestenky MTB a účasť na OH v Tokiu.

"Najviac som spokojný s Haringom, ukázal najlepšiu sezónu slovenského bajkera za posledné roky. Paťo Tybor aj napriek zraneniu získal 168 UCI bodov, čo je najviac v jeho kariére. A veľmi dobre odštartoval aj novú sezónu teraz v Gabone celkovým jedenástym miestom. Ján Andrej Cully a jeho päť víťazstiev v roku 2019 je jednoznačný progres v jeho kratučkej kariére. Z mladých ma veľmi príjemne prekvapil Lukáš Kubiš, ktorý mal na ´prvoročáka´ extrémne náročnú a dlhú sezónu, no zvládol ju vzhľadom na vek excelentne a pokiaľ bude v tomto tempe pokračovať, o rok - dva bude v kategórii U23 výrazne miešať karty na európskej úrovni.“ zhodnotil prácu jazdcov v roku 2019 Martin Fraňo.

K prioritám pre rok 2020 riaditeľ aj tréner v jednej osobe dodal: "Čo sa týka Haringa, veríme, že bude dobre pripravený a predstaví sa na olympijských hrách. Dúfame, že sa tam nepôjde len zúčastniť a prekoná najlepšie umiestnenie olympijské umiestnenie Slováka. Nech to bude akési vyvrcholenie jeho dlhoročnej kariéry. Celkovo sa snažíme vyvážene spraviť kalendár UCI tak, aby sa naši pretekári mohli učiť na náročných podujatiach 1. kategórie v konkurencii prokontinentálnych tímov. Kalendár kontinentálneho tímu sa tvorí inak a nie je taký ideálny ako istoty World Tour zoskupení, no účasťami aj pretekovými kilometrami patríme v kontinentálnej sfére k viac aktívnym. Každý náš pretekár ma dostatok príležitostí ukázať, čo v ňom je na medzinárodnej scéne na každej úrovni. Vrcholom budú septembrové podujatia ME, MS a Okolo Slovenska, tento mesiac bude pre nás kľúčový.“

Zostava Dukly Banská Bystrica v sezóne 2020:

Hlavný tréner a športový riaditeľ: Martin Fraňo
Tréner a asistent športového riaditeľa: Maroš Kováč
Športový manažér a tajomník VŠC: Michal Szalma
Mechanici: Tomáš Líška a Vladimír Mikuš
Pretekári elite: Patrik Tybor, Marek Čanecký, Ján Andrej Cully, Martin Haring, Juraj Bellan
Pretekári do 23 rokov: Martin Vlčák, Lukáš Kubiš, Martin Chren, Jakub Varhaňovský, Pavol Rovder


Tagy: Dukla Banská Bystrica Martin Haring

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Henrich Mišovič

DISKUSIA