Tretí veľký chirurgický zákrok Zanardiho: Bývalý jazdec F1 absolvoval operáciu tváre

Alessandro Zanardi
Alessandro Zanardi

SIENA - Bývalý jazdec F1 Alessandro Zanardi absolvoval v pondelok operáciu tváre po vážnej nehode, ktorú utrpel minulý mesiac v pretekoch handbikov. Po päťhodinovom zákroku ho opäť premiestnili v umelom spánku na jednotku intenzívnej starostlivosti, informovala agentúra AP.

Bol to tretí veľký chirurgický zákrok Zanardiho, predtým podstúpil dve operácie mozgu. Podľa slov doktora Paola Gennara z kliniky v Siene využili pri operácii digitálnu 3D technológiu, aby úprava Zanardiho zovňajšku bola ako "ušitá na mieru" pre pacienta.

Zanardiho v piatok 19. júna počas pretekov paralympijských atlétov na handbikoch v toskánskom meste Pienza zrazilo nákladné auto. Pri nehode utrpel zranenia v tvárovej a lebečnej oblasti. Lekári varovali, že mohlo prísť k vážnemu poškodeniu mozgu. Ihneď po havárii podstúpil Zanardi prvý náročný neurochirurgický zákrok, po ktorom ho napojili na umelú pľúcnu ventiláciu.

Päťdesiattriročný Zanardi utrpel v roku 2001 ťažkú haváriu na pretekoch série Cart. Museli mu po nej amputovať obe nohy. Neskôr sa z neho stal reprezentant v handbikoch, na paralympijských hrách v rokoch 2012 a 2016 získal spolu štyri zlaté medaily.


Tagy: Alessandro Zanardi

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Mauro Pimentel

DISKUSIA