Útok na SZĽH nevyšiel: Ako to bolo so zákazkou miliónovej hodnoty?

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: szľh

BRATISLAVA - Kde jeden chce pomôcť, druhý môže vidieť machinácie. Hokejová mládež na Slovensku sa môže tešiť na prvotriedne hokejky, ktoré sú drahou súčasťou každého perspektívneho hráča. Hokejistom a ich rodičom zväz pomôže nákupom 12-tisíc hokejok. Nemusia tak míňať stovky eur z vlastného vrecka a trénovať budú môcť bez strachu z toho, že sa im hokejka zlomí a novú si nebudú môcť dovoliť. Aj toto je jedna zo skratiek, akou sa hokej na Slovensku môže postupom času vrátiť na výslnie. Podľa niektorých názorov však zväz postupoval nesprávne pri výbere dodávateľov hokejového náčinia. Celú situáciu sme preverili priamo v centrále SZĽH.

Na Slovensku sa konali hokejové majstrovstvá a ľudia znovu žili hokejom. V dobrej viere sa rozhodla tomuto extrémne populárnemu športu pomôcť aj vláda. Výsledkom bola súťaž na dodanie hokejok za 2,8 milióna eur. Z tých sa môžu tešiť hráči od 15 do 20 rokov. Keďže peniaze v 100-percentnej miere prúdili zo štátu, mala súťaž pevné pravidlá a dátumy, ktoré sa už nemohli ľubovoľne meniť. Zväz stanovil podmienky tak, aby hokejky dodávali až traja výhercovia, nie iba jeden. Každý hráč môže preferovať inú hokejku, a týmto sa zabezpečí možnosť výberu. 

Zo štyroch prihlásených však splnili všetky podmienky iba dvaja, ktorí sa stali víťazmi. Jeden z neúspešných súťažiacich (ELBE hockey, s.r.o.) vyslovil kritiku na SZĽH. Spomenutá firma nestihla poskytnúť zväzu všetky materiály v stanovenej lehote. Konateľ firmy Ľubor Budaj však prišiel s informáciou, že vraj zväzu poskytol všetky potrebné dokumenty načas. Spochybnilo sa tiež, či zväz kúpil hokejky v primeranej cene. Hokejky firmy ELBE boli podstatne lacnejšie ako tie, ktoré dodali dve víťazné firmy. Ich značka však bola rozdielna. Tu si však treba uvedomiť, že každá hokejová značka má inú prestíž a vyrába produkty v inej kvalite. V súťaži uspeli firmy, ktoré dodajú hokejky značky Bauer a CCM, ktoré sa v hokejových kruhoch tešia vysokej popularite. "Dodali sme všetky potrebné dokumenty. Chýbalo nám len čestné prehlásenie, že v poisťovni UNION nemáme v čase obstarávania nikoho poisteného. Toto potvrdenie sme napokon dodali, ale údajne neskoro. 17.1. sme to zväzu elektronickou poštou dodali s tým, že posielame kuriéra. Keďže bol piatok, kuriér dorazil v pondelok ráno, teda 20.1.2020," povedal Budaj pre hokejovysvet.sk.

Ako sa však ukázalo, jeho slová neboli pravdivé, nakoľko sme nahliadli do oficiálnej komunikácie a v spomenutom dátume (17.1.) zväz neprijal elektronicky žiadnu zásielku. "Potenciálni víťazi boli 9. januára vyzvaní, aby predložili všetky potrebné dokumenty. Lehota piatich pracovných dní začala plynúť od 10. januára. Firma ELBE tieto dokumenty dodala 13. januára. O dva dni neskôr zasadla komisia, ktorá zistila, že dokumenty nie sú všetky a nad rámec svojich povinností vyzvala túto firmu, aby ich dodala. Stačilo ich poslať aj elektronicky, ale neurobili ani tak. Firma ELBE hockey, s.r.o. teda nesplnila kritériá verejného obstarávania a prakticky sa vylúčila sama. S tým zväz nemohol nič urobiť," reagoval zväz pre Športky.

Pravdou zostáva, že hokejoví kadeti, juniori a dorastenci dostali prvotriedne hokejky prestížnych značiek. Ide o najnovšie modely. SZĽH s cenou nemalo nič spoločné, nakoľko išlo o súťaž a všetci zúčastnení prišli s vlastnými cenovými ponukami. Ako tomu býva pri všetkom na svete, kvalita niečo stojí. Problém by nastal, ak by zväz kúpil vybavenie drahšie, ako si ho vie zohnať bežný človek. To sa však nestalo. Pozreli sme sa na ceny hokejok a SZĽH ich vždy získalo výhodnejšie alebo v rovnakej hodnote. Je teda zlé, že mladí hokejisti dostali kvalitné hokejky v súlade so zákonom? Navyše ho to nestálo ani cent, nakoľko peniaze pritiekli nad rámec rozpočtu z vlády, ktorá chcela pomôcť hokeju na Slovensku.

Viac o téme: SZĽH
  • Autor: © Zoznam/Rendek
  • FOTO: szľh
  • Zdroj: športky

Súvisiace články