Supertalent svetovej cyklistiky: Van der Poel bude kombinovať disciplíny až do OH v Paríži

Mathieu Van der Poel
Mathieu Van der Poel

AMSTERDAM - Všestranný cyklista Mathieu van der Poel sa v minulom roku začal výrazne presadzovať aj na ceste, napriek tomu sa zatiaľ nechce špecializovať len na jednu disciplínu. V rozhovore pre server wielerflits.nl dvadsaťpäťročný Holanďan uviedol, že plánuje ďalej pretekať aj na horskom bicykli a v cyklokrose až do olympiády v roku 2024 v Paríži.

Van der Poel prežil vlani na ceste skvelú sezónu. Išiel do nej ako majster Európy z cestného závodu v Glasgowe z roku 2018 a pri debute na klasikách žiaril. Vyhral Amstel Gold Race, Valónsky šíp a okrem toho bol štvrtý na monumente Okolo Flámska. Ovládol aj celkové poradie etapového podniku Okolo Británie.

Súperi ho ale horko ťažko naháňajú aj v cyklokrose, kde vyhral posledné dva svetové šampionáty a celkovo medzi elitou slávil zisk titulu majstra sveta už trikrát. Rovnako sa mu viedlo aj na majstrovstvách Európy, kde dosiahol v rokoch 2017 až 2019 na zlatý hetrik. Vlani v Brne sa stal európskym šampiónom tiež na horskom bicykli v olympijskej disciplíne cross country.

"Chcem pokračovať s kombinovaním týchto troch disciplín aj naďalej. Ako to teraz tak vyzerá, na horskom bicykli zostanem až do Paríža. Dáva mi to tiež extra priestor navyše, ďalšie tri roky, počas ktorých sa môžem pokúsiť získať titul majstra sveta v tejto disciplíne. A ja horské bicykle naozaj milujem," vyhlásil Van der Poel.

Legendárny Belgičan Eddy Merckx pritom nedávno radil holandskému univerzálovi, aby sa viac sústredil na cestné preteky ako na horské bicykle. Aj preto, že podľa neho je schopný Van der Poel vyhrať akýkoľvek závod, a to vrátane toho najslávnejšieho - Tour de France. Na niektorú z akcií Grand Tours si však bude musieť zrejme počkať až do budúceho roka. Prokontinentálny tím sa pozvánky na "Starú dámu" nedočkal.

"Budem sa usilovať o niektorú z Grand Tour. Medzi pretekmi na ceste ale budem jazdiť aj preteky Svetového pohára na horských bicykloch, pretože to je pre mňa cesta, ako sa udržať na špičke rebríčka. Chcel by som sa tejto unikátnej cesty držať a pokúsiť sa kombinovať horské bicykle, cestnú cyklistiku a cyklokros, čo najdlhšie to bude možné," uviedol Van der Poel.


Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

DISKUSIA